
V předvečer samostatného státu
- Recenze
- Vytvořeno 9. 10. 2013 3:00
- Autor: Pavla Huřťáková

České dějiny zajímají historiky od nepaměti. Ucelenou řadu o české historii však dosud nikdo nevydal, většinu nakladatelů potkaly finanční problémy, které jim nedovolily záměr dokončit. Proto je řada Velkých dějin zemí Koruny české velmi sledovaným a historiky doporučovaným počinem. Nejinak tomu je i s jejich dílem s podtitulem XII. b 1890-1918. A to ze zcela zřejmých příčin. Období, o němž pojednává, není příliš zpracovaným a historici, kteří jej zpracovali, patří k předním ve svých oborech, takže podávají přesné, ničím nezkreslené informace.
Kniha je velmi dobře uspořádána, dělí role politické, národní i kulturní, které tvoří první tři hlavy knihy. Čtvrtá hlava pojednává o první světové válce. Toto rozdělení je nejen názorné, ale umožňuje i snazší orientaci v jednotlivých tématech. Za pozornost stojí nejen změny politických názorů čelních představitelů Rakouska-Uherska, ale nesmíme zapomenout ani na dotvoření národní identity, které bylo téměř u konce. Téměř, ale přesto bylo zapotřebí ještě mnoha kroků. Jedním z nich mohlo být vybudování univerzity v Brně, ke kterému ale došlo až po vzniku republiky.
Důležitou roli ve společnosti a jejích postojích hrálo i umění – probuzení zájmu o lidovou tvořivost a její historii bylo velkým milníkem. Snaha vytvořit národní umění ovládla na několik let celou společnost. Rozmach ekonomický, kulturní i vědecký zastavila první světová válka. Autoři čtenáře upozorňují nejen na její průběh v českých zemích, ale i na zahraniční odboj, díky němuž mohla vzniknout samostatná republika, v níž došlo k uskutečnění mnoha cílů ještě z doby Františka Josefa I.
„Podle dobových pramenů byli obyvatelé českých zemí – a nejen oni – natolik přivyklí mírovým řešením mezinárodních (či lépe mezistátních) zápletek, že i ve dnech savojské krize dospěli v drtivé většině k přesvědčení, že „z toho nebude nic". Na venkově probíhaly žně bez ohledu na odchod mobilizovaných mužů. Zámožnější lidé z měst odjeli na letní byty, do lázní, k moři do Dalmácie a někdy i do ciziny, zvláště do Itálie a do Německa. Spoléhali se především na císaře Františka Josefa, jenž před nedávnou dobou projevil přání, že by chtěl ukončit svou dlouhou životní dráhu i vládu v míru."
(BOROVICKA, Michael, KAŠE Jiří, KUČERA, Jan P., BĚLINA, Pavel. Velké dějiny zemí Koruny české. XII.b. Praha – Litomyšl: Paseka, 2013. s. 620.)
A pak přišla válka. Jenže nikdo netušil, jak bude dlouhá a ničivá. Pokrok ve zbrojním průmyslu udělal své. A prorakousky orientovaní občané začali měnit své postoje, když se jim synové nevraceli z fronty a když nastal tzv. válečný absolutismus následovaný politickými perzekucemi.
Velké dějiny jsou výborně napsanou odbornou knihou, která by neměla chybět v žádné knihovně. Může vyděsit svým objemem, ale není nutné ji číst celou, abyste si udělal základní přehled o naší historii. A na tu není dobré zapomínat, naopak, měla by být připomínána a pochopena. Proto ji vřele doporučuji každému, kdo má zájem být nezkresleně informován.
Knihu Velké dějiny zemí Koruny české XII. b vydalo nakladatelství Paseka
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...