Recenze: Knihy pro dospělé

Tragický příběh z války plný pomsty, cti i milosrdenství

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
k

Návrat kapitána Johna Emmeta je prvním beletristickým počinem Elizabeth Spellerové. Autorka, která má na svém kontě několik odborných knih a živí se jako spisovatelka, učitelka, novinářka a básnířka, dokázala v této knize propojit fikci, historická fakta, filozofické úvahy i cit pro kulturu. Čtenář se od první stránky propadá do života o téměř sto let zpátky a ani na chvíli z něj nevyjde. Děj, dobové reálie i myšlení hlavních hrdinů ho pohltí, a nepustí až do poslední stránky.


kElizabeth Spellerová si pro svou knihu zvolila silný příběh protkaný mnoha tragickými osudy vojáků z první světové války. Hlavním hrdinou je Laurenc Bartram, který se po skončení války ocitá náhle sám, bez ženy a syna, kteří během války zemřeli. Snaží se zaběhnout znovu do běžného života a pomoci mu k tomu má práce na knize o kostelech. Náhle dostane dopis od ženy, jež byla sestrou jeho spolužáka ze školy. Sotva si ji pamatuje a nikdy se s ní nijak zvlášť nepřátelil. Nyní ho žádá, aby vypátral okolnosti smrti jejího bratra – kapitána Johna Emmeta.

Setkává se s Mary Emmetovou a seznamuje se s prvními podivnými událostmi. Skončil Maryin bratr svůj život sebevraždou v psychiatrické léčebně, nebo mu někdo pomohl? A kdo jsou neznámí dědici, se kterými se musela Maryina rodina podělit o dědictví po Johnovi?

Autorka rozehrává důmyslný příběh, kdy se Laurenc setkává s mnoha lidmi, které by za jiných okolností vůbec nepotkal. Začíná nejprve Johnovými dědici. U někoho naráží na nezájem a netečnost, u někoho na odpor, u někoho na strach. Pomalu odkrývá jednotlivé dílky podivné skládanky, která odhaluje bolest, strach, nenávist a pomstu. Laurenc si při tom uvědomuje, že jeho život zdaleka není tak strašný, jak mu připadal. Pomaličku se s Maryinou pomocí zvedá z prachu a začíná hledat nový smysl svého života. Když už se zdá, že je jen krůček od štěstí, i od vyřešení Johnovy podivné smrti, vše se obrací a Laurenc opět odhaluje nečekané pravdy.

Autorka píše velice důvěryhodně. Čtenář ani na vteřinu nezaváhá, že by to tehdy mohlo být jinak. Má pocit, že příběh musel psát někdo, kdo v této době žil a kdo si hrůzy první světové války prožil od počátku až do konce. Nejde jen o samotný popis válečného života a strastí. Jde i o dokonale zvládnuté myšlenky válečných hrdinů i obětí a jejich psychické problémy, které se objevovaly nejen během války, ale především po ní. To je ostatně také problém Johna Emmeta a důvod, proč se ocitl v psychiatrické léčebně. Autorka k tomu prostudovala mnoho odborných knih, které uvádí ve svém doslovu. Vysvětluje, co se stalo její inspirací, i proč napsala právě tento příběh.

Autorka dokazuje svůj pisatelský talent od prvního řádku. Čtenář je vtažen do děje a fascinovaně hltá slovo od slova. Věřím, že jen málokdo dokáže knihu odložit dříve, než se dostane na její konec. Není to jen o válce a tragických osudech, není to jen o napínavém ději a detektivní zápletce, tato kniha je především o obrovské solidaritě, porozumění a milosrdenství.

Zda některé postavy v knize vnímají své činy jako milosrdenství, anebo už je to pomsta a zločin, posuďte sami. Zjistíte také, jak zemřel John Emmet, kdo je podivný přítel, kterého Mary Emmetová neustále navštěvuje i jak to dopadne mezi Mary a Laurencem.

Na závěr si dovolím připojit hodnocení některých deníků, které hovoří za vše:

„Spellerová umí mávnutím ruky oživit minulost. Intenzita, se kterou dokáže vyvolat emoce a atmosféru místa, je pozoruhodná. Je to citlivě napsaný román, který čtenáře zasáhne. Výtečný výsledek.“ (The Independent)

„Návrat kapitána Johna Emmeta je plný šokujících odhalení a tichého porozumění – a jednoho posledního, nepatrného aktu milosrdenství, jehož ozvěna zní hlasitěji a déle než jakákoli rána z pušky.“ (The Wall Street Journal)

Knihu Návrat kapitána Johna Emmeta vydalo nakladatelství Host

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení