
Život jako síla i slabost
- Recenze
- Vytvořeno 23. 9. 2012 2:00
- Autor: Lucie Šimková

Příběh Údolí včel je situován zejména do Čech 13. století. Líčí střet mladého Ondřeje z Vlkova a rytíře Admina von den Heide. Ondřej byl jako malý chlapec dán do kláštera v Prusku a musel složit slib, že bude sloužit pouze panně Marii a Bohu, přesto však stále touží po své rodné zemi a po životě, který mu druzí upřeli. Admin naopak nežije pro nic jiného než pro řád. Svět kolem a vše lidské je mu pouhou slabostí. Pro něj existuje jen fanatická víra nebo smrt. Přestože se od prvního dne, kdy se střetnou, stanou přáteli, nic nemůže v mladém člověku zabít vzpomínku na domov, na lákavé bzučení včel, které v jeho hlavě přerušuje i monotónní hučení pruského moře. Zvítězí přátelství dvou tolik odlišných lidí nad vírou, která omezuje v člověku jeho lidství?

Tak jako ve všech Körnerových historických novelách, i v Údolí včel je slovo zhuštěno téměř na minimum. V žádné nenajdeme zbytečné popisování, rozepisování, rozvláčné pasáže. Zaměření se na postavy, jejich rozpor s dobou, s jejími pevně stanovenými vzorci chování, ze kterých se snaží člověk vymanit, se rovněž objevují ve všech Körnerových dílech. Jeho knihy spojuje vzpoura člověka, jeho marná snaha, nebo nechuť zapadnout do společnosti, ve které žije. I proto žádná z novel nepřetéká dialogy. Körner je omezuje jen na „nutnou komunikaci“.
Körnerova díla mají jedno velké pozitivum. Přestože se odehrávají v určitém historickém období, jejich poselství je nadčasové. Vždy, v každé době, proti sobě budou stát člověk, jeho sny, ideály a společnost, její pravidla, co by tomu řekli lidé… Láska proti povinnostem, život proti smrti. Lidská touha a snaha zapadnout a zároveň touha a snaha dosáhnout svého. Žít život, ne pomalu umírat.
Vladimír Körner (*1939, Prostějov) – český prozaik a scénárista. Ve svých historických novelách se zaměřuje na období středověku (Údolí včel, Smrt svatého Vojtěcha, Písečná kosa…), 17. a 19. století (Psí kůže, Kámen nářků, Post Bellum 1866, Život za podpis…) a na konec 2. světové války (Slepé rameno, Střepiny v trávě, Adelheid…). V roce 2006 mu byla udělena Státní cena za literaturu.
Ukázka z knihy:
Ondřej z Vlkova se ukryl za ochoz vnitřního domu. Čelem se přitiskl k trámu a tam se rozplakal s otevřenými ústy. Proč, Armine? Proč jsi nás všechny zabil? Jeho vzlykot však zanikal v štěkotu. Všemu bylo pozdě. Nikdy netoužil po takové spáse, nechtěl být svatým, chtěl jenom žít… Nešlo o pouhý trest. Armin dosáhl svého, ale za jak strašlivou cenu! Za cenu zničení toužebného, tolik deptaného, a přece vždy skutečného života.
(Körner, Vladimír. Údolí včel. Praha: Plus, 2012. s. 137.)
Knihu Údolí včel vydalo nakladatelství Plus
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Ti ,,odborníci,, kteří zde haní pana Vondrušku jsou zřejmě oproti němu zaujati,neboť doposud nezískali ... -
Kronika zániku Evropy (1984 – 2054)
Bohužel v Německu tato situace byla již před 50 možná i více roky.Muslimové když si zřídí obec,jejich ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...