
Když myšlenka na smrt lidi spojuje
- Recenze
- Vytvořeno 27. 6. 2014 3:00
- Autor: Petra Šmejdová

Dáte-li dohromady typický černý anglický humor, ironii a téma čtyř náhodně se míjejících sebevrahů, vzejde vám z toho příběh knihy, která je od svého vydání v roce 2005 populární nejen ve Velké Británii. Jde o titul Dlouhá cesta dolů romanopisce Nicka Hornbyho, který je čtenáři i filmaři vyhledávaným autorem. Právě u příležitosti natočeného stejnojmenného filmu vychází v českém překladu kniha již podruhé.
Možná si řeknete, že kniha o sebevrazích asi moc dlouhá nebude, ale autor vyprávění, popisované z pohledu čtyř hlavních postav, rozvádí na necelých třech stech stranách. Kdo Hornbyho knihy už zná (recenze na knihu Julie, demoverze), jistě ho nepřekvapí, že více než o smrti je Dlouhá cesta dolů o životě. Místo aby antihrdinové vše vyřešili onou rychlou cestou dolů, kterou představuje skok z londýnského mrakodrapu Topper’s House, zvolí si tu obtížnější dlouhou a pokusí se pro sebe ještě něco udělat.
Na knize se mi líbí především to, že od autora nemůžete v případě ústředního námětu sebevraždy čekat vážný tón a respekt k nastíněné situaci. Naopak o celé věci píše velmi drsně a rozhodující chvíle zpracovává svérázně a s humorem. K dynamice vyprávění a atraktivitě knihy pro čtenáře přispívá dle mého názoru především rozmanitost charakterů, osudů, životních stylů i míra zavinění vlastní situace každého ze čtveřice sebevrahů. Čtenář má dostatečný prostor ke srovnávání, odsuzování, vcítění i přemýšlení.
Příběh nám přiblíží každá postava ze svého vlastního pohledu. Krátké kapitoly střídají své vypravěče, kterými jsou Martin, ztroskotaný televizní moderátor; Maureen, postarší žena pečující o postiženého syna; JJ, Američan žijící v Londýně bez přátel a pořádné práce, a Jess, bláznivá dívka znuděná životem, alkoholem a společností. Postavy často mluví o stejných situacích, a tak má čtenář možnost udělat si na věc svůj názor a vytvořit si sympatie k vybraným hlavním postavám.
Vedle faktu, že kniha Dlouhá cesta dolů je více o životě než o umírání, najdeme na jejím zpracování ještě další zajímavost. Nick Hornby dokáže pracovat s příběhem tak, že téma sebevraždy začnete vnímat mnohem intenzivněji až ve chvíli, kdy se postavy dostanou z bezprostředního ohrožení sebe sama a sejdou z mrakodrapu dolů na zem. Dialogy se čas od času stočí do tak absurdních poloh, že čtenáři zatrne. V jednom rozhovoru při návratu na mrakodrap například antihrdinové řeší, zda má cenu vracet se pro klíče od domu, když si jeden z nich nemůže být jistý, zda je bude ten večer ještě potřebovat. Když tedy sebevrazi společně opustí kritické místo na výškové budově, nepřichází žádný hollywoodský happy end, ale tvrdé vystřízlivění a realita jejich zmařených životů. Hornby knize dodává správnou anglickou trpkost a přídech pesimismu. Můžete tak partě sebevrahů fandit sebevíc, a přeci z nich budete neustále cítit přetrvávající nespokojenost se svým způsobem života i neochotu fungovat v rámci tohoto podivného kolektivu.
Nezbude jim nakonec nic jiného, než si dát lhůtu na rozmyšlenou a zkusit svá dosavadní rozhodnutí a skutky přehodnotit. Pokud se jim dál nebude dařit, vždy se mohou vrátit na střechu Topper’s House a dát věcem rychlejší spád, a to doslova.
Maureen
[…] Občas bylo těžké nezapomínat, že Jess má také svoje trápení. My ostatní jsme stále nebyli ve své kůži. Nevím, jak jsem se ocitla se sklenkou whisky v ruce v bytě známé televizní osobnosti poté, co jsem se vydala spáchat sebevraždu, a myslím, že JJ a Martin byli z celého večera stejně zmatení. Jess se ale chovala, jako kdyby náš sraz na střeše byl pouze drobný incident, událost, po jaké se podrbete ve vlasech, posadíte se a dáte si šálek sladkého čaje, než se pustíte do zbývajících denních povinností. Když mluvila o pohlavním styku z lítosti a dalších nesmyslech, které ji napadaly, nebylo jasné, proč na tu střechu vlastně vystoupila – v očích se jí třpytilo, překypovala energií a bylo zřejmé, že se baví. [1]
[1] HORNBY, Nick. Dlouhá cesta dolů. 2. vyd. Praha: BB/art, 2014, 279 s. ISBN 978-80-7461-484-2. Str. 93.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...