
Kdo by chtěl žít navěky?
- Recenze
- Vytvořeno 14. 9. 2012 2:00
- Autor: Jiří Lojín

Jiří Horčička, režisér rozhlasové adaptace Čapkovy hry, byl v době jejího vzniku již velmi zkušený. Jeho Válka s mloky z roku 1958 je považovaná za přelomovou a Radioservis ji samozřejmě neopominul také vydat na CD. Režisér ke spolupráci na Věci Makropulos přizval většinou zkušené herce, a to i do rolí mladých lidí.

Hlavní ženskou roli namluvila Jiřina Švorcová. Dnes se už těžko posuzuje, zda to byla personální úlitba normalizačnímu režimu, nebo ji režisér obsadil díky svému přesvědčení o jejích hereckých kvalitách. Tuto herečku, přesvědčivou recitátorku a zapálenou komunistku, má televizní divák nejvíce ztotožněnou s rolí Aničky Holubové v seriálu Žena za pultem. Bohužel pro tuto roli a také nadšenou obhajobu komunistického režimu se z povědomí lidí vytrácí její kvalitní herecká práce. Výkon v roli Emilie Marty k těm výborným rozhodně patří. Postava Čapkovy nesmrtelné operní divy vyžaduje během okamžiku změnu polohy z okouzlující a svůdné mladé ženy do postavy stařeny, kterou tíží prožitá léta, neustále se opakující rituály i smrt, která ji stále míjí. To vše Jiřina Švorcová dokázala pouhým hlasem vyjádřit.
V horší situaci je Viktor Preiss, kterému připadla role mladého a naivního Janka, syna charizmatického Jaroslava Pruse. Janek žije ve stínu svého silného otce, pokouší se z něj vymanit a brání se tomu, aby mu otec neustále mluvil do života. Tuto roli dostal Viktor Preiss ve svých dvaceti osmi letech, přesto dokázal zoufalou hysterii hýčkaného a slabého Janka ztvárnit natolik uvěřitelně, že v posluchači místo lítosti nad jeho zmařeným životem roste přesvědčení, že by přecitlivělého a sobeckého Janka nejraději zastřelil sám.
V menších rolích se představili Martin Růžek (solicitátor Vítek), Miloš Nedbal (advokát dr. Kolenatý), Eduard Kohout (Hauk-Šendorf) a Gabriela Vránová (Kristina). Na marnotratném výběru špičkových herců je poznat, že Jiří Horčička přistupoval k rozhlasové dramatizaci Čapkova díla s velkou pečlivostí. V sedmdesátých letech minulého století se podobná taktika používala při obsazování filmů, i nepatrné role hráli nejlepší herci, a to snímkům propůjčovalo nezaměnitelnou atmosféru, kterou se kocháme dodnes. I ve Věci Makropulos se tedy můžeme potěšit způsobem, jakým se tito herci zhostili svých úloh a jak dokázali na malé ploše předvést práci, dokonalou v každém detailu.
Rozhlasová úprava Vladimíra Procházky respektuje původní Čapkovu předlohu a zachází s ní s úctou a respektem, i když v ní není cítit „utopická komedie“, jak ji Čapek nazval, ale drama. Posluchač nemůže očekávat žádnou moderní úpravu. Provedení je ovlivněno divadelním herectvím a v některých pasážích herci – z hlediska současných zvyklostí – poněkud přehrávají. Ke hře je však potřeba přistupovat s vědomím, že od jejího vzniku uplynulo již téměř čtyřicet let a je tak spíše vzácnou památkou na tvůrce než žhavou novinkou. Ze současného úhlu pohledu bychom mohli mít určité výhrady i k předloze – sebevražda Janka kvůli Emilii Marty by se z dnešního hlediska jevila jako kýčovitá, závěrečná diskuze o využití receptu na dlouhověkost naprosto nerespektuje přirozený charakter lidí. Čapkovo humanistické cítění vymodelovalo jeho postavy idealisticky, pro toto pragmatické století až směšně. To však nic nemění na významu odkazu velkého spisovatele a dramatika.
Hru Věc Makropulos vydalo nakladatelství Radioservis
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...