
Navštivte na šedesát britských galerií a muzeí
- Recenze
- Vytvořeno 28. 8. 2012 2:00
- Autor: Jana Semelková

Jaroslav Beránek nám představuje galerie a muzea Velké Británie. Základem jeho průvodce se stal dvacetidílný seriál Umění v Británii, který vysílal v roce 2010 Český rozhlas 3 – Vltava. Do rozhlasového pořadu se vše nevešlo, a tak vznikla knížka. Knížka, která nás provází od A do Zet místy, která autor navštívil, kde pobyl, zajímavosti vyhledal a nám je předložil. Tak vznikly Britské galerie a muzea.
Nejde o zevrubného turistického průvodce. Autor vlastně přichází s reportážemi z toho kterého místa. Každý objekt nám představí tak, jak jej sám vnímal, co zajímavého se o něm dozvěděl. Jeho popisy obsahují množství postřehů, které v běžných průvodcích lehce přehlédnete nebo vůbc nenajdete. „Imperiální válečné muzeum? To je nějaká expozice zbraní, ne?“ řekla mi někdy před deseti lety má kamarádka Marsia, rozená Londýňanka. V životě v tomto muzeu, jak vyplynulo z jejích slov, nebyla. Musel jsem ji poučit. Ve sbírkách Imperiálního válečného muzea totiž zdaleka nejsou jen zbraně, ale také, možná až neuvěřitelné, množství uměleckých předmětů. Vlastní druhou největší sbírku současného britského umění, hned po Tate Gallery.
Každému objektu jsou věnovány alespoň tři strany textu, které doplňují četné fotografie. Zajímavé jsou i informace o financování muzeí a galerií ve Velké Británii. Díky bezplatnému vstupu, často navštěvují jednotlivé stálé expozice školy. Proto se mohou stát součástí výuky – žáci zde tráví hodiny dějepisu nebo výtvarné výchovy. Na jedné z fotografií z Britského muzea například můžeme vidět hlouček sedících žáků ve školních uniformách, jak si něco pilně zapisují. Tím se naučí chodit do muzeí a galerií a někteří přivedou pak své děti… Věčný kolotoč.
Britské galerie a muzea je velmi příjemná reportáž, v níž navštívíte na šedesát muzeí a galerií ostrovní země. Pěkně si sedíte doma v křesle, listujete knížkou, tu a tam se pozastavíte v nějaké galerii, zahledíte se na fotografii se zajímavou expozicí a možná zatoužíte se vydat na cestu, vše si prohlédnout na vlastní oči. Postřehy Jaroslava Beránka k tomu totiž víc než nabádají.
Knihu Britské galerie a muzea vydalo nakladatelství Radioservis
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...