Recenze: Knihy pro dospělé

Pokus o středověký thriller?

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Na podzim roku 2013 vyšel v nakladatelství BB/art nový román Colina Falconera Stigmata. Anotace slibovala drsný román z počátku 13. století, ve kterém půjde o krveprolití a bojování rytířů v křížové výpravě. Hlavním hrdinou měl být Philip de Vercy, který odjede na křížovou výpravu mezi Saracény a doma zanechá těhotnou manželku. Po návratu zjistí, že jeho žena při porodu zemřela. Co dál?


knihaNeurčila bych Philipa de Vercy jednoznačně jako hlavní postavu. Čtenář se s ním setká v Prologu a poté až za dlouhou dobu. Do popředí se mezitím dostává postava mladé ženy, která je zasažena bleskem. Tuto ránu osudu přežije, zhorší se však její vidiny a na rukou a nohou se jí otevřou rány, které se nikdy nemají zahojit, tzv. stigmata. Fabricia Bérengerová je dcerou kamenického mistra Anselma a do sňatku, který jí otec dojedná, se jí zrovna dvakrát nechce. Raději by zasvětila život Bohu. Proto otec pozve do jejich domu kněze, který má Fabricii přesvědčit, že život v klášteře se pro ni nehodí. Co udělá kněz, který má být vzorem ctnosti?

Pokud odejdu do kláštera, tak na panenství už žádnému manželovi záležet nebude, takže se vlastně tolik nestalo. Pokud mě neobtěžkal dítětem. Však za hradbami žije jedna stařena, která umí namíchat byliny, aby vyhnaly plod z těla dřív, než to na holce začne být vidět.
Takže rozmyšlené bych to měla, jen ještě stáhnout sukně.
S námahou se zvedla, oprášila si stébla slámy z rohoží, která jí na šatech zůstala, a učesala se. Žádné podlitiny, žádné šrámy, žádné jizvy.
Nejraději bych proplakala celý den někde v tmavém koutě. Znásilnil mě, ale kromě toho se vlastně nic vážného nestalo.
Takže jazyk za zuby a když, tak stařena za hradbami.
(FALCONER, Colin. Stigmata. 1. vyd. v českém jazyce. Praha: BB/art, 2013, 398 s. ISBN 978-80-7461-416-3. Str. 65.)

Jak jste jistě z ukázky pochopili, místo aby kněz Simon Fabricii rozmluvil vstup do kláštera, tak se do ní zamiloval, nedokázal ovládnout svou touhu a znásilnil ji. Osobně bych to vůbec neoznačovala jako lásku… Šlo jen o chtíč, který Simon nedokázal ovládat. To však není to, na co jsem chtěla upozornit. Jde mi za prvé o absurdnost celé situace. Opravdu by takto jednala náctiletá dívka, která dosud nemá potuchy, co se děje mezi mužem a ženou? Opravdu bude takhle nad věcí? Tohle prostě autorovi nevěřím!

A za druhé: střídání role vypravěče. Chvíli autor popisuje myšlenky hrdinů, chvíli je tam nějaká třetí postava nezávislého vypravěče… Proč? Ať píše ich formou, nebo er formou. A pokud chce zdůraznit pocity hlavního hrdiny, určitě to jde popsat lépe a oddělit od dalšího vyprávění.

Colin Falconer a jeho kniha mě zklamali. Anotace slibovala, že se čtenář bude dobře bavit, ale nestalo se tak. Z počátku byl příběh psán zajímavě a dokázal upoutat mou pozornost. Postupně jsem pochopila, že postavy jsou popsány velmi ploše a žádné zlepšení již nebude. Ač prožívají dramatické životní situace, nijak je to nerozhází a život jde dál. Děj sám o sobě byl velmi dobře promyšlený a téma Kristových ran, které na sobě Fabricie má, je velmi zajímavé a v knize málo využité. Falconer mohl vytvořit strhující historický román, který by se velmi rychle stal bestsellerem, nedokázal však dobře vystihnout myšlení středověkého člověka. Otázkou ještě zůstává, zda je i originál psán takto lehkomyslně, nebo na tom má svůj podíl překladatel. Vzhledem k tomu, že mě kniha nijak nenadchla, nehodlám Stigmata číst v originále. Pokud by se však našel někdo, kdo by se do toho pustil, budu ráda za srovnání.

Knihu Stigmata vydalo nakladatelství BB/art

 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení