
Zpověď mistra literatury
- Recenze
- Vytvořeno 8. 2. 2014 2:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Umberto Eco. Jen málokterému milovníku literatury toto jméno nic neřekne. Italský filozof, literární vědec i spisovatel sice začal psát romány až před padesátkou, ale se svými díly se zařadil mezi nejuznávanější světové autory. Již jeho prvotina – Jméno růže – dosáhla věhlasu po celém světě. Přesto, nebo možná právě proto, pojmenoval svoji poslední knihu nečekaně Zpověď mladého romanopisce.
Stačí trochu vědět o autorovi knihy a každému je jasné, jak zavádějící tento název je. Málokdo by Eca, narozeného roku 1932 a vydávajícího romány od roku 1980, nazval mladým. Stejně tak je Umberto Eco mnohem více než jen romanopiscem, což dokazuje snad na každé straně svojí poslední knihy.
Zpověď je souborem čtyř přednášek zabývajících se tvůrčím psaním v jeho různých formách.
První z nich, nazývající se Psaní zleva doprava, se nejvíce blíží tomu, co od knihy patrně očekává většina jejích čtenářů. Dává nahlédnout pod pokličku tvůrčího procesu v podání Umberta Eca. Autor popisuje, jak se vlastně dostal k psaní svého prvního románu, přestože jako akademik dlouho neměl žádné podobné ambice. Ukazuje též, jak důkladně shromažďuje materiály a jak si láme hlavu i nad detaily, které čtenářům mohou přijít zcela nepodstatné.
Druhá kapitola Autor, text a interpreti se blíží spíše literárně teoretické stati, namísto prostého popisu spisovatelské práce. Eco se v ní zamýšlí nad různými interpretacemi psaného díla, pojmenováváním knih i postav či nevědomou inspirací. K rozboru přidává příklady z vlastních děl a zkušenosti se čtenáři a jejich všetečnými dotazy.
Pár poznámek o fiktivních postavách probírá skutečnost, že osudy neexistujících osob na nás často zapůsobí mnohem hlouběji než skutečnost. Srovnává zde také pravdu fiktivního díla i historické skutečnosti, přičemž ukazuje, že paradoxně často zpochybníme spíše výsledky historického bádání, zatímco tvrzení o neskutečných osobách a dějích považujeme za nezpochybnitelné. Eco se v této kapitole naplno projevuje spíše jako literární vědec než „obyčejný“ spisovatel, což je patrné i z názvů podkapitol Epistemologická funkce fikčních výroků, či Fiktivní postavy jako sémiotické objekty.
Poslední přednáškou jsou Mé seznamy, v níž Eco dává najevo svoji oblibu seznamů. Ukazuje, jak je lze třídit, proč vznikají a především příklady, vlastní i cizí.
Zpověď mladého romanopisce je jednoznačně kniha pro všechny, kteří mají rádi tvorbu Umberta Eca a nebojí se trochu zabrousit do vod literární vědy.
Knihu Zpověď mladého romanopisce vydalo nakladatelství Argo
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Jan Drda – Němá barikáda
Baník píčo -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...