
Chatrč, kde přebývá Bůh?
- Recenze
- Vytvořeno 27. 5. 2014 3:00
- Autor: Marie Svobodová

Kanadský autor Wm. Paul Young napsal knihu Chatrč (dnes světový bestseller) nejdříve jen pro své děti a nejbližší přátele. Účelem nebylo jejím prostřednictvím měnit těmto lidem názor, ale ukázat jim autorův vlastní jedinečný vztah k Bohu. A udělal velmi dobře, že k tomu stvořil poutavý a dojemný příběh, protože právě ten ho dostal tam, kde je.
Pocítil ztrátu a smutek, ale pak se k němu přidal Ježíš, vzal ho za ruku a stiskl ji, aby mu dal najevo, že je všechno, jak má být. [1]
Představa Boha shlížejícího na lidstvo z obláčku se spoustě lidí líbí – máme pocit, že na nás odtamtud někdo dohlíží. V románu „Chatrč“ se však vydáváme společně s hlavním hrdinou Mackem hledat Boha na to nejtemnější místo jeho života - do chatrče, kde byla před rokem zavražděna jeho dcera Missy. Na místo, kde se právě jeho víra v Boha tenkrát rozpadla na kousky.
A co by to bylo za příběh, kdyby tam Boha skutečně nenašel – ve všech třech osobách. Mack stráví celý týden rozmluvami s Bohem a poznává ho takového, jaký je a jakého ho potřebuje, ne však zcela takového, jak ho lidé běžně vidí.
Kniha je plná otázek, které si v životě položil snad každý. Jsou to otázky, na které nemůžeme nikdy s jistotou odpovědět. Avšak odpovědi, které nám předkládá autor, jsou v mnoha ohledech lepší, než jaké jsem kdy vymyslela já. Jsou přinejmenším uspořádanější. Občas mi jeho úvahy přijdou nedotažené, jakoby nedokázal samostatné myšlenky propojit s celkovým konceptem. Možná tím však nutí čtenáře více přemýšlet a skládat všechny části skládačky dohromady.
Není to ale vše o úvahách, jde hlavně o poutavý příběh Macka, ve kterém se, více či jenom úplně malinko, dokáže vidět asi každý z nás. Mack pomalu překonává svůj „Velký smutek“, předsudky a vztek a poznává, jaké to je mít skutečný vztah s Bohem. Můžeme tedy být svědky jeho výjimečného charakteru, který prodělal zásadní změnu k lepšímu, právě díky přítomnosti tohoto staronového přítele, na kterého se může kdykoliv spolehnout. A třeba se trocha té změny přenese i na čtenáře.
Věřím, že v knize si najdou svoje i lidé zcela nevěřící… a možná hlavně oni. Je jasné, že se nelze úplně vyhnout troše sentimentu či naivity, ta ale občas není úplně na škodu a v případě potřeby ji můžeme brát s lehkou nadsázkou a najít v ní zdroj odlehčení a pobavení.
Neříkám, že se vám bude Chatrč zaručeně líbit, i ve mně často vyvolávala rozporuplné pocity. Ale co je důležité, dokáže člověku dodat tolik potřebný životní optimismus.
[1] YOUNG, William P, Wayne JACOBSEN a Brad CUMMINGS. Chatrč. Vyd. 1. Překlad Šárka Kadlecová. Praha: Knižní klub, 2009, 253 s. ISBN 978-802-4225-517.
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...