
Rozlévání
- Recenze
- Vytvořeno 29. 7. 2012 2:00
- Autor: Břetislav Orlík

Odvrácená strana krásy tiše promlouvá skrze devětatřicet básní vycházející ostravské autorky. Vulgární, ale jemné, ponuré, ale syrové a silné jsou její verše - slova zabydlená v pěti samostatných oddílech. Básnířka se ptá, pozoruje a zachycuje nepřírodní místa očima přírodovědkyně a přírodomilovkyně. Biolyrika v režimu trvalého snění. Faktoriál v industriálu. Monika Kubicová publikuje na svém blogu a v časopise Protimluv. Její prvotina sklidila příznivou kritiku (Ivan Motýl) a dostala se až na pulty knihkupectví.
Výkřiky zde však nenajdeme. Autorka jich nepotřebuje, má svůj poetický styl již vytvořený. Zaznamenáváme stěžejní specifika. Bohatá rozmanitost jazykových vrstev s výrazy hovorovými (kopačák), pejorativními (grcáme) i vulgárními, nářečí (pěšo), slangismy (kérkuje) a své místo mají také odborné výrazy (chlorofyl, Křídlatka česká). Zároveň protknuté metonymiemi (setrvačník společnosti) i jazykovou hrou (historická, hysterická, zm(n)ožená). Přítomný motiv smrti je součástí a zcela na místě, součástí citlivě v průběhu klopýtání v deklasovaných sférách města.
Ve verších vnímáme obrazy dvou odlišných, ba však spojených světů. Svět nevytvořený člověkem, příroda, jenž je pro člověka divoká, ale poctivá, a svět vytvořený, urbánní kultura, pro život člověka uzpůsobená, bezpečná, ale i špinavá a jedovatá.
Vnímáme přes vážné otázky autorčinu tvůrčí hravost (Lízátko hodin). Sociální prvek je lyrizován. Téma provázejí otázky po hodnotách (Svět se špinavou jehlou). Motivy jsou hovořící obrazy s nádechy zenu (V zahradě je tma / ale to neznamená / že křídlatka zítra / nebude kvést). Nechybí angažovanost (Svět se špinavou jehlou), emanující tvořivost (Hudba). Násilné tóny natekly / do šálku s pytlíkem čaje / Všechno se v ten čas vylilo… V nekrajinném prostoru hledáme místa s přirozeností. Verše první sbírky básní působí však zcela nenásilně. Snad se ještě všechno nevylilo.
Knihu Ze života zvracím vzduch vydalo nakladatelství Protimluv
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...