
O kom se to tu mluví?
- Recenze
- Vytvořeno 10. 2. 2014 2:00
- Autor: Lenka Martinková

I na takovou otázku odpovídá Zdeněk Dvořák ve své knize Podivuhodné příběhy z Atlantidy, kterou před časem vydalo nakladatelství Fragment. Na první pohled mezi pestrobarevnými titulními stranami knih vystavených na pultech knihkupců zaujme nenápadným, ale přesto originálním zpracováním, chuť do čtení pak podpoří zářivá „stužka“ hlásající: „Nic podobného jste ještě nečetli. Přesvědčte se sami!“ a zvědavost probudí podtitul „Multikniha pro chytré dospělé a jejich děti“. Kdo se na to cítí, může směle otočit list…
V knize o Atlanťanech (nebo Dvořák píše o nás samých?) čtenář najde několik krátkých, přesto výstižných povídek. Namátkou mohu jmenovat třeba Obr Obsedos, Adolescentos nebo Singlos a klonové. Už z těchto tří názvů se dá ledasco vydedukovat – jméno Obsedos evokuje obsedantní myšlenky, Adolescentos jasně odkazuje na adolescenci a Singlos snad ani není potřeba dále objasňovat.
Autorova hříčka s češtinou je tím pádem odhalena. Každý čtenář si pod jmény hlavních hrdinů může představit nějak schéma myšlení nebo chování a stále to není všechno. Vysvětlujeme si takové veskrze vědecké termíny opravdu správně?
Něco si člověk ujasní už při čtení povídky, Zdeněk Dvořák mu však na konci každé kapitoly pomůže odstavečkem vysvětlivek. Čtenář najednou zná přesnou definici daného slova a autor na sebe může být náležitě pyšný, protože mu ji naservíroval vtipnou a nenásilnou formou. Tím se vyjasňují všechny příběhy, které je v Podivuhodných příbězích z Atlantidy možno najít.
Čtenář by si mohl myslet, že po několika textech se Dvořák unaví a úroveň dílů tím zákonitě poklesne. Samozřejmě kniha obsahuje příběhy lepší a horší, přesto si však zachovávají stejnou „řemeslnou“ hodnotu, což je u množství spisovatelů takřka nereálné. V žádném případě tím nechci naznačit, že by Zdeněk Dvořák byl nějakým strojem vyrábějícím geniální literární útvary. Kdepak, jeho předností je, že se dokáže zapřít, každému příběhu dá něco originálního, co ho odlišuje od všech ostatních a zároveň ho s nimi nenápadně spojuje. Právě to by čtenáři u tohoto autora měli ocenit.
Vydatně mu v tom také pomáhá ilustrátor Lubomír Lichý, jehož kresba se objevila také na obálce knihy. Většina ilustrací působí na první pohled poněkud ztřeštěně a při vytržení z kontextu ani pořádně nedává mysl. Zároveň však přitahuje pozornost k textu, nekonkuruje mu a obě části knihy se bezvadně doplňují, jak by to ostatně u kvalitních publikací mělo být.
Ukázka z knihy:
„(…) Jestli vy muži chcete za každou cenu elixír lásky vyzkoušet, nechte na nás ženách, abychom si samy určily, koho budeme milovat.“ To řekla a ostatní Atlanťanky se k ní hned připojily. Navrhly mužům, aby Chimérův elixír lásky vypil zpěvák a herec Gottinos. Toho totiž všechny tajně milovaly.
„Gottinos? To nikdy!“ Atlanťani nakonec raději bez důkazu uznali, že Chiméros elixír lásky objevil, a zavázali ho slibem, že ho nikdy nepoužije.
(DVOŘÁK, Zdeněk. Podivuhodné příběhy z Atlantidy. 1. vyd. Praha: Fragment, 2013. 188 s. ISBN 978-80-253-1911-6. Str. 76, povídka Malý a velký Paranoios.)
Knihu Podivuhodné příběhy z Atlantidy vydalo nakladatelství Fragment
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře