
Bunjevci zdraví české čtenáře!
- Recenze
- Vytvořeno 11. 10. 2014 3:00
- Autor: Jiří Lojín

Pokud lze z nějakého textu dobře poznat mentalitu národa, pak to jsou pohádky a lidové povídky. Jsou oproštěny od veškerého vlivu literárních ambicí a procházely po dlouhá léta jakýmsi „zprůměrováním“ - na jejich finální podobě, pokud o nějaké finální podobě můžeme hovořit, se podílelo mnoho lidí rozdílného naturelu, kteří měli společnou pouze národnost a řeč. Nakladatelství Runa, orientující se především na balkánskou literaturu, vydalo soubor Chorvatské lidové pohádky a povídky bunjevacké, který by zejména české čtenáře zaujmout.
Především je potřeba představit Bunjevce. Přestože nejlepší způsob, jak se s nimi seznámit, je přečíst si knihu jejich pohádek a povídek, ve zkratce lze říct, že jde o etnografickou skupinu z pomezí Maďarska a Srbska. Z hlediska současných možností cestování jde o blízké skorosousedy, v dobách, kdy pohádky vznikaly, o masové turistice ještě nebylo ani potuchy a lidé žijící za hranicemi byli vnímáni jako opravdoví cizinci.
První část knihy obsahuje lidové pohádky. Jejich obsah přesvědčuje, že vzdálenosti v Evropě byly možná velké pro cestování, ale ne pro šíření pohádek. Poznáváme v nich bezpečně témata, která jsme slýchávali jako děti od svých maminek a babiček. Přesto cítíme podstatné rozdíly. Chorvatské pohádky mají velmi komplikovaný děj, doslova z nich čiší radost z vyprávění. Je pravděpodobné, že košatění vznikalo postupně, předáváním z člověka na člověka, z generace na generaci. Každý si něco přidal jen proto, aby hrdina byl ještě hrdinnější a zlo nakonec potupně prohrálo a vyklidilo pole.
Hlavní hrdina chorvatských pohádek se více podobá ruskému bohatýrovi, sebevědomému, hlučnému a lehkomyslnému. Hlavní postava českých pohádek je trochu jiná. Lehkomyslnost mu z hlavy zřejmě vyhnal vliv ponurosti pohádek bratří Grimmů a lidových balad, v nichž zpravidla někdo přijde o život. V chorvatských pohádkách se setkáme s mnoha bizarními postavami, jako je Hadrový král, Jehlový král, přičemž jejich přízviska nejsou funkční, buď se jejich význam ztratil v průběhu času, nebo jde jen o oživení vyprávění, čistě pro radost.
Podobně jako v pohádkách jiných národů je vztah lidí k čertům ambivalentní. Na jedné straně proti nim hrdinové bojují - především svou neohrožeností a odvahou pramenící z poctivosti, jako třeba v pohádce Voják a čert, na straně druhé, třeba v povídce Janko a Ivan ztělesňuje čert spravedlivou odplatu zlým lidem a těm dobrým vlastně pomáhají. Jistě si na podobný motiv vzpomenete v souvislosti s filmem S čerty nejsou žerty a jinými. Pohádky na celém světě prostě obsahují poselství, že být dobrý a poctivý se vyplatí již na tomto světě. Škoda jen, že toto moudro neutkvělo v mysli více lidem.
Druhou část knihy tvoří povídky. Rozdíl mezi nimi a předchozími pohádkami není příliš výrazný, i v nich vystupují nadpřirozené bytosti, snad jen hrdinové jsou podobnější obyčejným lidem. Děje povídek jsou jednodušší a přímočařejší. Například Chlupaté švestky nebo Co je to olej? mají zápletku velmi jednoduchou, na hranici minimalismu.
V knize Chorvatské lidové pohádky a povídky bunjevacké mi chybí několik slov o pramenech. Z jakých zdrojů texty pocházejí, kdo je sebral, případně upravil. Takové informace by určitě čtenáři přiblížily lidi, snažící se o uchování kulturního dědictví. V každém případě však jde o velmi zajímavou publikaci, která zaplňuje prázdné místo v překladové literatuře.
Chorvatské lidové pohádky a povídky bunjevacké. 1. vyd. Praha: Runa, 2014. ISBN 978-80-87792-06-3.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...