Tajemství Turínského plátna podle šablony
- Recenze
- Vytvořeno 5. 3. 2014 2:00
- Autor: Petra Šmejdová
Sam Christer je pseudonym britského televizního reportéra, producenta a režiséra Michaela Morleye. Televizní styl a scenáristické postupy, typické pro dnešní moderní detektivky, jsou tedy v knize víc než patrné. Knižní příběh Tajemství Turínského plátna je zjevným potomkem danbrownovské vlny a na záložce ambiciózně tvrdí, že jde o nejnapínavější a nejchytřejší thriller s mystickou zápletkou od dob Šifry mistra Leonarda. V Christerově opusu jde o Turínské plátno, údajný pohřební rubáš Krista.
V knize je vyslovena naprosto kacířská myšlenka, a to, že nejde o roucho Krista, nýbrž někoho naprosto nekřesťansky založeného. Pravdu má vyjevit připravovaný film, jehož scenáristka je po brutálním mučení zavražděna se zcela zjevným motivem – zná konec filmu. Na pozadí snahy detektivů pravdu odhalit a snahy kleriků pravdu skrýt se odehrává velice průměrný příběh, jehož varianty jsme mohli vidět a číst už tolikrát. Nekrofilní, perverzní náboženský fanatik škrtí ženy, které balí do prostěradel a tím jim „pomáhá“ na onen svět. Zlom nastává až ve chvíli, kdy se zamiluje. Vrah svou milou uškrtí, ale výjimečně ji uschová u sebe doma. S mrtvolou začnou být po čase potíže, které ho nakonec přivedou do stavu čirého šílenství.
Prvních několik desítek stran je jazyk značně kostrbatý. Ve snaze vnést do příběhu ještě více napětí a děsu pracuje autor s klišovitými postupy, které odrazují od dalšího čtení. Celá první kapitola je tak například napsaná jen s použitím krátkých holých vět nebo ještě lépe samotných slov. Další text se už nese v duchu rozhovorů a vnitřních myšlenek hlavních vyšetřovatelů.
Dojmu z knihy v tomto případě nenapomáhá ani patrné šablonovité vykreslení postav. Vedle psychopatického škrtiče v knize vystupuje ještě vrah scenáristky filmu, jimž je na stopě dvojice naprosto odlišných policistů. Hlavní zločinec je v civilním životě nenápadný, pečlivý a zodpovědný vedoucí v továrně, kde si z něj celý ženský kolektiv dělá srandu a šikanuje ho. A právě z této zkušenosti mají jistě vycházet i jeho zabijácké sklony vůči ženám, které potkává.
Titul Tajemství Turínského plátna lze, i se slibovanou dávkou napětí a dobrodružství, zařadit k těm lehčím žánrům, kterými hlavu příliš nezatížíte. Z vybraných faktů v kombinaci s čtenářsky přijatelnou a čtivou fikcí vznikla kniha o dost průměrné kvalitě. Dílo Sama Christera by se dalo zařadit spíše mezi ty ryze dovolenkové tituly. Šablonovitost příběhu, postav i literárního stylu zkrátka nesedne všem. Autorovi lze přičíst k dobru snad jen to, že oprášil legendy o tak vzácné náboženské relikvii, jakou je Turínské plátno. Pokud si čtenáři na popud jeho příběhu sami zjistí fakta o plátně a udělají si vlastní názor na pravost relikvie, bude podle mého úkol tohoto beletristického příběhu splněn.
CHRISTER, Sam. Tajemství Turínského plátna. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2013, 397 s. ISBN 978-80-242-3894-4.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...