
Fascinující příběhy žen a milenek diktátorů 20. století
- Recenze
- Vytvořeno 7. 9. 2012 2:00
- Autor: Alena Kimková

Autorka Diane Ducretová v knize představuje početné partnerky celkem osmi diktátorů 20. století. Je jedno, jestli se jmenovaly Clara, Magda, Elena či Catherine. Měl však společné to, že řídily vše – oficiálně však nic. Snažily se „vládnout“ pod ochranou a po boku „svého“ krutého, násilnického, tyranského a často i nevěrného diktátora, kterého v některých případech doprovázely až na smrt:

Nazítří ve čtyři hodiny odpoledne jsou odvedeni do polí. Clara pořád oblečená do norkového kožichu bez přestání pláče. Ben je se vším smířený. Těsně předtím, než padnou výstřely, mu pošeptá do ucha: „Jsi rád, že tě doprovázím až do konce?“ On neodpoví. Bum. Bum. Bum.
(Ducretová, Diane: Ženy diktátorů. Brno: Jota, 2011. s. 80.)
Autorka v knize Ženy diktátorů rozebírá záhadná a silná pouta těchto párů. Ať už šlo o krátký románek, nebo horoucí lásku, ať už byly ženy „svými muži“ znásilňovány, nebo naopak rozmazlovány, ať už se jednalo o prostitutky, umělkyně, nebo intelektuálky z řad buržoazie – ženy byly v životech diktátorů všudypřítomné, a tito muži se jimi dokonce systematicky obklopovali.
Ženy diktátorů byly dle autorky vítězící i klamané a obětované. Často nechaly své kruté, násilnické a tyranské muže uvěřit, že jsou krásní, okouzlující a hlavně všemocní. I když si to vlastně ani nemyslely.
Diane Ducretová poukazuje na to, že ženy diktátorů chtěly být často oním krkem, který hýbe hlavou. Podle ní je totiž sexualita jednou z hybných sil absolutní moci a diktátoři mají potřebu zapojit ženy do nadvlády. A ony toho často využívají a zneužívají.
V knize Ženy diktátorů se samozřejmě dozvíte, že ženy byly takovým Hitlerem, Mussolinim, Leninem, Stalinem, Maoem, Bokassou či Ceausescem naprosto fascinovány. I když byly podváděny nespočetným zástupem rivalek, byly obětovány zničující lásce k politice, byly špehovány, pomlouvány či zavírány, stejně svému diktátorovi zachovaly přízeň. A zmiňovaní diktátoři? Ti ženy ke svému životu jednoduše potřebovali.
Co přináší kniha Ženy diktátorů zajímavého, co by rozhodně stálo za pozornost i za hlubší zamyšlení? Když se do ní pozorněji začtete, mezi osobními dramaty a řečí politiky neodhalíte silné diktátory, ale „pouhé“ muže, kteří ztratili sami nad sebou kontrolu a stali se otroky svých vášní, které často převládly nad diplomacií.
Knihu Ženy diktátorů vydalo nakladatelství Jota
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...