Recenze: Knihy pro dospělé

Kanimůra ze Šardonu Jiřího Schmitzera

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
jiri schmitzer
Herce a písničkáře Jiřího Schmitzera zná asi každý – ať už z televize, z divadla anebo z některého jeho koncertu. Není tomu tak dávno, co mu knižně vyšel výbor jeho textů a básní s poněkud krkolomným názvem Kanimůra ze Šardonu. V dnešní recenzi tedy nahlédneme pod pokličku této sbírky.

Známý český herec, písničkář, skladatel a držitel Českého lva Jiří Schmitzer se narodil 25. října roku 1949 do pražského prostředí. Jeho otec – herec Jiří Sovák, kterého také jistě všichni znáte – ho odmalička vedl k umění. Vystudoval DAMU a zahrál si v mnoha úspěšných filmech (Marečku, podejte mi pero!, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková, Černí baroni, Báječná léta pod psa, Kytice aj.).
Mimo to se věnuje skládání hudby pro divadelní inscenace (Národní divadlo nevyjímaje) a vystupuje jako písničkář, známý především pro svou typickou akustickou kytaru a humorné hravé texty.

kanimura ze sardonu obalkaPřesně takové jsou i básně/texty ve sbírce Kanimůra ze Šardonu. Už od začátku na nás srší vtip, dadaistická nespoutanost a ironie. Vše ještě více vyniká v doprovodu humorných až místy dekadentních ilustrací Jana Grumla.
I přes všechen vtip a sarkastický výsměch se zde rovněž můžeme setkat s nadnesenými pocity zmaru, zklamání, vzteku a frustrace, což na mě působí jako zajímavý a poutavý kontrast.

Jelikož se ale převážně jedná o výběr textů písní, tak mi místy vadil dlouhý opakující se refrén a mnoho „slovního balastu“. Na jednu stranu se díky původně zpívané a hrané předloze můžeme těšit na pravidelný rytmus, plný rým a krátké úderné verše. Na druhou stranu co může znít dobře v písni, nemusí vždy stejně dobře působit v básni.
Stejně tak zde nehledejte lyriku či poetický jazyk. Při čtení jsem si povzdech nad absencí tropů. Avšak musím konstatovat, že experimenty s veršovou skladbou, půlverše, básnické otázky a pravidelný rým mi do jisté míry „zpravily chuť“.
Pod krunýřem hrubého jazyka a špinavého šansonu rovněž můžeme najít náznaky hlubšího vyznění kritiky společnosti a některých jejích jevů, což nelze neocenit.

Celkově bych nápad vydat knižně texty jeho písní hodnotil jako dobrý. Povedené ilustrace jsou líbivé a dokreslují atmosféru humorné ironičnosti. Bohužel musím konstatovat, že by některé básně potřebovaly zkrátit a vynechat refrén. Dílo asi nemůžeme považovat za literární špičku, ovšem nemůžu popřít, že se mi líbilo.




Několik ukázek podle mě velmi vydařených básní z této sbírky:

Kokta

Otřesná jistota v loktu
naučila mluvit koktu
co dřív chtěl povědět koktem
to si teď vyřídí loktem


Hádanka

V ruce sekyru maje
já šel jsem na petržel
a usek jsem si ruku
v níž jsem sekyru držel

Věc divná připadla mi
a neskutečná zcela
vždyť přece druhá ruka
ta ulétnout mi chtěla

Sysel vidle stůl
zpívám když něco nechápu
sysel vidle stůl
když cos nepochopím
sysel vidle stůl
a po sklence zatápu
sysel vidle stůl
a netrap se tím

Tak jsem se hnedka zeptal
cestou domů hajného
co jsem ho potkal kráčet
prakem postřeleného

A hajný odpoví mi
můj milý hochu smělý
gumu když špatně napneš
i prak do tebe střelí

Sysel vidle stůl
zpívám když něco nechápu
sysel vidle stůl
když cos nepochopím
sysel vidle stůl
a po sklence zatápu
sysel vidle stůl
a netrap se tím


Rodina

Rodinu já považuju
co se týče nudy
za jeden tón – věčně zní tam
jak když hrajou dudy

Jako kluk jsem těšíval se
na okamžik světlejší
máma s tátou když se přeli
kdo z nich dvou je blbější

To mě tenkrát nenapadlo
neb jsem zřel v tom kravinu
že si taky jednou za čas
pořídím svou rodinu

A teď plácám dokolečka
ach můj synku čím jsi ryl
kolečko se polámalo
a já jsem kde táta byl

Co si asi myslel táta
když mu máma říkala:
„Kvůli tý tvý noční můře
já jsem zase nespala!“

Jak to bylo s mámou asi
někdy z toho mívám strach
táta zdrh jí slezly vlasy
pak se vobrátili v prach










Aktuality

  • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

    V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

    Číst dál...  
  • Česká vlna nakladatelství Host

    Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

    Číst dál...  

Z čtenářského deníku

  • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

    Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

    Číst dál...  
  • Drašar

    Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

    Číst dál...  

Přihlášení