Recenze: Knihy pro dospělé

Potulný rytíř a jeho chlapec

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Ságu Píseň ledu a ohně lze bez okolků prohlásit za jednu z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších v moderních dějinách žánru fantasy. Nejprve si získala zástupy oddaných čtenářů po celém světě díky silným postavám, drsnému stylu vyprávění i šokujícím zvratům, které nutily číst pořád dál a dál. To bohužel i poté, co se čtenář dostal na poslední stranu a nezbývalo mu než sáhnout po další knize, anebo - pokud dočetl i pátý díl - čekat několik nekonečně dlouhých let na to, až se George R. R. Martin uráčí dopsat další část. Díky seriálu z autorské kuchyně HBO se fanouškovská základna ještě znásobila a dnes i ti, kteří nečtou fantasy literaturu, znají Hru o trůny s jejími hrdiny. Pro tyto všechny, ale i pro milovníky kvalitní fantasy či románů ze středověku nyní nakladatelství ARGO vydalo novou knihu George R. R. Martina ze světa Západozemí s názvem Rytíř Sedmi království.


knihaRytíř se již na první pohled odlišuje od Písně ledu a ohně. Namísto bichle o přibližně tisícovce stran, často rozdělené do dvou svazků, se jedná o nijak objemnou knihu. Navíc není románem, ale kompilací tří povídek, které kromě prostředí, v němž se odehrávají, spojují dva hlavní hrdinové.

Obrovitý, nepříliš chytrý mladík Dunk je sprostého původu a v dětství žil na ulici, kde si jej všiml potulný rytíř a udělal z něj svého panoše. Hned na začátku první povídky nazvané Potulný rytíř Dunk svého dobrodince, sera Arlana z Pennytree, pohřbí a rozhodne se pokračovat v jeho šlépějích a stát se rytířem. Navíc má skvělou příležitost proslavit své jméno, protože nedaleko odsud se koná turnaj, na němž dostane šanci před zraky bohů, lordů i členů královského rodu Targaryenů prokázat svoji chrabrost. Na cestě potká drzého chlapce s vyholenou hlavou a podivným jménem Egg. Přestože jej Dunk, nyní již vystupující pod jménem Duncan Vysoký, nejprve odmítne vzít s sebou, nakonec se z nebojácného chlapce stane jeho panoš.

Hned první povídka obsahuje snad všechny ingredience, které si Martinovi čtenáři oblíbili. Rytířský turnaj je nejen ideálním pozadím pro dechberoucí i nemilosrdné akční scény, ale i pro intriky a těžká rozhodování, nechybí ani zvrat přesně takového rázu, jaký lze od mistra čekat.

Ve stínu vynikajícího Potulného rytíře se tak trochu krčí Přísežný meč i závěrečný a nejdelší Tajemný rytíř. Obě povídky jsou více než dobré, ale úrovně nejlepších Martinových prací, narozdíl od povídky, jež jim předchází, nedosahují.

Ser Duncan Vysoký i Egg mohou být snadno zařazeni k nejoblíbenějším postavám Martinovy ságy, jako jsou Tyrion Lannister či Daenerys Targaryen, ale narozdíl od většiny románových hrdinů se jedná o poměrně černobílé hrdiny. Dunk rozhodně není noblesním urozeným rytířem, ale o to více je jeho upřímná snaha zachovat se za všech situací správně a čestně o to sympatičtější. Zvlášť proto, že často ani neví, co by bylo nejlepší udělat, a i když to ví, neposlouchá hlas rozumu a raději volí dle svědomí. Egg zase představuje asi desetiletého smělého kluka, který má stejně jako jeho rytíř srdce na tom správném místě. Odpůrci klasických fantasy příběhů o kladných hrdinech bojujících se zlem se však nemusí bát, že by Martin začal brát lekce od svého předchůdce, jež se též honosil R. R. ve jméně. GRRM totiž muže i chlapce bez slitování konfrontuje se situacemi, kde jednoduše nic jako jasné dobro a zlo není.

Kniha má spíše tři hrdiny než dva. Tím třetím je úžasně propracovaný a komplexní svět Západozemí. Dobrodružství Egga a Dunka se odehrávají přibližně devadesát let před událostmi Hry o trůny. Královský rod Targaryenů stále vládne více méně pevnou rukou Sedmi královstvím a o nějaké rebelii Roberta Baratheona nemůže být ani řeč, protože tento mocný válečník se ještě ani nenarodil. Místo budoucí zhouby Targaryenů se setkáme s jeho dávným příbuzným. Ostatně knihou se mihne spousta těch, které zmiňuje Píseň ledu a ohně, nebo jsou předky dalších postav. Potulný rytíř přidává do ohromné mozaiky příběhů ze Západozemí další střípky a ještě prohlubuje už tak nesmírně bohatou historii.

V tom se však může skrývat i nevýhoda knihy. Čtenář neznalý reálií Martinova universa se snadno může ztratit v záplavě rodů, erbů, jmen urozených, prostých i levobočků, nemluvě o tom, že důležitou roli často hrají i události, jež se odehrály třeba i desítky let před povídkami. Mít přehled o tom, kdo je kdo a proč činí zrovna to, co činí, však může být obtížné i pro ty, kteří přečetli všech pět dílů Písně.

Přes tuto drobnou výtku však Rytíř Sedmi království patří k tomu nejlepšímu, co se v tomto roce urodilo na poli fantasy povídek. Jazyk GRRM je jako vždy bohatý a trefný, ale zároveň neobsahuje zbytečná slova. Překladatel Richard Podaný respektuje předchozí překlad Hany Březákové, a přestože se v souvislosti s tlumočením jmen míst i rodů Západozemí rozhořela nejedna plamenná debata, Podaného překlad nijak neubírá na síle Martinova vyjádření. Pochvalu si zaslouží i podoba knihy v tvrdých deskách a s vyobrazením dvojice hlavních hrdinů od Marca Simonettiho, malíře mnoha obrazů světa GRRM. Drobným nedostatkem může být pouze mapa na předsádce, jež bohužel nezobrazuje všechna místa, na nichž se Dunkova a Eggova dobrodružství odehrávají, natož ta, která jsou zmíněna. Pro všechny obdivovatele Martinova díla se tedy jedná o naprosto nezbytný kus do sbírky, pro ostatní o vynikající povídkovou knihu.

MARTIN, George R. R. Rytíř Sedmi království: Než začala Hra o trůny. 1. vyd. Praha: Argo, 2014, 280 s. ISBN 978-80-257-1264-1.

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení