
Erotika a žárlivost ve fantasy
- Recenze
- Vytvořeno 22. 12. 2012 2:00
- Autor: Lenka Martinková

První díl fantasy série Horečka s názvem Temná horečka skončil takřka idylicky. Dokonce i tajemný Jericho Barrons se o Mac staral, jako by nebyla jenom „detektor dananských předmětů“. Podobně je tomu i v díle druhém – Krvavé horečce. Objevuje se tu ale několik nových postav a to, co se ze začátku zdálo být jasné, není nikdy tak jednoduché.
V prvním díle série, Tajemné horečce, se Mac vydává do Dublinu najít vraha své starší sestry a pomstít její smrt. Při té příležitosti zjistí, že je Vidoucí (tedy může vidět nadpřirozené bytosti – Danany). S touto schopností však neumí žít, a sama sebe tak vlastně ohrožuje. Nečekaně se jí ujme tajemný knihkupec a majitel starožitnictví Jericho Barrons, a Mac tak vlastně poprvé zjišťuje, že nic není zadarmo. Aby se dozvěděla víc o Dananech a Vidoucích, musí Barronsovi pomáhat s hledáním posvátných dananských předmětů. Ve stejném díle se také seznamuje s dananským princem V´lanem a na samém konci Temné horečky se Mac dokonce povede zabít upíra Mallucého.
Tolik se čtenář dozví i z prologu Krvavé horečky. Věci ale se dávají do pohybu, kolem knihkupectví-starožitnictví opakovaně projíždí auto převážející posvátnou knihu Sinsar Dubh, po které pátrají snad všichni členové dublinského podsvětí. Někdo potom do obchodu vpustí smrtelně nebezpečné Stíny a nad Dublinem se začnou míhat Lovci – Dananové zabíjející Vidoucí. Mac jde ale o život mnohem víc, zájem o ni mají všichni, které si znepřátelila v prvním díle, dále Barronsova zaměstnankyně a také společenstvo Vidoucích (prezentujících se jako jedna velká rodina, která je pro dobro společnosti ochotna obětovat některé členy), o spolupráci mluví i Dananové.
Podobně jako v prvním díle, i tady Mac zůstává se svým „ochráncem“ Jericho Barronsem a klasický trojúhelník s nimi tvoří Danan V´lane, zabíjející sexem. Mac občas nezbývá nic jiného než jednat s dublinskou policií, konkrétně detektivem O´Duffym. Ten je o několik kapitol později nalezen podříznutý a hlavním podezřelým se stává právě Mac Lanecová – vždyť v ruce držela lísteček s jeho adresou.
Kromě těchto známých postav se v knize objevují některé méně známé nebo dokonce úplně nové. Do děje se více zapojuje její otec a čtenář má možnost setkat se s dívčinou mrtvou sestrou. Sice v říši Dananů, ale komu by to vadilo, když se tak nečekaně objevila možnost odhalit některá tajemství? Z nových postav je nezbytné zmínit členku spolku Vidoucích s názvem Okřídlený Pegas – Dani.
Ačkoli by se mohlo zdát, že většina děje se odehrává v Dublinu v Barronsově knihkupectví, není tomu tak. Ke konci je Mac unesena Lovci do jeskynního komplexu, kde ji málem zabije její noční můra, a nebýt Jericho Barronse, jen těžko by Karen Marie Monig mohla napsat další díly.
Proces proměny původně nafoukané zazobané Američanky Mac v odvážnou bojovnici a vražedkyni pokračuje i v Krvavé horečce. Obdobně se vyvíjí také její vztah s Jericho Barronsem, ale objevují se i další osudoví muži. Jako v každé správné mnohodílné edici, také v této knize je závěr zcela nečekaný a tajemný. Snad mohu prozradit, že Sinsar Dubh je takřka nadosah…
Ukázka z knihy:
„Jako adresu uvádíte poštovní schránku v Galway, pane Barronsi. Vy jste se tam narodil?“
(…)
„Ne.“
„Kde tedy?“
„Ve Skotsku.“
(…)
Do té chvíle jsem si nevšimla, že má O´Duffy tik v oku. „Jak dlouho žijete v Dublinu?“
„Pár let. A vy?“
„Otázky tu kladu já.“
„Ale jen proto, že vás nechám a ochotně vám na ně odpovídám.“
„Klidně bych vás s sebou mohl odvést na stanici, pokud by vám to tak lépe vyhovovalo.“
„Můžete to zkusit.“ Ta tři slova pobízela detektiva k akci, po dobrém, nebo po zlém, ale úsměv, který je doprovázel, jasně svědčil o nezdaru.
Moning, K. M.: Krvavá horečka. Brno: JOTA 2012, s. 30.
Knihu Krvavá horečka vydalo nakladatelství JOTA
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...