Recenze: Knihy pro dospělé

Erotika a žárlivost ve fantasy

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

První díl fantasy série Horečka s názvem Temná horečka skončil takřka idylicky. Dokonce i tajemný Jericho Barrons se o Mac staral, jako by nebyla jenom „detektor dananských předmětů“. Podobně je tomu i v díle druhém – Krvavé horečce. Objevuje se tu ale několik nových postav a to, co se ze začátku zdálo být jasné, není nikdy tak jednoduché.

 

knihaV prvním díle série, Tajemné horečce, se Mac vydává do Dublinu najít vraha své starší sestry a pomstít její smrt. Při té příležitosti zjistí, že je Vidoucí (tedy může vidět nadpřirozené bytosti – Danany). S touto schopností však neumí žít, a sama sebe tak vlastně ohrožuje. Nečekaně se jí ujme tajemný knihkupec a majitel starožitnictví Jericho Barrons, a Mac tak vlastně poprvé zjišťuje, že nic není zadarmo. Aby se dozvěděla víc o Dananech a Vidoucích, musí Barronsovi pomáhat s hledáním posvátných dananských předmětů. Ve stejném díle se také seznamuje s dananským princem V´lanem a na samém konci Temné horečky se Mac dokonce povede zabít upíra Mallucého.

Tolik se čtenář dozví i z prologu Krvavé horečky. Věci ale se dávají do pohybu, kolem knihkupectví-starožitnictví opakovaně projíždí auto převážející posvátnou knihu Sinsar Dubh, po které pátrají snad všichni členové dublinského podsvětí. Někdo potom do obchodu vpustí smrtelně nebezpečné Stíny a nad Dublinem se začnou míhat Lovci – Dananové zabíjející Vidoucí. Mac jde ale o život mnohem víc, zájem o ni mají všichni, které si znepřátelila v prvním díle, dále Barronsova zaměstnankyně a také společenstvo Vidoucích (prezentujících se jako jedna velká rodina, která je pro dobro společnosti ochotna obětovat některé členy), o spolupráci mluví i Dananové.

Podobně jako v prvním díle, i tady Mac zůstává se svým „ochráncem“ Jericho Barronsem a klasický trojúhelník s nimi tvoří Danan V´lane, zabíjející sexem. Mac občas nezbývá nic jiného než jednat s dublinskou policií, konkrétně detektivem O´Duffym. Ten je o několik kapitol později nalezen podříznutý a hlavním podezřelým se stává právě Mac Lanecová – vždyť v ruce držela lísteček s jeho adresou.

Kromě těchto známých postav se v knize objevují některé méně známé nebo dokonce úplně nové. Do děje se více zapojuje její otec a čtenář má možnost setkat se s dívčinou mrtvou sestrou. Sice v říši Dananů, ale komu by to vadilo, když se tak nečekaně objevila možnost odhalit některá tajemství? Z nových postav je nezbytné zmínit členku spolku Vidoucích s názvem Okřídlený Pegas – Dani.

Ačkoli by se mohlo zdát, že většina děje se odehrává v Dublinu v Barronsově knihkupectví, není tomu tak. Ke konci je Mac unesena Lovci do jeskynního komplexu, kde ji málem zabije její noční můra, a nebýt Jericho Barronse, jen těžko by Karen Marie Monig mohla napsat další díly.

Proces proměny původně nafoukané zazobané Američanky Mac v odvážnou bojovnici a vražedkyni pokračuje i v Krvavé horečce. Obdobně se vyvíjí také její vztah s Jericho Barronsem, ale objevují se i další osudoví muži. Jako v každé správné mnohodílné edici, také v této knize je závěr zcela nečekaný a tajemný. Snad mohu prozradit, že Sinsar Dubh je takřka nadosah…

Ukázka z knihy:

„Jako adresu uvádíte poštovní schránku v Galway, pane Barronsi. Vy jste se tam narodil?“
(…)
„Ne.“
„Kde tedy?“
„Ve Skotsku.“
(…)
Do té chvíle jsem si nevšimla, že má O´Duffy tik v oku. „Jak dlouho žijete v Dublinu?“
„Pár let. A vy?“
„Otázky tu kladu já.“
„Ale jen proto, že vás nechám a ochotně vám na ně odpovídám.“
„Klidně bych vás s sebou mohl odvést na stanici, pokud by vám to tak lépe vyhovovalo.“
„Můžete to zkusit.“ Ta tři slova pobízela detektiva k akci, po dobrém, nebo po zlém, ale úsměv, který je doprovázel, jasně svědčil o nezdaru.

Moning, K. M.: Krvavá horečka. Brno: JOTA 2012, s. 30.

Knihu Krvavá horečka vydalo nakladatelství JOTA

 

Aktuality

 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  
 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení