Recenze: Knihy pro dospělé

Svědectví doby

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
priroda

Elizabeth Gilbertová vstoupila do povědomí čtenářů celého světa bestsellerem Jíst, meditovat, milovat, dozajista i díky výtečnému filmovému zpracování, kterého se mu dostalo. V současné době spatřila světlo světa její další kniha vydaná v nakladatelství Jota nesoucí název Podpis všech věcí. Název maličko nejasný, ale pokud ji vezmete do ruky a začtete se do ní, už ji nepustíte, dokud nepochopíte všechny fascinující souvislosti.

 

knihaPokud bychom chtěli její novinku někam zařadit, asi bychom měli vytvořit zvláštní specifikaci. Nejedná se ani o historický román ani o životopis, přestože jednoznačně nese prvky obou těchto literárních útvarů. Nejvýstižnější by podle mne byl název: fiktivní historický životopis. Alma Whittakerová prožila 19. století se všemi jeho zvraty a byla dítětem své doby. Osvícená vědkyně, která si šla za svým a která se narodila ve špatné době, neboť ji o mnoho let předběhla. Stejně jako její otec.

Abychom pochopili Almu, musíme se nejprve seznámit s Henrym Whittakerem i s jeho ženou. Obojího se nám dostane měrou vrchovatou, a tak se můžeme začít věnovat hlavní hrdince. Vidíme ji vyrůstat v sebevědomou a vzdělanou mladou ženu, jichž v této době nebylo mnoho. Její zvídavost ji přivede mnohokrát na různé životní křižovatky, ale nikdy nesejde z jasně dané cesty. Dokud nepotká Ambrose a nepochopí, že jsou věci, které nelze rozumem vysvětlit. Ovšem za tímto poznáním musí odplout až na Tahiti.

„Lidé sem přijíždějí z různých důvodů, sestro Whittakerová. Moje žena říkávala, že je vyplaví moře, tyhle hromady cizinců, a většinou ani neví, kde to vlastně přistáli. Někteří se zdají jako praví džentlmeni, a přesto později zjistíte, že ve své domovské zemi byli trestanci. Na druhou stranu jiní byli džentlmeni v Evropě, ale tady se chovají jako trestanci. Člověk druhému do srdce nevidí.“
Neodpověděl jí. [1]

Podpis všech věcí je strhujícím dílem. Autorka vás vtáhne do děje od první stránky a už vás nepustí. Budete se podivovat, plakat i smát spolu s hlavními hrdiny. Vzhledem k tomu, jak jsem sama naznačila, že jde o jakousi imaginární biografii, sledujeme jejich osudy v časové ose, v přímé linii od narození do smrti. S mnoha drobnými odbočkami, jež nám ukážou životy těch druhých, které nezvratně ovlivnily jejich úděl.

Kniha se čte prakticky sama, je napsaná s výjimečnou znalostí prostředí i doby, přesto nepoužívá archaismy, díky kterým by mohla být nesrozumitelná. Dialogy jsou svižné a přesně odpovídají charakterům postav. Nudit se rozhodně nebudete, neboť vás zavede nejen do Británie a Ameriky, nýbrž i do Peru, na Tahiti či do Nizozemí. V každé zemi prožijete spolu s Almou velký životní zvrat. A pochopíte. Co? Podpis všech věcí.

[1] GILBERTOVÁ, Elizabeth. Podpis všech věcí. Vyd. 1. Brno: Jota, 2014, 480 s. ISBN 978-80-7462-660-9. Str. 358.

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení