
Svědectví doby
- Recenze
- Vytvořeno 7. 12. 2014 2:00
- Autor: Pavla Huřťáková

Elizabeth Gilbertová vstoupila do povědomí čtenářů celého světa bestsellerem Jíst, meditovat, milovat, dozajista i díky výtečnému filmovému zpracování, kterého se mu dostalo. V současné době spatřila světlo světa její další kniha vydaná v nakladatelství Jota nesoucí název Podpis všech věcí. Název maličko nejasný, ale pokud ji vezmete do ruky a začtete se do ní, už ji nepustíte, dokud nepochopíte všechny fascinující souvislosti.
Pokud bychom chtěli její novinku někam zařadit, asi bychom měli vytvořit zvláštní specifikaci. Nejedná se ani o historický román ani o životopis, přestože jednoznačně nese prvky obou těchto literárních útvarů. Nejvýstižnější by podle mne byl název: fiktivní historický životopis. Alma Whittakerová prožila 19. století se všemi jeho zvraty a byla dítětem své doby. Osvícená vědkyně, která si šla za svým a která se narodila ve špatné době, neboť ji o mnoho let předběhla. Stejně jako její otec.
Abychom pochopili Almu, musíme se nejprve seznámit s Henrym Whittakerem i s jeho ženou. Obojího se nám dostane měrou vrchovatou, a tak se můžeme začít věnovat hlavní hrdince. Vidíme ji vyrůstat v sebevědomou a vzdělanou mladou ženu, jichž v této době nebylo mnoho. Její zvídavost ji přivede mnohokrát na různé životní křižovatky, ale nikdy nesejde z jasně dané cesty. Dokud nepotká Ambrose a nepochopí, že jsou věci, které nelze rozumem vysvětlit. Ovšem za tímto poznáním musí odplout až na Tahiti.
„Lidé sem přijíždějí z různých důvodů, sestro Whittakerová. Moje žena říkávala, že je vyplaví moře, tyhle hromady cizinců, a většinou ani neví, kde to vlastně přistáli. Někteří se zdají jako praví džentlmeni, a přesto později zjistíte, že ve své domovské zemi byli trestanci. Na druhou stranu jiní byli džentlmeni v Evropě, ale tady se chovají jako trestanci. Člověk druhému do srdce nevidí.“
Neodpověděl jí. [1]
Podpis všech věcí je strhujícím dílem. Autorka vás vtáhne do děje od první stránky a už vás nepustí. Budete se podivovat, plakat i smát spolu s hlavními hrdiny. Vzhledem k tomu, jak jsem sama naznačila, že jde o jakousi imaginární biografii, sledujeme jejich osudy v časové ose, v přímé linii od narození do smrti. S mnoha drobnými odbočkami, jež nám ukážou životy těch druhých, které nezvratně ovlivnily jejich úděl.
Kniha se čte prakticky sama, je napsaná s výjimečnou znalostí prostředí i doby, přesto nepoužívá archaismy, díky kterým by mohla být nesrozumitelná. Dialogy jsou svižné a přesně odpovídají charakterům postav. Nudit se rozhodně nebudete, neboť vás zavede nejen do Británie a Ameriky, nýbrž i do Peru, na Tahiti či do Nizozemí. V každé zemi prožijete spolu s Almou velký životní zvrat. A pochopíte. Co? Podpis všech věcí.
[1] GILBERTOVÁ, Elizabeth. Podpis všech věcí. Vyd. 1. Brno: Jota, 2014, 480 s. ISBN 978-80-7462-660-9. Str. 358.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...