
Anglické listy moderního střihu, nebo ne?
- Recenze
- Vytvořeno 9. 3. 2013 2:00
- Autor: Pavla Huřťáková

Vždycky jsem ráda poznávala jiné světy, miluju cestování, ale snad ještě více obdivuju Čapkovy cestopisy. Ta lehkost a hloubka, s níž popisuje země, které navštívil, mě stále znovu uchvacuje. Proto když jsem v novinkách objevila knihu Narozena pod toulavou hvězdou od Zuzany Kulhánkové, kterou Lidové noviny zařadily do sekce cestování, byla jsem nadšena, že i dnes vznikají knihy tohoto střihu, od lidí, kteří místa v dalekých krajích skutečně navštívili.
Snad jsem měla příliš velké očekávání, snad jsem jen čekala něco trošku jiného. Kniha je plná povídek o příhodách autorky, jejího muže, prvního i druhého, jejichž výměnu zaznamenáme jen díky změně oslovení, kdy se z „velkého bílého lovce“ stane „klenot“. Vypráví o svých dobrodružstvích z cest, kdy sama sebe vidí jako tu, co nese tíhu dálek, nevydrží dlouho na jednom místě. Nepopisuje pouze jednu zemi, její příběhy se linou napříč celým světem, odbíhá i ke vzpomínkám do minulosti, představuje nám některé své názory na moderní svět i lidi kolem ní.
Povídky jsou spojeny v zdánlivě nesouvisející celek. Trochu mě zarazilo, že krom lásky k cestování i k místům, která navštívila, z knihy nic dalšího nedýchá. Jistě, neříkám, že je to málo, některá místa bych skutečně ráda viděla, nalákala mě, ale spíše proto, abych si ověřila, nakolik se její postřehy shodují se skutečností.
„Než nás průvodkyně vypustila, upozornila nás, abychom nikomu nedávali vstupenky,protože platí také pro Sfingu, ke které je zvláštní chod, a varovala nás, že různí podvodníci budou tvrdit, že jsou oficiální kontroloři, a budou nám chtít lístky sebrat.“
(Zuzana Kulhánková, Narozena pod toulavou hvězdou, Praha 2012, s. 32.)
Při psaní recenze jsem dlouho váhala, jak knihu zhodnotit, jak Vám ji představit. Setkáte se v ní se zajímavými lidmi a se specificky zachycenými místy. Autorčin svérázný jazyk, s nímž pracuje jako překladatelka denně, rozhodně s nikým druhým nezaměníme. Z knihy mám sama trošku smíšené pocity, proto bych ještě ráda nabídla postřeh z internetové diskuze na webových stránkách internetového knihkupectví Kosmas: „Vtipné povídky, ze kterých vane pohoda. Trochu připomínají Betty MacDonaldovou.“ Proto Vám doporučuji knihu si přečíst. I kdyby jen proto, abyste zjistili, že jsem se mýlila.
Knihu Narozena pod toulavou hvězdou vydalo nakladatelství NLN
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře
Další důkaz, že kritik je člověk, který autorovi řekne, jak by to sám napsal, kdyby to uměl, jak řekl Čapek.