
Pokus o středověký thriller?
- Recenze
- Vytvořeno 3. 2. 2014 2:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Na podzim roku 2013 vyšel v nakladatelství BB/art nový román Colina Falconera Stigmata. Anotace slibovala drsný román z počátku 13. století, ve kterém půjde o krveprolití a bojování rytířů v křížové výpravě. Hlavním hrdinou měl být Philip de Vercy, který odjede na křížovou výpravu mezi Saracény a doma zanechá těhotnou manželku. Po návratu zjistí, že jeho žena při porodu zemřela. Co dál?
Neurčila bych Philipa de Vercy jednoznačně jako hlavní postavu. Čtenář se s ním setká v Prologu a poté až za dlouhou dobu. Do popředí se mezitím dostává postava mladé ženy, která je zasažena bleskem. Tuto ránu osudu přežije, zhorší se však její vidiny a na rukou a nohou se jí otevřou rány, které se nikdy nemají zahojit, tzv. stigmata. Fabricia Bérengerová je dcerou kamenického mistra Anselma a do sňatku, který jí otec dojedná, se jí zrovna dvakrát nechce. Raději by zasvětila život Bohu. Proto otec pozve do jejich domu kněze, který má Fabricii přesvědčit, že život v klášteře se pro ni nehodí. Co udělá kněz, který má být vzorem ctnosti?
Pokud odejdu do kláštera, tak na panenství už žádnému manželovi záležet nebude, takže se vlastně tolik nestalo. Pokud mě neobtěžkal dítětem. Však za hradbami žije jedna stařena, která umí namíchat byliny, aby vyhnaly plod z těla dřív, než to na holce začne být vidět.
Takže rozmyšlené bych to měla, jen ještě stáhnout sukně.
S námahou se zvedla, oprášila si stébla slámy z rohoží, která jí na šatech zůstala, a učesala se. Žádné podlitiny, žádné šrámy, žádné jizvy.
Nejraději bych proplakala celý den někde v tmavém koutě. Znásilnil mě, ale kromě toho se vlastně nic vážného nestalo.
Takže jazyk za zuby a když, tak stařena za hradbami.
(FALCONER, Colin. Stigmata. 1. vyd. v českém jazyce. Praha: BB/art, 2013, 398 s. ISBN 978-80-7461-416-3. Str. 65.)
Jak jste jistě z ukázky pochopili, místo aby kněz Simon Fabricii rozmluvil vstup do kláštera, tak se do ní zamiloval, nedokázal ovládnout svou touhu a znásilnil ji. Osobně bych to vůbec neoznačovala jako lásku… Šlo jen o chtíč, který Simon nedokázal ovládat. To však není to, na co jsem chtěla upozornit. Jde mi za prvé o absurdnost celé situace. Opravdu by takto jednala náctiletá dívka, která dosud nemá potuchy, co se děje mezi mužem a ženou? Opravdu bude takhle nad věcí? Tohle prostě autorovi nevěřím!
A za druhé: střídání role vypravěče. Chvíli autor popisuje myšlenky hrdinů, chvíli je tam nějaká třetí postava nezávislého vypravěče… Proč? Ať píše ich formou, nebo er formou. A pokud chce zdůraznit pocity hlavního hrdiny, určitě to jde popsat lépe a oddělit od dalšího vyprávění.
Colin Falconer a jeho kniha mě zklamali. Anotace slibovala, že se čtenář bude dobře bavit, ale nestalo se tak. Z počátku byl příběh psán zajímavě a dokázal upoutat mou pozornost. Postupně jsem pochopila, že postavy jsou popsány velmi ploše a žádné zlepšení již nebude. Ač prožívají dramatické životní situace, nijak je to nerozhází a život jde dál. Děj sám o sobě byl velmi dobře promyšlený a téma Kristových ran, které na sobě Fabricie má, je velmi zajímavé a v knize málo využité. Falconer mohl vytvořit strhující historický román, který by se velmi rychle stal bestsellerem, nedokázal však dobře vystihnout myšlení středověkého člověka. Otázkou ještě zůstává, zda je i originál psán takto lehkomyslně, nebo na tom má svůj podíl překladatel. Vzhledem k tomu, že mě kniha nijak nenadchla, nehodlám Stigmata číst v originále. Pokud by se však našel někdo, kdo by se do toho pustil, budu ráda za srovnání.
Knihu Stigmata vydalo nakladatelství BB/art
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...