
Může dívka z budoucnosti zabránit smrti císaře?
- Recenze
- Vytvořeno 18. 11. 2012 1:00
- Autor: Lenka Martinková

Nadpisem jsem vlastně už naznačila samotný děj knihy Rudolf II. – Spiknutí na císařském dvoře. Jde o nejnovější díl edice Dobrodružné výpravy do minulosti, jejichž autorkou je Veronika Válková. Dotkněte se stránek kouzelného atlasu a spolu s Bárou Holečkovou se přesuňte na dvůr Rudolfa II..
Žádný z příběhů v edici není nijak ohraničený a první kapitola volně vyplývá z předchozí knihy, ve které se Bára vydává do doby husitských bouří. Ze vzpomínek na mladé práče, s nímž se tehdy setkala, ji vytrhne nutná příprava do školy, kam se ani trochu netěší. Možná by si prázdniny mohla prodloužit další cestou do minulosti, což nikdo ve 21. století nepostřehne. Kouzelný atlas ji tentokrát přenese na dvůr císaře Rudolfa II. zrovna ve chvíli, kdy se komoří Makovský pokouší přivolat anděla. Jenomže se objeví Bára a navíc oblečená podle dnešní módy. Snad by se mohla vydávat za Dítě z hvězd, když má hodinky, jejichž ciferník je ozdoben souhvězdím Orionu. Při pobytu v komorníkově domě si ovšem vyslechne něco, co slyšet neměla, a pochopí, že jí půjde o život. Včas se však dostává do rodiny Tycha Brahe, kde se může takřka podle libosti skrývat. Ale koho by něco takového bavilo? Zvlášť když se musí vydávat za kluka a nemůže z domu? A navíc kolem sebe má několik mladíků, kteří vypadají k světu…
Není snad ani potřeba nějak zvlášť popisovat Báru, nikdo se během několika dní nezmění, takže se pokusím jenom o stručnou charakteristiku. Bára po prázdninách půjde do šesté třídy, ale protože se její rodina přestěhovala na kraj Prahy, do nové školy se jí nechce. To je možná také jeden z důvodů, proč tak ráda cestuje do minulosti. V tomhle díle, jak už prozrazuje samotný název, se setká s Rudolfem II. a některými členy jeho dvora, mezi kterými nemůže chybět Tycho Brahe s rodinou nebo Johanes Kepler. Dokonce je občas nezbytné zajít do židovského města za rabi Löwem, aby Báře a jejím přátelům trochu pomohl.
Většinu času tráví Bára s Tychovými syny. Když pominu části, které se odehrávají v dnešní době, skoro si troufám říct, že se děj odehrává jen na třech, nebo čtyřech nejdůležitějších místech rudolfínské Prahy. Úvodním a závěrečným místem se stal Pražský hrad. Z paláce pana Makovského utíká Bára do Tychova domu. Cestou se sice objevují zajímavá, ale ne tak důležitá místa, která i přesto zmíním - namátkou jen Strahovský klášter. A pak samozřejmě nesmím zapomenout na židovské město, kde mladíci navštěvují rabiho Löwa.
Jak už bývá v edici Dobrodružné výpravy do minulosti obvyklé, autorem ilustrací je Petr Kopl. Jako v ostatních dílech i tady jsou obrázky černobílé a mísí se dobová móda s tou dnešní.
Ukázka z knihy:
„To je přitažlivost zemská,“ řekla Bára.
„Co?“
„Gravitace. Zemská přitažlivost.“
„Nikdy jsem nic takového neslyšel,“ přiznal pan Kepler. „Zřejmě jste v souhvězdí Orionu se zkoumáním planet a hvězd o hodně napřed. Co je to?“
Že jsem nemlčela, vzdychla Bára v duchu. Zase musím vysvětlovat něco, čemu moc nerozumím.
„No,“ řekla pak rozvážně. „To je síla, která drží všechno na zemi, aby to neodletělo do vesmíru.“
(Válková, V.: Rudolf II. – Spiknutí na císařském dvoře. Praha: Fragment 2012, s. 103.)
Knihu Rudolf II. - Spiknutí na císařském dvoře vydalo nakladatelství Fragment
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře