Recenze: Knihy pro dospělé

Příběh nešťastného lidského osudu v prostředí závisti a bídy

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Slavný francouzský román Victora Huga Bídnici se již dočkal několikerého filmového i muzikálového zpracování. Nakladatelství Fragment vydalo převyprávěnou a zkrácenou knižní verzi tohoto příběhu.


knihaBídníci (Les Misérables) patří právem k nejslavnějším románům devatenáctého století. Victor Hugo v originální verzi na více než tisíci stranách knihy vystihuje rysy tehdejší Francie, především potom Paříže, kterými jsou mimo jiné závist, chudoba, beznaděj a pomluvy.

Jelikož původní kniha obsahuje mnoho odboček z hlavní dějové linie a občas příliš dlouhé popisy a úvahy, v důsledku kterých ztrácí čtivost, bylo zpracováno několik zkrácených verzí. Fragment vydalo příběh převyprávěný Václavem Duškem.

Jean Valjean, ústřední postava celé knihy, je bývalý galejník. Na galeje byl poslán pro krádež chleba pro svou hladovějící sestru a její děti. Jeho trest byl původně vyměřen na pět let, ale kvůli opakovaným pokusům o útěk (= nevoli smířit se s absurdním rozsudkem) strávil nakonec na galejích celých devatenáct let. S duší i tělem ztrpklým po polovině života stráveného za nelidských podmínek na galejích a s průvodním listem upozorňujícím na jeho „kriminální“ minulost se vydává žít. Lid se ho štítí a práci nemůže sehnat. Nakonec nachází přístřešek u laskavého biskupa, kterému ale ze zoufalství ukradne zlato i stříbro a prchá jako trestanec. Je dopaden policií a přiveden zpět do farnosti. Biskup policii sděluje, že drahé kovy Jeanovi daroval. Tato událost změní celý Jeanův život. Zapřísáhne se, že už nikdy nebude krást a bude pomáhat potřebným. A přestože ho po celý jeho život neustále pronásleduje zapřísáhlý inspektor Javert, dokáže Jean svůj slib plnit.

Kniha barvitě líčí celou životní cestu Jeana Valjeana. Při čtení si čtenář může dokonale představit každou událost i pocity hlavních hrdinů. Svým rozsahem o dvou stech stranách se stává velmi čtivou publikací, od které není jednoduché se odloučit. Přestože se uprostřed knihy objevuje několik desítek stran, které by se podle mého názoru daly zkrátit na pár málo stran, přečetla jsem knihu téměř jedním dechem.

Tuto převyprávěnou verzi Bídníků rozhodně doporučuji všem, kteří si chtějí rozšířit znalosti o událostech a podobě Francie první poloviny devatenáctého století, zároveň se ale nechtějí pročítat velmi dlouhým originálem od Victora Huga. Přestože existuje několik filmových i jiných zpracování tohoto dech beroucího příběhu, z nichž jsem i já některá viděla, knižní verze je nezastupitelným prostředkem k vykreslení postav a jejich charakterů, bez nichž by tento příběh nebyl příběhem tak silným a výjimečným.   

Ukázka z knihy:

„Dohromady devatenáct let bídného života v káznici, s řetězy, obojkem a chabou stravou. Devatenáct probitých let za rozbitou výlohu a bochník chleba. Jean Valjean přijel na galeje k výkonu trestu se strachem a odcházel necitelný. Vstoupil do káznice zoufalý, odtamtud vyšel nedůvěřivý. Jeho duši zasáhla lidská krutost.“

Knihu Bídníci vydalo nakladatelství Fragment

Soutěže

Aktuality

 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  
 • Zlaté stuhy 2019 předány!

  V pondělí 29. dubna byly v Centru současného umění DOX již po sedmadvacáté slavnostně předány výroční ceny Zlatá stuha nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Ve čtyřech oblastech bylo uděleno celkem čtrnáct ocenění.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení