
Na první pohled (ne)obyčejný příběh…
- Recenze
- Vytvořeno 29. 6. 2014 3:00
- Autor: Marie Svobodová

Jméno Johna Greena je dnes známé hlavně díky světovému bestselleru Hvězdy nám nepřály. Jeho první kniha – Hledání Aljašky – byla vydána v roce 2005 a je v ní vše, co byste od jejího autora čekali: láska a tragédie, humor i pláč a spousta námětů k přemýšlení.
Tyto dva příběhy jsou si vlastně v mnoha ohledech podobné. Obě knihy popisují lásku, která se nikdy nedočká svého „happy endu“, a mladé lidi vyrovnávající se se smrtí. A přesto jsou hodně odlišné – hrdinové Hledání Aljašky totiž nejsou tak úplně vzory dobrého chování a za své trápení si více či méně mohou většinou sami. I když Hvězdy nám nepřály mi přijdou originálnější a nakonec asi i dojemnější, autorův působivý styl a postavy, do kterých není těžké se vcítit, mě opět dokonale vtáhly do děje.
Milesi Halterovi je sedmnáct a asi nikdo ho nepovažuje za zajímavého člověka. Jeho vášní jsou poslední slova slavných osobností. Tak třeba francouzský básník François Rabelais řekl: „Jdu hledat velké Možná.“ S touto myšlenkou odešel Miles na internátní školu Culver Creek. A zdá se, že našel přesně to, co potřeboval: nový a nebezpečný svět, skvělé kamarády a hlavně Aljašku Youngovou, do které se na první pohled zamiloval.
Kdo by nemiloval Aljašku? – Byla sexy, zábavná a spontánní. A i když překypovala upřímností, bylo těžké poznat, co se jí ve skutečnosti honí hlavou. Byla ráda záhadná.
Kdyby lidé byli déšť, já bych byl mrholení a ona hurikán. [1]
Miles, Aljaška a jejich tři přátelé se brzy stanou nerozlučnými – scházejí se každý den, společně se učí, ale také kouří, opíjejí se a vymýšlejí kanadské žertíky. A bojí se jen toho, že je někdo chytí…
Ale ne, není to klasický zamilovaný příběh, kde si Miles s Aljaškou nakonec padnou do náruče. Naopak – musí se vyrovnat s tím, že Aljaška nikdy nebude jeho a že některé otázky už zůstanou navždy nezodpovězené.
Kniha je vůbec plná otázek, na které se těžko hledá odpověď: Co se s námi stane po smrti? Jak se dostaneme z labyrintu utrpení? A co se doopravdy stalo s Aljaškou Youngovou? Autor na tyto otázky předkládá vlastní náhled formou Milesových úvah, nechává nám však prostor s ním nesouhlasit.
Hledání Aljašky patří do žánru young adult fiction a opravdu si myslím, že ji mladí lidé ocení více než dospělí, kteří vidí svět přece jen jinak než v sedmnácti a filosofování o světě, lásce nebo utrpení už pro ně není součástí každodenního života. Myslím ale, že i je dokáže tato kniha přinejmenším vytrhnout ze všední reality a vrátit do let, kdy byl svět nebezpečný a bláznivý.
Je to jedna z těch knih, o kterých předem vím, že se její čtení neobejde bez slz, a přesto mi stojí za to otočit první stránku. Víc odhodlání nebylo v tomto případě třeba, ani nevím, co mě na knize tak zaujalo, ale v tom okamžiku bylo prostě nemyslitelné nečíst dál. A protože ve mně zanechala spoustu rozporuplných pocitů (pořád vlastně nevím, jestli je opravdu geniální, nebo jen mě a spoustu dalších lidí tak dokonale oklamala), jsem si jistá, že si ji brzy přečtu znova.
Tím vám chci Hledání Aljašky vřele doporučit, jen málo knih na mě dosud zapůsobilo tak jako právě tahle.
[1] GREEN, John. Hledání Aljašky. Vyd. 1. Překlad Veronika Volhejnová. Praha: Knižní klub, 2013, 256 s. ISBN 978-80-242-4188-3. Str. 102
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře
Ale asi si to nepřečtu, nejsem moc na ty knížky pro young-adult.
(Jen taková drobnost - proč je tato recenze v odkazech na recenze Hvězdy nám nepřály?)