Recenze: Knihy pro dospělé

Bez lásky naše duše ztvrdne

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Nedávno si mne našla kniha Kurandera: Hledání podstaty ženské síly od Hernána Huarache Mamaniho (vydalo Motto, 2012). Může muž psát o ženské energii? Napsat román, který nevyzní jako klišé? H. H. Mamani pochází z And a k léčitelství se dostal oklikou přes ekonomii. Na dávnou tradici přírodních léčitelek si vzpomenul, až když onemocněl. Ze zřejmě organizovaného a racionálního člověka se zrodil muž, který pochopil sám sebe. Kromě toho založil institut pro studium života a pracuje na rozvoji andské komunity. V čem se tento titul liší od dalších spirituálních příruček?ilPo dlouhé době mne Motto potěšilo. Zařadili do produkce knihu, která by zdánlivě mohla zajímat jen okrajovou část čtenářů. Ale pokud mám v něčem jasno, pak v tom, že Kurandera není jen spirituální příručkou. Je to jakýsi mix mezi ženským románem a psychologickou studií převedenou do jazyka běžného smrtelníka. V čem je tedy román inovátora, léčitele a spisovatele Mamaniho dobrý?

Je to skvělá kniha pro všechny, kteří se snaží porozumět svému životnímu nastavení. Autor předává krásné myšlenky, např.: „Dokud bude v ženském srdci zářit světlo lásky, bude svět v bezpečí. Pokud toto světlo zhasne, zachvátí svět nenávist a lhostejnost a zahubí ho.“ (str. 5) Kniha je také varováním. Mezi námi jsou také jiné ženy. Ty, které na základní životní pravdy zapomenuly. Snaží se zavděčit jakýmsi normám, ale zapomínají na soucit a lásku. Snaží se přetvořit svoje blízké do obrazu, na kterém vytrvale a slepě stojí. Takové se nepohnou ani o píď a mohou svojí rodině přinést zkázu. Láska je totiž také v tom, že umíme tyhle vzdušné zámky bez výčitek opustit. Najít zalíbení v tom, co právě držíme v dlani.

„Žena si ještě není vědoma toho, jakou roli v budoucnu sehraje, stejně jako si není vědoma nesmírných schopností, které má, a na které už dávno zapomněla.“ (str. 8)

Autor píše, že ženy Mamakuna jsou propojeny s živly, zejména tím vodním. Umí respektovat přírodu a život. S tím bych se dokázala na duchovní úrovni ztotožnit. Slzy, které proléváme, krev, která proudí, voda, ve které se tvoří nový život… Už méně chápu neustálou Kantinu snahu o získání Juana, kdy chvilkami působí jako dítě, které trvá na tom, že musí mít hračku svého kamaráda. Vlastně si s autorem přizvukujeme. Kantu je bystrá, má silnou vůli, pohled, který propaluje, ale neumí nechat věci přijít v jejich čase. Bojí se hadů, lásky a sama sebe. Možná je to spíše moje odmítání dřívějších postojů? Snad. Naštěstí všichni, i ti tvrdohlaví, musí časem sklopit hlavu před moudrostí země.

Léčitelka Mama Maru ukládá Kantu řadu složitých úkolů. Kantu „krotí hady“, přemáhá strach ve tmě jeskyně nebo vyplavuje smutky u vodopádu. Jsou to všechno těžké souboje na nehmatatelné, neměřitelné úrovni. Každá z nás má takové vlastní souboje. Proto nakonec Kantu přijímám jako dobrou společnici a autora obdivuji za respekt k emotivnější části lidstva.

„A pamatuj si, že žena, která má dostatečnou sebedůvěru a důvěřuje své vlastní síle i své vlastní energii, vyjde z každé situace jako vítěz.“ (str. 226)

Možná právě tohle je to, co by naše dcery měly znát o podstatě ženství. Pak by lépe znaly svoji cenu. Pochopily by, že žena pomáhá muži na jeho cestě. Dává mu sílu k tomu, aby byl „světelnou bytostí“. Že muž je zde proto, aby byl s láskou veden a naučil se ji vracet. Mužská energie je prý „analytická, transformující, rozdělující a ničící. Ženská pak spojuje, dává život, ospravedlňuje, léčí a tvoří“. (str. 242).  Je to, myslím, dostatečně vypovídající i pro skeptiky a ty, kteří odsuzují černou a trvají jen na zářivě bílé. Nic na světě není více propojeno, žena a muž. Láska a síla. Slabost a krutost.

Kniha se četla většinou skvěle, místy překlad sklouzával k triviálnímu pojetí, zejména při popisu běžných úvah, ve kterých Kantu přemítá o tom, proč je její milý Juan nepřístupný.  Snad jsem i cítila zvláštní napětí, které nemusí vycházet z předloženého textu, ale mého vnitřního rozpoložení. Přestože jsem v Peru nikdy nebyla, podařilo se autorovi propojit jednu českou ženu s andskými léčitelkami Mamakuna. A tak se vydávám na další úsek cesty – hledání podstaty hadí energie (kundalini). Nemusím už psát nic dalšího… Jistě vás napadnou lepší a asi šťavnatější výrazy. A ono jde jen o stagnující energii…

Knihu Kurandera: Hledání podstaty ženské síly vydalo nakladatelství Motto

 

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení