
Raný fantasy středověk v českém podání
- Recenze
- Vytvořeno 26. 7. 2013 3:00
- Autor: Radovan Kolbaba

Antologie Písně temných věků vyšla poprvé roku 2005. Jednalo se o výbor z prací předních českých a slovenských spisovatelů historické fantasy literatury a teprve druhou antologii vydanou pod vedením Ondřeje Jireše. Ten od té doby do svého portfolia připsal řadu dalších knih, do nichž přispěla elita české i slovenské fantasy a sci-fi scény. Po osmi letech se k Písním vrátil, přepracoval je, tematicky sjednotil – všechny povídky se nyní odehrávají v období raného novověku – a vydal je znovu.
Asi nejvýraznější změnou oproti prvnímu vydání je vypuštění dvou povídek, které se odehrávaly v jiné éře, a přidání jedné nové. Zmizely tedy Dvě hlavy od Lucie Lukačovičové a Řeka Alexandry Pavelkové a namísto nich Ondřej Jireš do antologie zahrnul povídku V sedle přízraku od čelního představitele české městské fantasy Pavla Renčína. Nová je též předmluva od Ondřeje Jireše a změny doznala i povídka Než dozraje smrt od Františky Vrbenské, která k ní připsala dvě scény.
Jednotlivé povídky v antologii jsou řazeny chronologicky. První je Země Lvů od Leonarda Medka vyprávějící příběh z doby, kdy Vandalové ovládali Kartágo, ale kdy už na jejich brány bušila Byzantská říše. Skupina vandalských mořeplavců se v něm vydává na výpravu, jejímž cílem je vyplundrovat bájné město lvích lidí v Africe.
Již zmíněná Než dozraje smrt od Františky Vrbenské zavede čtenáře na Děvín v době, v níž Slovanům vládl Sámo. Nabízí nejen vybroušený jazyk a přesné historické reálie, ale také příběh bez jasného hlavního hrdiny odehrávající se v horizontu několika desítek let.
V české kotlině se odehrává V sedle přízraku od Pavla Renčína. Ne tak vážný příběh o vladykovi Horácovi, jeho starém užvaněném společníkovi a neobyčejném koni. A také o stříbrné horečce, která v období mýtických knížat zachvátila mnohé Čechy. Spíše oddechové povídce nechybí spád, humor i nápaditá pointa.
Dvojici textů Strážce hvozdu a Žabí věž od Juraje Červenáka a Jaroslava Mosteckého spojuje kulisa Kyjevské Rusi. Zatímco se první zaměřuje na knížete Mstirada a jeho boj s varjažskými nájezdníky, druhá na mladého kněžice Vladiměra. V obou případech se jedná o spíše akční příběhy, jež prezentují typické rysy psaní svých autorů. Velmi čtivý a akcí naditý styl Juraje Červenáka a drsnější vidění světa Jaroslava Mosteckého.
V kulisách mrazivého Islandu se odehrává Píseň o Hálfdanovi od Ivany Kuglerové. Vyprávění o lásce, zradě i nehostinné krajině dodržuje reálie tehdejšího světa a představuje střetávání pohanského světa s pronikajícím křesťanstvím.
Poslední text v antologii se nazývá Přátelé se neopouštějí. Napsala jej Jana Šouflová známá spíše jako malířka a ilustrátorka. Ostatně právě její ilustrace doprovázejí jednotlivé povídky a skvěle je doplňují. Přátelé se neopouštějí svojí atmosférou jakoby nezapadá do sborníku plného vážných a akčních příběhů. Jana Šouflová vypráví humorně laděnou historku o pátrání po ztraceném artefaktu a přestože za sebou nemá zdaleka tolik spisovatelských zkušeností co předešlí autoři, nemusí se za svůj příspěvek stydět. Vhodně totiž odlehčuje celý sborník a vytváří mu optimistickou tečku.
Písně temných věků jsou reprezentativním výběrem prací autorů české a slovenské historické fantasy. Všechny příspěvky lze označit za nadprůměrné, byť ne výjimečné. Záleží tak čistě na vkusu každého jednotlivého čtenáře, která povídka jej osloví a která jej naopak nechá chladným. Rozmanitost příspěvků i jejich stylů, přestože spojených obdobím, je tak hlavní předností i nedostatkem celé antologie. Těžko si lze představit čtenáře české fantasy, kterého osloví všechny texty a na druhou stranu takového, kterého Písně temných věků zklamou.
Knihu Písně temných věků vydalo nakladatelství Triton
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Lidé poslechem audioknih tráví stále více času
Praha, 14. 1. 2021 - Výsledky 7. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že lidé stále častěji volí jako formu čtení audioknihy a poslechem mluveného slova tráví čím dál více času.
Číst dál... -
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Touha bez romantiky
Ano, o tom vím, ale zmiňoval jsem se o Vaší vlastní literární tvorbě, proto jsem neuváděl překlad ... -
Touha bez romantiky
Děkuji za zmínku o knize. Ráda bych doplnila informace, jejichž absence mě zde zarazila. Mezi vydáním ... -
Když se introvertka vdá
Já sice typický introvert nejsem, ale tenhle komiks mě moc baví! Díky za super recenzi -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne ... -
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...