
Útěk do romantického dobrodružného snu
- Recenze
- Vytvořeno 28. 3. 2013 2:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Už máte dost svého života plného starostí, stále se opakujících stereotypů a problémů? Chtěli byste uniknout, odjet na Bohem zapomenuté místo, kde kolem vás poroste divoká příroda, budou zpívat ptáci a nocí se ponese šumění moře a burácení vln narážejících na skálu? Pro většinu z nás toto reálné není, nikoli však pro hrdinku knížky Francouzova zátoka, od britské autorky Daphne du Maurier (1907 – 1989).
Tato kniha pro mě znamenala první setkání s autorkou narozenou v Londýně a žijící v Cornwallu. Na počátku byly nesmyslné předsudky, které mě od knížky odrazovaly. Očekávala jsem přeslazenou romanci, u které je slibný pouze název a anotace. Čekalo mě však velké překvapení. Už samotná obálka nakladatelství Motto je velmi lákavá. Čistá grafika s obrázkem pirátské lodi a zátoky za soumraku plně vyjadřuje autorčin styl i obsah knížky. Daphne du Maurier píše velmi elegantně, vkusně a především svižně. U jejího textu se ani chvilinku nenudíte. Nechybí ani romantický popis prostředí, což u zátoky schované mezi útesy snad ani jinak popsat nelze. Vše je prokládáno velmi vtipnými rozhovory bez zbytečných příkras a popisů. Zkrátka laciný přeslazený příběh červené knihovny zde není možné hledat.Na počátku příběhu se setkáváme s lady Donou St. Columbovou, která už je znechucená jednotvárným životem v Londýně, svým věčně opilým manželem hrajícím hazardní hry i nevycválaným hrabětem Rockinghamem. Sebere své dvě děti a chůvu a prchne s nimi na své venkovské sídlo Navron. Očekává, že si zde bude užívat pouze klid a přírodu a že zažije trochu té volnosti a svobody.
Její poklidný život na venkovském sídle však naruší tajemný návštěvník, který během jejího pobytu spával v její ložnici, četl Rosnarda ve francouzštině a žvýkal tabák. Podivně se také chová jediný sluha William, který se v jejich sídle objevil teprve nedávno a propustil všechno ostatní služebnictvo. A když se objeví odporný místní hrabě Godolphin a stěžuje si, že zdejší oblast trápí nájezdy piráta z Bretaně, začne Dona tušit, odkud vítr vane.
Dona prožije až neuvěřitelný románek plný dobrodružství a představuje tak prototyp ženy v domácnosti, která touží uniknout každodenním povinnostem. Když si navíc představíme, že román byl napsán ve čtyřicátých letech minulého století, chápeme, že kniha musela zažít nebývalý ohlas a oblibu, ostatně stejně jako autorčiny ostatní knihy. Představovala totiž možnost, jak tehdejší ženě umožnit alespoň trochu toho štěstí a dobrodružství, které si ve skutečnosti nemohla dovolit.
Nakladatelství Motto vydalo již několik autorčiných knih. Jmenujme Duch lásky, Dům na pobřeží, nebo soubor duchařských povídek Neohlížej se, miláčku. Daphne du Maurier se kromě romantických a dobrodružných příběhů věnovala také povídkám s gotickou a hororovou tematikou, která je označována za duchařské povídky. Jsem přesvědčena, že její knihy jsou stále aktuální i dnes a že mohou oslovit velkou šíři čtenářů (u romantických příběhů spíše čtenářek).
Ukázka z knihy:
Bylo právě sedm a loď mířila k pobřeží, kapitán osobně kormidloval. Postavila se vedle něj, jenže on hleděl soustředěně jen na čáru obzoru.
Vydal posádce rozkazy; muži šplhali do lanoví ručkujíce jako opice. Dona pozorovala, jak velká čtverhranná plachta začíná klesat a skládat se do záhybů, které muži upevňovali k ráhnům.
„Je-li loď na dohled z pevniny,“ vysvětlil jí, „je čelní plachta první věc, kterou z pobřeží spatří. Zbývají ještě dvě hodiny do soumraku a je zbytečné, aby nás někdo viděl.“
Srdce se jí rozbušilo. „Myslím, že chystáte něco velice riskantního a pošetilého,“ řekla.
(Daphne du Maurier, Francouzova zátoka. Praha: Motto, 2013. s. 107.)
Knihu Francouzova zátoka vydalo nakladatelství Motto
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...