
Černá kočka aneb subjekt znalce v myšlení o literatuře a jeho komunikační strategie
- Recenze
- Vytvořeno 5. 11. 2012 1:00
- Autor: Břetislav Orlík

Chcete-li nahlédnout do světa současné literární vědy, přestože nejste profesionální teoretik, je tato kniha určena právě pro vás. Pavel Janoušek, pracovník Akademie věd České republiky, nás po řadě historických analýz, z nichž jsou pozoruhodné nové třídílné Dějiny české literatury 1945-1989, uvádí do zákulisí teoretické vědy.
Tematický prostor knihy je rovnoměrně rozložen mezi objekt (literatura) a subjekt (znalec), v jednotlivých kapitolách odhalujeme paradigmata současného i minulého myšlení o literatuře. Přes výrazný odborný charakter publikace nechybí ani praktické osobní zkušenosti autora. V úvahách věnovaných interpretaci se tak dozvídáme například o Viktorce, jakožto ukázkové postavě pro oblast plánování rodičovství. Prostor je zde věnován interpretaci, jednotlivými tématy jsou ostenze, role kritika, historika a teoretika.
Nebylo by patrně těžké po vzoru starých rétorik sestavit příručky, jež by učily 'Jak snadno a správně psát vědecký text'. Taková příručka by shrnovala obecná pravidla společná všem vědeckým oborům a disciplínám, případně specifická pravidla a kódy, které by vypracovaly vědecké obory. Jestliže takovéto návody nevznikají, je tomu tak i proto, že by patrně naváděly k tomu, jak lze napsat vědecký text bez samotného vědeckého objevu, což by se zřetelně neslučovalo s mravními postuláty vědy.
(Janoušek, P.: Černá kočka aneb Subjekt znalce v myšlení o literatuře a jeho komunikační strategie. Praha: Academia, 2012, s. 18.)
Literatura je specifický způsob poznávání reality a její historie. Lidské poznávání (věda) je však nedokonavý stav. U Janouška musíme ocenit, že se veřejně přiznává k nedostatečné sečtělosti. Píše o zapomínání a lidské neschopnosti přečíst „všechno“. Kdo by čekal od akademika tolik upřímnosti? Přes toto přiznání, uvádím, že se autor se svou 'černou kočkou', tedy temnými místy neobjevených informací nebo, lidově řečeno, lidskou neznalostí, vyrovnává více než s bravurou a nám nezbývá než knihu doporučit a tiše závidět.
Český ekvivalent známějšího díla O vejcích a vědcích může rovněž posloužit jako neformální učebnice teoretické filologie. Dozvíme se kupříkladu, že myšlení o literatuře může být hra, věda nebo také RPG hra. Na otázku, zdali tato intelektuální činnost má smysl, vypracovává Janoušek zajímavou argumentaci. Literatura (a její teorie) jsou součástí kultury, tudíž patří k antropinům, atributům lidství vymezujícím druh člověka od ostatních živých bytostí. Ve vědě má literární odvětví své místo historicky ukotvené, jakékoliv divergence a redukce vědy jsou nebezpečné, jelikož jsou proti tradici a genezi tohoto systému.
Knihu Černá kočka aneb Subjekt znalce v myšlení o literatuře a jeho komunikační strategie vydalo nakladatelství Academia
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...