
Pohádky Zdeňka Svěráka
- Recenze
- Vytvořeno 31. 10. 2012 1:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Za popularitou autora následující knihy stojí velmi citlivý, laskavý a vtipný humor, láska k mateřskému jazyku, který hýčká, čímž maximálně využívá jeho možností. Mohl bych dokonce vyslovit o našem autorovi nový přírodní zákon: „Zdeněk Svěrák patří mezi žijící legendy“. Zdeňka Svěráka má asi většina z nás spojeného především s Járou Cimrmanem, ale jeho tvůrčí potenciál je mnohem širší. V jeho portfoliu najdeme divadelní, televizní, rozhlasové a filmové scénáře, divadelní, televizní a filmové role, ale také texty písniček, které se staly hitem. Je autorem scénářů a textů jak pro děti, tak i pro dospělé. Ostatně o některých literárních počinech Zdeňka Svěráka jsme na našich stránkách již psali. Není proto překvapující, že Zdeněk Svěrák obdržel za svou práci v roce 1999 z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy 3. stupně.
V srpnu tohoto roku vyšel v Supraphonu komplet 4 CD Pohádky, který shromažďuje čtyři unikátní, vtipné a svérázné pohádky Zdeňka Svěráka psané v šedesátých a osmdesátých letech.
Pohádkou z osmdesátých let jsou jistě dobře známé Radovanovy radovánky, kterou v kompletu namluvil sám autor. Pohádka je o zahradnickém synkovi, který se dokázal radovat z každého zážitku, a proto mu říkali Radovan. Pohádka se stala podkladem pro Večerníček.
Pohádkami z šedesátých let jsou Tři auta, Krápník a Františka a Kolo se zlatými ráfky.
Tři auta je pohádka o třech vozidlech – Fordovce, Spartakovi a Aerovce – které se rozhodnou vyrazit na výlet. Příběh je velmi originálně a pěkně postavený. Dnešní děti se asi sice budou muset dojít zeptat dědečka nebo babičky, co to je aerovka nebo spartak, přesto si myslím, že pohádka má stále čím zaujmout, a to především originálním nápadem, humorem a laskavostí. Pohádku výborně namluvili známí herci s výraznými hlasy: Eduard Kohout, Ladislav Trojan, Ljuba Hermanová, Luděk Kopřiva, Milan Neděla, Rudolf Deyl ml. a Jan Fuchs. Snad pouze v případě Eduarda Kohouta bych mohl mít výhrady, neboť jemu jsem chvílemi nepříliš dobře rozuměl, jinak ale naprosto úžasná pohádka, jak obsahově, tak zpracováním.
Krápník a Františka vypráví o starém krápníku, který si chce v klidu a pomalosti žít, kapat a růst ve své jeskyni, ale k jeho velké smůle si nad jeho jeskyní postavili král s královnou své sídlo a po chodbách se tam prohání jejich dcera, princezna Františka. Zápletka se točí kolem princezniných námluv, které si sama vymyslí, ale jak už to v životě chodí, nic není přesně podle představ. Princezně se její plány pokusí zhatit dva zlí bratři, kteří jsou pro pošetilou slávu a moc ochotni zkazit štěstí svému třetímu bratrovi Hledajdovi. Ale jako v každé správné pohádce (kterou ovšem nenapsal Mistr Cimrman), vše dobře dopadne; Hledajda najde princeznu, která se ztratila v Krápníkově jeskyni.
I v tomto případě se na rozhlasové podobě pohádky podíleli špičkoví herci, kteří propůjčili své hlasy, namátkově jsou to Josef Kemr, Ilja Racek, Milan Neděla, Jaroslav Satoranský, Jana Drbohlavová, Nina Popelíková.
Kolo se zlatými ráfky je pohádka, kterou údajně nechali pracovníci rozhlasu po roce 1968 vymazat, protože jim přišla závadná. Pohádka, která se původně jmenovala Tiché šlapací království, totiž byla o království, ve kterém se nesmělo mluvit moc nahlas, a tato analogie se strážcům režimu nezamlouvala. Naštěstí pracovníci rozhlasu po roce 1989 usoudili, že by bylo vhodné tuto pohádku znovu natočit, jak se také stalo. Posluchači mohli poté poslouchat vyprávění o příhodách elektrikáře v tichém království. I v tomto případě se na realizaci pro rozhlas podílely významné herecké osobnosti: Josef Kemr, Boris Rösner, Karel Heřmánek, Jaroslava Adamová, Jiří Lír, Marcel Vašinka a další.
Vzhledem k hereckému obsazení jednotlivých pohádek, jejich originalitě a autorovi samotném mi nezbývá nic jiného, než tuto audioknihu doporučit. A činím tak velmi rád.
Audioknihu Zdeněk Svěrák Pohádky vydalo nakladatelství Supraphon
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...