
Velká dávka feminismu ve zlaté kleci – Jak povzbudit ženy a nenaštvat při tom muže?
- Recenze
- Vytvořeno 14. 6. 2013 3:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Sheryl Sandbergová v současnosti pracuje jako vrcholová manažerka Facebooku. Má při tom za sebou dlouholetou praxi na managerských místech. Ve své knize přináší příběh svůj, své matky, své babičky i spousty dalších žen. Na těchto příbězích ukazuje skutečné chyby a zkušenosti, které vedly ženy po desetiletí k tomu, aby vydržely a dostaly se až na nejvyšší místa. Přesto se Sheryl Sandbergová domnívá, že to nestačí.
Kniha Opřete se do toho není autobiografií – i když ji trochu připomíná, není návodem, jak se dostat do vedení firmy – i když to tak chvílemi může působit, a není ani žádnou psychologickou příručkou pro ženy – i když jim na každé řádce pomáhá zvednout sebevědomí. Tato kniha je něco mezi tím vším.
Autorka rozdělila svou knihu systematicky na několik kapitol, ve kterých se postupně snaží vysvětlit rozdíly v ambicích muže a ženy. Ukazuje, že všechno je o kuráži a zdravé drzosti – posadit se k jednacímu stolu. Sleduje, jak proti sobě stojí úspěch a oblíbenost a jak se s tímto problémem vypořádat, nebo uklidňuje čtenářky (a snad i čtenáře) tím, že ne vždy je přínosné stoupat po kariérním žebříku přímo vzhůru. Dělí kariérní postup na žebřík (cesta přímo) a prolézačku, kde vidí mnohem více příležitostí a sběr zkušeností. V dalších kapitolách pak hledá vhodnost mentoringu, při čemž klade důraz na ten přirozený – kdy někomu pomáháte – a třeba i on vám, a mentorujete se navzájem, aniž byste to honosně označovali slovem mentoring.
Velkým tématem, které se objevuje snad v každé kapitole, je ženské dilema – kariéra, nebo rodina? Ani po přečtení celé knihy jsem neměla pocit, že by to sama autorka měla dostatečně vyřešené. Klade důraz na to, že žena má odejít (na mateřskou – rodičovskou), až když sama chce, nevidí při tom problém ucházet se o místo v jiném stavu, protože ani porod a kojení miminka přece není překážkou v kariéře. Ukazuje, že nejdůležitější je, mít doma takového muže, který bude skutečným „partnerem“ ve smyslu, že se se ženou podělí o domácnost a především péči o děti. Velkou dávku úloh při tom v autorčině životě mají na starosti hlavně chůva či vychovatelka, která se o dítě postará, kdykoli je třeba. Přestože byla kniha speciálně přepracovaná pro české prostředí a doplněna předmluvou Renaty Mrázové – Generální ředitelky ING pojišťovny, nedovedu si představit takové budování kariéry v našem prostředí. V tomto stále přetrvávají předsudky. Žena se má věnovat rodině a muž má vydělávat peníze. Ale??? Není dnes už žádným překvapením, že ženy postupně i v Čechách zaujímají vyšší postavení a mnohdy mají práci, kde vydělávají více než muž. A co pak? Někde přijde vhod chůva, ovšem stále musím ukázat na něco, co v knize z amerického prostředí vůbec nezaznělo, a to je český fenomén hlídacích babiček.
Jak už jsem zmínila, přestože je kniha přepracovaná pro české čtenáře, stále je v ní mnoho jevů, které v Čechách nejsou právě možné. Kolik absolventů dnešních vysokých škol jde pracovat rovnou na vedoucí pozice? A kolik jich vůbec sežene práci? Nemám k dispozici data a čísla, abych mohla říci, že ti jedinci – a nebude jich mnoho – kteří se po absolvování vysokých škol dostanou rychle do vedení – jsou více muži, nebo ženy, to by možná mohl být impuls pro to, aby vznikla podobně laděná kniha i pro české prostředí. Ať už tak tomu je, či není, může být kniha především obrovskou inspirací! – Pro ženy v jakékoli fázi kariéry, aby se nebály a „opřely se do toho“, a pro muže, aby je v tom neváhali podporovat a mohli se třeba i zamyslet, co trápí všechny ženy v jejich kariérní cestě bez ohledu na to, zda jsou Češky, nebo Američanky.
Kniha Opřete se do toho je psána velmi citlivě, s obrovskou dávkou zkušeností a navíc se opírá o skutečná data a čísla. To všechno by samozřejmě autorka nezvládla sama. Měla velký tým pomocníků, kteří se všichni na knize podíleli. Jejich výčet spolu s autorčiným poděkováním je uveden na konci knihy. Nechybí ani Poznámky a Rejstřík. Zde si může zvídavý čtenář najít odkazy na informace, které autorka zmiňuje, na zajímavosti a porovnání.
Kniha jistě osloví mnoho - především čtenářek, které budou možná v knize hledat, jak se uplatnit na pracovním trhu. Kniha sice hovoří především o vrcholových pozicích velkých firem, ale – i tyto firmy byly kdysi malé a lidé v nich začínali od nuly. Snad tedy pomůže mnoha českým ženám, aby si uvědomily své možnosti a nepromarnily své šance. A když už nic jiného, tato kniha dokáže vlít do žil obrovskou dávku pozitivní energie.
Knihu Opřete se do toho. Ženy, práce a vůle uspět. vydalo nakladatelství Dokořán
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...