
Už se sypou…
- Recenze
- Vytvořeno 23. 10. 2013 3:00
- Autor: Hana Moualla

Bílé křídové útesy v Doveru připomínající prostředí romantických filmů se zátiším - maják, sráz a všudypřítomný vítr, který dle potřeby hrdinku ofoukne… Jaké to je, když do takového prostředí stěhujete, píše Hana Parkánová-Whitton (spisovatelka, překladatelka a redaktorka) v knize Jak si vypěstovat na anglické zahrádce českého trpaslíka (poprvé vyšla v roce 2005 v Mladé Frontě). My dostali k recenzi její další vydání z roku 2013. Co přivedlo zralou ženu na anglický venkov? Jak probíhalo její smiřování s jinou kulturou? A proč se tolik bála kadeřnictví v Anglii?
Dalo by se říci, že jde o jeden z titulů, který bychom mohli použít pro přípravu na stěhování do zahraničí. Taková učebnice do předmětu „škola života“. Autorka vše popisuje s nadhledem a humorem, máloco ji vykolejí. Aby ne, když se v necelých padesáti letech vydává do cizí země a prožívá nový vztah. V textu se chytám několika milníků, třeba kavárny Slavie, nejmenovaného parfému (jehož název se v textu vyskytuje tolikrát, až je mi to divné) a Opory ve stáří. Řada českých krajanů by mohla při čtení textu souhlasně přikyvovat. Sezení na dvou židlích, sveřepá asimilace a práce pro dobrovolnická centra… Vše je reálně popsáno, text se čte dobře, plyne přirozeně od hrášku k pudinku a dále k navlhlým sušenkám a topinkám. Kniha popisuje autorčiny pocity při začleňování se v novém prostředí. Hana Parkánová-Whitton nezapomíná také zdůraznit pocity vůči vlasti.
„Do Číny? No ty ses úplně zbláznila!“ vyděsila se má matka. Nezapomenu nikdy na ten starostlivý výraz v jejích jindy veselých živých oříškově hnědých očích. „Před problémy tam neutečeš.“ V tom měla sice pravdu, nicméně Čína mi poskytla řadu úžasných poznatků. Jedním z nich bylo právě uvědomění si toho, že skutečný domov má člověk pouze mezi lidmi, které má rád a kteří milují jeho.“
(Parkánová-Whitton, H. Jak si vypěstovat na anglické zahrádce českého trpaslíka. Praha: Mladá fronta, 2013, str. 8-9)
Se zaujetím čtu informace o tom, jak probíhají společenské hry, čaje a výlety ženského spolku. Představuji si těžký červený samet překrývající ztmavlý masivní nábytek a odpočívám. Hana Parkánová-Whitton se v knize ani nelituje, ani nezurčí nadšením. Popisuje nový domov smířeně a s dávkou lásky, obdivuji její kuchařské umění, díky kterému zlepšuje životní naději důchodců uvyklých stravě nevalného vzhledu i chuti.
Autorka na str. 6 uvádí, že prožité události prošly tvůrčím procesem. Byla bych zvědavá, zda jsou například podivínští sousedé, Rusty a Speedy, výsledkem fabulace nebo se skutečně svíjejí bolestmi vedle autorčina plůtku s růžemi. Doverské útesy jsou prý symbolem stability Anglie. V současnosti se začaly bortit. Jde prý o přirozený proces rozpadající se křídy, ze které jsou tvořeny. Někteří se ale na toto tvrzení dívají skepticky. Co když jde o trest za nadutou postkoloniální politiku? Ať už je to tak nebo tak, autorka vykresluje Anglii v hezkých barvách, chutích i vůních. Čtenářské vjemy jsou kladné, bez velkých citových výbuchů. Ideální čtení pro chvíle volna.
Knihu Jak si vypěstovat na anglickém venkově českého trpaslíka vydalo nakladatelství Mladá fronta
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Ti ,,odborníci,, kteří zde haní pana Vondrušku jsou zřejmě oproti němu zaujati,neboť doposud nezískali ... -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Bohužel v Německu tato situace byla již před 50 možná i více roky.Muslimové když si zřídí obec,jejich ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...