
Bída, ubohost a zvrácenost… může mezi tím vším vykvést láska?
- Recenze
- Vytvořeno 12. 10. 2013 3:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Nakladatelství Mladá fronta na počátku září vydalo novelu Arnošta Lustiga Colette, dívka z Antverp. Na obálce knížky vás zaujme lákavá fotografie mladého českého herce Jiřího Mádla a jeho herecké partnerky, které nelze upřít velký šarm a půvab. S jejím zařazením mezi české herečky se však budete namáhat marně. Jedná se o krásnou Francouzku Cleménce Thioly, která ztvárnila Colette ve filmovém zpracování, které se rovněž od září bude objevovat v českých kinech.
Nyní už máme základní odpověď na otázku – proč byla Lustigova novela opět vydána? Ano, je to skutečně k příležitosti uvedení filmu do kin. Kniha má nejen obálku se stejnou fotografií, jakou bude mít plakát k filmu, ale také obsahuje 16 stran obrazové přílohy, kde můžete sledovat fotografie z filmu okomentované popisem. Pozorný čtenář jistě brzy pochopí, že kniha a film se od sebe budou odlišovat. Nepíšu však recenzi na film, nýbrž na knihu, a tak se pojďme povídat na Lustigovu novelu trochu blíže…Hlavní hrdinkou, jak už napovídá název, je belgická dívka Colette Cohenová. Čtenář se s ní setkává ve chvíli, kdy už nějakou dobu žije – nebo přesněji přežívá – v koncentračním táboře Auschwitz – Birkenau. Funguje zde jako pracovní síla na párání oděvů těch, co „vylítli komínem“, na roztažené dlaně si nechává dosedat jejich popel a přemýšlí o své existenci. Pod jazykem schovává velký diamant, který chce jednou použít pro svou lepší budoucnost. Jednou, až se odsud dostane – jestli se odsud dostane.
K přežití jí stačí málo. Kromě drog, které ji spíše udržují v netečnosti a lhostejnosti k životu i smrti, je to především její V.F. Vili Feld, muž, kterého ve filmu ztvárňuje Jiří Mádl, je pomocník kápa. Přebývá v malé místnůstce, kde si čas od času může zatopit kusem nábytku a zpříjemnit si tak svůj nepříjemný život. Stejně jako Colette je Žid a stejně jako ona neví dne ani hodiny, kdy může jeho život skončit. A tak se spolu scházejí, sdílejí svá trápení, své myšlenky i sny. Mají jeden druhého a drží se nad vodou. Snaží se navzájem povzbuzovat a bojovat za své přežití a za svobodu, která snad jednou přijde. Nebo ne?
Lustigův příběh je jako džbán slepený z tisíce střípků snů, myšlenek, pocitů… Filmové zpracování hlásá, že se jedná o strhující příběh o lásce silnější než smrt. Ale bylo to tak skutečně? Osobně vnímám vztah Colette a Viliho spíše jako osobní náklonnost. Něco, co jim pomáhalo mít jeden druhého a nebýt jen jednou samotnou duší čekající na smrt. Pravda je, že kniha zřejmě skončí jinak než film – nechci však předvídat, ani napovídat. Přečtěte si knihu a pak jděte na film. Možná mi dáte za pravdu a možná, že se mnou budete polemizovat.
Na závěr bych ráda dodala, že Lustigova novela, stejně jako jeho ostatní práce, ukazuje do propastné hloubky neštěstí, zmar, bídu, nemoci, beznaděj, ale i odvahu a boj za pomstu a přežití. Ať už je to jak chce, Lustigových prací bychom si měli velmi vážit. Ukazují totiž velice tvrdou realitu, kterou si prošly tisíce lidí a která nebude nikdy odškodněna. Věnujme tedy těmto lidem alespoň tolik úcty, když si přečteme Lustigova díla a zamyslíme se nad nimi. Sdílejme s nimi alespoň na těch několika stech stránkách jejich osudy a trápení. A možná poznáme i to, že láska dokáže být skutečně silnější než smrt.
Knihu Colette, dívka z Antverp vydalo nakladatelství Mladá fronta
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Karel Jaromír Erben – Kytice
Kokot -
6 knih, které si vybrat do zimních dnů
Já ještě hledám různé slevy na knihy na https://slevovykupon.net/c/knihy-hudba-a-film/ -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...