Recenze: Knihy pro dospělé

Spejblovo politické obludárium

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Knížka, kterou vám chci představit, byla a v podstatě stále je pro mě velkým oříškem. Kniha představuje soubor téměř 70 novinových sloupků, které vycházely od roku 2009 v deníku Metro. Autorkou je Helena Štáchová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.


knihaJednotlivými sloupky se autorka vyjadřuje k aktuální společensko-politické situaci. K vyjádření využívá lipové členy ansámblu divadla, kteří komentují, parafrázují a parodují dění na společensko-politické scéně. Číst první sloupky, které pochází z roku 2009, pro mne bylo jako otevírat staré rány, nebo přinejmenším do nezhojených ran sypat sůl.

Každý sloupek na mne při čtení působil jinak. Některé mi přišly velmi dobré, ale u ostatních jsem nechápal, oč vlastně jde. Připouštím, že to mohlo být tím, že na danou kauzu jsem už raději zapomněl. Můj poněkud kritický postoj je jistě ovlivněn i tím, že jako milovník lipových hrdinů mého dětství je mám raději v úplně jiných situacích a rolích. Ve výsledku na mne tento sborník sloupků tedy působil velmi depresivně a nepomáhala ani autorčina snaha o vtipné podání situace. Na politické korupci, lidské hlouposti a nepoučitelnosti toho dle mého názoru moc k smíchu není.

Jak jsem uvedl na začátku, kniha je pro mne velkým oříškem a nevím, jaký postoj k ní zaujmout. Je asi vždy obtížné vydávat knihy, které obsahují novinové články, jež se vyjadřují ke konkrétním a aktuálním otázkám. Aby taková kniha podle mne měla úspěch, je zapotřebí, aby obsah článků byl hodně nadčasový. Číst články např. Karla Čapka, které komentovaly soudobé dění za první republiky, je stále aktuální. Je to asi tím, že jsme se jako národ příliš v běhu dějin nezměnili. Vyměňte v jeho článcích jména dávno mrtvých politiků za jména těch, kteří stojí frontu u propadliště dějin (kdo si dnes v roce 2012 vzpomene na Jiřího Paroubka nebo toho druhého hulváta – vidíte, už si ani na jeho jméno nevzpomenu, vím akorát, že to byl chachar s kulema, ale Bohuslav Sobotka to není) a máte aktuální článek. Bohužel stejný pocit z knihy sloupků Heleny Štáchové nemám, ale třeba čas ukáže, že jsem se ve svém hodnocení zmýlil.

Je čas, abych se jednoznačně vyjádřil, zda vám tuto knihu doporučit, či nikoli. Kniha jistě stojí za přečtení, obzvlášť pokud si chcete připomenout jednotlivé společensko-politické kauzy, kterými žil český mediální prostor. Další důvod k přečtení knihy je ten, že si alespoň před volbami připomeneme, kdo je kdo v české politice. A snad nám to jako voličům pomůže při správné volbě.

Knihu Spejblovo politické obludárium vydalo nakladatelství Fragment

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení