Recenze: Knihy pro dospělé

Jmenuje se Mary

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Osobitou hrdinku Mary stvořila britská spisovatelka Nell Leyshonová, kniha nese název Barva mléka a odkazuje na barvu Maryiných vlasů. Příběh selské dívky se odehrává v roce 1831, Maryina rodina nepatří k bohatým sedlákům, naopak. Despotický otec moří své čtyři dcery těžkou dřinou na poli, protože chtěl syny, a když je nemá, musí stejnou práci zastat i děvčata. A bez odmlouvání. Jakýkoli projev neposlušnosti nebo stížností tvrdě trestá.

 

 

knihaMary pod otcovou nadvládou trpí o to víc, že se narodila s chromou nohou. Hlavní hrdinka ale nepatří mezi ty, které by si stěžovaly na osud. Musí pracovat, tak pracuje.Mary mezi svými sestrami vyčnívá nejen chromou nohou a vlasy barvy mléka, ale i svým hbitým jazykem a přirozenou inteligencí. V rodině, kde se jen do úmoru dře, nezbývá místo pro city nebo vzdělávání. Jediný, s kým si Mary v rodině rozumí a kdo jí oplácí její humor a lásku, je invalidní dědeček. Mary (a potažmo ani čtenáře) proto nepřekvapí, když ji otec pošle sloužit na faru a peníze, které by z logiky věci měla dostat Mary za práci, si ponechá. Mary nechce být služebná, nevidí smysl v leštění věcí, které za chvíli budou matné, nechápe smysl stojacích hodin a chybí jí ranní dojení a rozmluvy s dědečkem. Přísná výchova ji ale nedovolí neuposlechnout. Z materiálního hlediska si Mary polepšila, má postel sama pro sebe, nové šaty a boty, dostatek jídla a fyzicky méně náročnou práci. Na faře se stará i o vikářovu ženu, která stejně jako její manžel rozpozná inteligenci zdánlivě neotesaného patnáctiletého děvčete. Po smrti své ženy začíná vikář učit Mary číst a psát. A ta poté sepíše své osudy.

Nell Leyshonová nechává promlouvat svou hrdinku stylem, který odpovídá jejímu společenskému postavení – nespisovně, bez interpunkce a velkých písmen, jednoduchými větami. Kniha je prostá jakýchkoli jazykových ozdob a poetismů. Metafory, které Mary používá, vycházejí z jejího života – zvířata, práce a příroda, ty jí slouží k popisu metafyzických věcí. K Maryinu příběhu by se květnatá mluva nehodila.

„chci vám říct co se vlastně stalo ale musím si dávat pozor abych to neuspěchala jako jalovička u vrat protože pak sama sebe předběhnu tak rychle že zakopnu a upadnu a vůbec vy určitě chcete abych začala tam kde by se mělo začít.“ [1]

Už od prvních stránek je patrné, že Mary postihlo něco zlého, Mary sama ve svých zápiscích působí odhodlaně, stojí si za vším, co udělala. Její hubatost a společenská neobroušenost pro ni nejsou nic, zač by se měla stydět.

Přestože je novela Barva mléka napsána strohým stylem, prosvítá mezi řádky Maryina měnící se, resp. vyvíjející se osobnost. Smutek, smířenost, veselost i otupělost a vnitřní bitvy jsou ze stručných vět jasně patrné. Nell Leyshonová pojmenovala jednotlivé kapitoly podle ročních období, protože cyklický čas přírody je ten pravý pro děvče ze statku, které jí, když jí kručí v břiše, a chodí spát, když je tma.

Jazyk knihy Barva mléka je velmi osobitý a ne každého zaujme. Nenechte se ale odradit, po pár stránkách propadnete kouzlu Maryiny osobnosti. Mary je prostá a říká věci hezky na rovinu, nebere si servítky ani před farářem, ani před otcem, i když ji za to čeká trest. Příběh se zprvu zdá jednoduchý, ale není černobílý. Budete chápat, proč se jednotlivé postavy zachovaly tak, jak se zachovaly. Budete jim rozumět, nikdo v knize není pouze hodný nebo zlý. I Maryin otec se ukáže z lepší stránky, dobroděj zase projeví slabost, za kterou zaplatí nejen on. Příběh je sice předvídatelný, ale rozhodně nenudí a fatálnost, s jakou se děj řítí ke svému vyvrcholení, jen dotváří atmosféru devatenáctého století, kdy gramotnost, plný žaludek a teplé oblečení byly výsadou.

[1] LEYSHONOVÁ, Nell. Barva mléka. Praha: Plus, 2014. ISBN 978-80-259-0167-0. S. 9.

 

Soutěže

Aktuality

 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  
 • Zlaté stuhy 2019 předány!

  V pondělí 29. dubna byly v Centru současného umění DOX již po sedmadvacáté slavnostně předány výroční ceny Zlatá stuha nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Ve čtyřech oblastech bylo uděleno celkem čtrnáct ocenění.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení