Recenze: Knihy pro dospělé

Angličtinou příběhem

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
il

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Tohle známé sousloví dovedlo již nejednoho nadšence ke studiu cizího jazyka. Existují nejrůznější příručky, jazykové učebnice více či méně vhodné pro samostudium, CD i knihy. Zápisky z Londýna z pera Ivy Pekárkové jsou tak trochu vším.


knihaV knize naleznete zajímavé historky ze života v Londýně, kde autorka již sedmým rokem žije. Příběhy jsou vyprávěny s humorem a nadhledem, ale především jsou v obou jazycích – angličtině a češtině. Pokud si chcete nerušeně číst, nemusíte se tedy zdržovat hledáním slovíček ve slovníčku.

Výtečnou pomůckou jsou vysvětlivky a poznámky za každou kapitolou. Nejen, že pomáhají se slovní zásobou, ale i s reáliemi a gramatikou. Je v nich vysvětlován použitý slang, kulturní rozlišnosti, ale hlavně anglická stylistika.

Jako velké plus vnímám i přiložené CD, kde jsou jednotlivé příběhy namluveny rodilými mluvčími. Čtenář tak tedy může sledovat psanou verzi, zatímco naposlouchává mluvenou. Výslovnost je totiž u angličtiny velkým problémem pro většinu českých studentů.

Když jsem ji vezla zpátky do práce, Tanita seděla na předním sedadle a měla pláč na krajíčku. „Pracuju v tomhle domově už třetím rokem,“svěřila se mi, „a stranám se o něj od okamžiku, co ho tam přivezli. A on si na mě nezvykl, nenávidí mě. Pořád nadává na mou barvu a posílá mě do Afriky. Kdybych mohla, kdybych měla kam, už dávno bych tam jela.“
(PEKÁRKOVÁ, Iva a Lucie PEZLAROVÁ. Zápisky z Londýna: Letters from London : dvojjazyčná kniha. 1. vyd. Brno: Edika, 2013, 167 s. Dvojjazyčná kniha pro pokročilé (Edika). ISBN 978-80-266-0385-6. s.79.)

Najdu tedy nějaký zápor knihy? A musím jej vůbec hledat? Nakladatelství EDIKA odvedlo dobrou práci, kterou je třeba doporučit všem samostudentům, ale i učitelům. Jako pomůcka ve škole bude tato kniha přínosem a to nejen z jazykového hlediska.

Knihu Zápisky z Londýna vydalo nakladatelství Edika

 

Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení