Recenze: Knihy pro dospělé

Temné kouty exotické Číny

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Daleká Čína je pro nás Středoevropany zemí plnou tajemství. Z fotografií v cestopisných knihách a z filmů jsme si ji zvykli vnímat jako svět nádherných chrámů, památek plných křiklavých, ale vkusných barev a zvyků, kterým většinou ani nerozumíme. Moderní doba do Číny přinesla technologie, pomocí nichž se vyrábí zboží zaplavující ostatní svět. Čína se snaží prodrat na mezi nejvyspělejší země, mezi jejími obyvateli stále zůstávají obrovské rozdíly v životní úrovni a možná se i zvětšují.


knihaČínský prozaik Liao I-wu si jako téma své knihy Hovory se spodinou nevybral to pozitivní, čeho jeho země v posledních letech dosáhla, ale osudy těch nejubožejších lidí. Není to námět, který by byl příliš po chuti čínským oficiálním kruhům, stejně jako náměty jeho předchozích knih, a je pravděpodobné, že pokud by autor nežil od roku 2011 v německém exilu, strávil by další podstatný kus svého života ve vězení.

Dvacet pět rozhovorů s lidmi žijícími na okraji společnosti mohou čtenáři úplně změnit pohled na současnou Čínu. Kdo sleduje současné mezinárodní dění, bude vědět, že lidská práva nejsou v této zemi příliš respektována. Málokdo si však dovede představit brutalitu, která je vůči lidem užívána. Nelidské zacházení ze strany policejních složek by čtenář dokázal chápat jako represi státu vůči nepohodlným občanům, ale způsob, jakým se vůči sobě chovají obyčejní lidé, je naprosto nepochopitelný.

Příběhy, které autor nasbíral, jsou pravděpodobně pro Čínu dvacátého a začátku jednadvacátého století typické. Jsou to životní zkušenosti lidí označených v padesátých letech některou z mnoha kategorií nálepek nepřátel socializmu, kteří prošli pracovními převýchovnými tábory, byli týráni a nevýslovně trpěli. Objevují se zpovědi prostitutek, bezdomovců i žebráků odhalující způsob, jakým tito lidé na ulicích přežívají. Některé osudy jsou tvrdé, lidé, od kterých se všichni odvrátili, se těžce probíjejí životem, ale s jistou mírou nadhledu si je dokážeme představit. Jiná situace nastává, když narazíme na rozhovory, v nichž jsou líčeny takové hrůzy jako krutý hladomor, který vedl vesničany ke kanibalismu. Způsob, jakým Liao I-wu o těchto děsných událostech hovoří, vyráží dech. Není to skandalizace a popis nechutností, to by vedlo k pocitu nereálnosti. Paradoxně právě jednoduchost a přímost je příšerná.

Autor na vlastní kůži zažil prostředí čínského vězení a šikanu i mučení s vězněním související. Přesto v rozhovoru Vězeňský tyran dokázal klást relativně nezúčastněné otázky i v nejexponovanějších pasážích. Zmíněný text patří mezi ty nejhroznější, sám nevím, kam až slovo „hrozný“ vystupňovat. Sám autor ke konci prohlašuje:

Už to nemůžu poslouchat. Kéž bych se mohl zítra ráno probudit a tohle všechno zapomenout.
(I-WU, Liao. Hovory se spodinou. Praha: Mladá fronta, 2013. s. 263.)

Hovoří v tomto případě i za čtenáře, který si sice dobrovolně zvolil, že bude knihu číst a dočte ji. Ale zanechá to na něm stopy, fakta, která autor předkládá, zapomenout nelze a kniha by měla být označena upozorněním „četba na vlastní nebezpečí“. Bohužel toto heslo bylo zprofanováno použitím v méně vážném kontextu. Nejotřesnější je zjištění, co vše dokáží lidé provádět jinému člověku, jak si vzájemně ubližují ti, kteří jsou relativně ve stejně situaci. Šikana mezi vězni, jak ji autor popisuje, nese znaky daleko většího barbarství, než jaké dokázali vymyslet věznitelé.

Kniha Hovory se spodinou získala řadu ocenění a jako doslov vydavatel zařadil laudatio při příležitosti udělení Ceny sourozenců Schollových Liao I-wuovi, které pronesla Herta Müllerová, nositelka Nobelovy ceny za literaturu. Nakladatelství Mladá fronta věnovalo vydání značnou péči i náležitou reklamu, čtenáři se mohli s autorem setkat na veletrhu Svět knihy 2013. Přes veškerou snahu se do textu vloudila drobná opakovaná chyba, používá slovo „vymýtit“ tam, kde má být „vymítit“.

Potenciální čtenář si jistě položí otázku, zda má smysl číst knihu, když takovým způsobem zatíží jeho duši. Odpovědí je, že pokud by ji lidé nečetli, ignorovali by krutou smrt milionu lidí i statečnost a utrpení samotného Liao I-wua. Znamenalo by to, že se mohou kdekoliv dít zvěrstva a všichni před nimi budou zavírat oči jen proto, aby si zachovali svůj tichý a klidný ostrůvek. Není pravda, že jedinec žijící v srdci Evropy nemá šanci nic změnit. Už jen samotný fakt, že neznámí a vzdálení lidé poznávají odvrácenou tvář Číny, nutí její obyvatele dívat se na sebe jinýma očima.

Knihu Hovory se spodinou vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení