
Vydejte se na procházku židovskou Prahou
- Recenze
- Vytvořeno 2. 4. 2014 3:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Václav Vladivoj Tomek (1818–1905) byl historik, který, kromě jiné činnosti, sbíral pověsti a legendy, jež následně sepsal, a tím je také zachoval pro budoucí generace. Nakladatelství Dobrovský s.r.o. v edici Omega kromě vydávání klasických děl české literatury publikuje české legendy a pověsti od různých autorů a z různých koutů naší republiky. Na počátku roku 2014 vyšla edice Tomkových pověstí a legend věnovaných pražským Židům.
Pražské pověsti a legendy zpracovalo mnoho známých i méně známých autorů. Mezi mé nejoblíbenější patří např. Popelka Biliánová a její Pražské pověsti, ke kterým se ráda vracím. Když se objevily na pultech Tomkovy pověsti věnované židovskému obyvatelstvu, okamžitě jsem si je chtěla přečíst. A nebyla jsem rozhodně zklamaná.
Tomek se věnuje židovským pověstem od samých počátků. Porovnává je s dějinami a s legendami českého národa, takže není divu, že čtenář vidí Židy vedle Krokových dcer, knížete Hostivíta, prvních Přemyslovců a dalších. Většina dodnes stojících synagog, ale i těch dávno zaniklých, židovské hřbitovy současné i historické a dnes již neexistující, to všechno ožívá na 130 stranách této útlé, sympatické knížečky.
Tomek se snaží kromě převyprávění příběhů porovnávat informace s historickými fakty poplatnými jeho době a předkládá tak čtenářům ucelený soubor židovských legend. Některé jsou kratší a nechybí v nich jiskra zajímavé pointy. Některé jsou delší a čtenář si na vysvětlení musí počkat až do posledních řádek. Některé se čtou jako historická událost a jiné naopak jako pohádky. Najdeme v nich kouzla, vodníky, divé panny a moudrost stáří. Co však všechny legendy propojuje, je silná víra a mystika.
Tomek kromě svého vyprávění využívá přímou řeč a v dialozích zaznívají i židovské výrazy, písmo, výklad Kabaly a různá pořekadla typická pro tuto kulturu. Soubor legend zachycuje cenné svědectví pověstí tak, jak si je v Tomkově době lidé vyprávěli. Jsou plné citu a oddanosti k židovskému lidu a náboženství.
Využijte tedy přicházející jaro, vezměte do rukou tuto knížečku a vydejte se s ní na výlet po židovské Praze. Legendy čtené přímo v synagogách budou mít jistě mnohem mystičtější nádech a dojem z návštěvy těchto míst vám ještě umocní.
TOMEK, Václav Vladivoj. Pražské židovské pověsti a legendy. Praha: Omega, 2013. ISBN 978-80-7390-092-2.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...