
Rodinná tajemství
- Recenze
- Vytvořeno 30. 1. 2014 2:00
- Autor: Pavla Huřťáková

Každý má kostlivce ve skříni. U někoho je to jen malá kostřička, která se snadno zavře do šuplíku na ponožky, ale u někoho by nestačila celá šatna. A taková je i rodina hlavní hrdinky nového románu Kate Furnivallové Stíny na Nilu. Jak nám napovídá anotace, Jessica Kentonová o jednoho bratra již přišla a rozhodně nehodlá dopustit, aby se to stalo i druhému. Tim je pro ni nejbližší člověk na celém světě a neexistuje nic, co by ji mohlo zastavit, aby jej našla. Ale bude to skutečně tak prosté?
Jessica se odstěhovala z domu svých rodičů v den, kdy jí bylo osmnáct. Nemohla déle snášet to ponuré prostředí a pocit, že stejně nikdy nesplní otcovy nároky. To její bratr byl vždycky hodný chlapec a pod otcovskou kuratelou byl vlastně až do dne, kdy zmizel. Jessie svého bratra miluje, udělala by pro něj cokoli, protože by nedovolila, aby selhala podruhé. Sice jí tenkrát, když rodiče odvezli Georgieho, bylo sedm let, ale co na tom záleží? Svého malého bratříčka neochránila.
Vydává se proto po bratrových stopách, které jí pro případ nouze zanechal. Je si jistá, že vodítka, vážící se k jejich nejmilejším příběhům o Sherlocku Holmesovi, nejsou náhodná. Ač to jejímu průvodci siru Montagueovi Chamfordovi zní sebebláznivěji, ona prostě ví, že ji bratr vede. Co na tom, že se musí vypravit až do Egypta? Vlastně je to logické, když je zanícený archeolog se zaměřením na egyptologii. Jen pořád nechápe, proč tak náhle zmizel.
„Bratři,“ řekla Jezdi své sklence s whisky, „jsou komoditou, které je třeba se držet.“ Dala si další pořádný doušek. Proč to Tabitě krucinál šlo mnohem lépe než jí?
„Mohu vám přinést něco k pití?“
Jessie zvedla oči a uviděla před sebou čísi obličej. Byl příliš blízko. Patřil muži s požitkářskými ústy a modrýma očima. Jessie vždycky letěla na mužské s modrýma očima.
„Ne, děkuji.“
„Nemohu přece připustit, aby krásná mladá dáma tady seděla tak osamocená.“ Modré oči se na Jessie zářivě usmívaly.
„Nejsem tady sama.“
(FURNIVALLOVÁ, Kate. Stíny na Nilu. Vyd. 1. Praha: BB/art, 2013. 392 s. ISBN 978-80-7461-441-5. Str. 80-81.)
Stíny na Nilu jsou strhujícím detektivním příběhem s nádechem romantiky. Chytí vás a nepustí. Budete s nadšením otáčet stránku za stránkou, abyste zjistili, co pro vás má autorka připraveného dál. Zvláštní napětí ve vás udrží i tím, že kapitoly ze současnosti prolínají paralelní kapitoly z minulosti, díky nimž si uvědomíte, že vlastně ani Jessie nezná svého bratra tak dokonale, jak se domnívá. A že jejich rodina je ještě zvláštnější, než by se na začátku mohlo zdát.
Děj se odehrává ve třicátých letech, takže vás jako bonus ke skvěle napsanému příběhu čeká i výlet do doby, kdy létání nebylo běžnou záležitostí a cesta z Anglie do Egypta se tak sama o sobě stávala dobrodružstvím. Elegantní dámy a galantní pánové podtrhují dějovou linku a dodávají tak punc dokonalosti perokresbě jednotlivých postav. Stíny na Nilu jsou knihou, kterou lze jedině doporučit.
Knihu Stíny na Nilu vydalo nakladatelství BB/art
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...