
Rozmarnost českého filmu
- Recenze
- Vytvořeno 17. 7. 2012 2:00
- Autor: Petra Šmejdová

V roce 2011 měl v České televizi premiéru dokumentární cyklus Rozmarná léta českého filmu, který mapoval dvacetiletí z dějin tuzemské kinematografie po roce 1989. V edici ČT nyní vychází první ze dvou stejnojmenných knih, jež zachycují a doplňují televizní sérii.
Autor Jaroslav Sedláček rozdělil dějiny novodobého českého filmu do dvou knižních dílů. Nám se nyní do ruky dostává publikace Rozmarná léta českého filmu zahrnující léta 1989 – 1998. V případě knižních verzí úspěšných seriálů, filmů i dokumentárních cyklů čtenáře vždy nejvíc zajímá, do jaké míry se bude kniha shodovat s předlohou a co k tématu přinese nového.
Bystrý divák totiž při prvním prolistování zjistí, že jednotlivé kapitoly jsou strukturovány obdobně jako jednotlivé díly cyklu. Tvoří je stručný úvod shrnující nejdůležitější události daného roku a pak následují podkapitoly, v nichž je prostor věnován výrazným filmům, tvůrcům a událostem ve filmovém průmyslu. Stejně jako v dokumentu se tvůrci věnují tématům divácky nejúspěšnějších snímků, propadákům i zajímavým uměleckým počinům.
Při bližším zkoumání knihy se naštěstí nevyplnila moje obava z toho, že půjde o pouhý přepis komentářů z dokumentu České televize. S radostí jsem zjistila, že i přes obsáhlost jednotlivých televizních dílů má kniha stále co nabídnout. Najdete v ní řadu podkapitol, které se do původního cyklu zřejmě už nevešly, ale pro vytvoření celkové představy o stavu české kinematografie jsou důležité. Nejčastěji jde o pozapomenuté osudy některých filmařů nebo o méně známé historky z natáčení. Pro filmové nadšence však půjde o velmi zajímavé a přínosné informace, které nenajdou nikde jinde.
Čtenářům bude na publikaci Rozmarná léta českého filmu jistě sympatická i forma vyprávění, která je v podstatě kompilací autorových poznámek a vzpomínek samotných aktérů. V dokumentu i v knize zazní názory režisérů, herců, producentů, kameramanů i scénáristů. Kniha tedy nereprezentuje pouze jednostranný pohled publicisty, teoretika a dramaturga Jaroslava Sedláčka.
Pozornost si zaslouží i velmi čtivá forma jednotlivých textů a jeho přístupnost laikům i zapáleným milovníkům kinematografie. Na základě těchto skutečností si troufám tvrdit, že se obě knihy stanou velmi oblíbenou a častou příručkou všem, kteří se o český film alespoň okrajově zajímají. V závěru letošního roku by měl, dle dostupných informací, vyjít i druhý díl knižní verze Rozmarných let českého filmu. Pokud vás tedy tato problematika zajímá a chcete mít na stejnojmenný dokumentární cyklus nějakou památku, jistě si nenecháte obě publikace ujít, stejně jako já.
Kniha Rozmarná léta českého filmu vyšla v Edici České televize
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...