Recenze: Knihy pro dospělé

Záhadná smrt polského generála: Nehoda, nebo atentát?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
muz

Před více než šedesáti lety byl ze Středozemního moře poblíž Gibraltaru vytažen vrak letadla s tělem polského exilového premiéra a hlavního velitele polských ozbrojených sil, generála Władysława Sikorského spolu s těly dalších osob, které s ním absolvovaly jeho poslední let. Šlo skutečně o nehodu, nebo o pečlivě naplánovaný atentát? Na tuto otázku se v knize Sikorski – spiknutí: Na stopě vrahů polského generála snaží odpovědět polský analytik mezinárodních vztahů Dr. Tadeusz A. Kisielewski.knihaKniha Sikorski – spiknutí: Na stopě vrahů polského generála popisuje osud generála Sikorského vlastně jako osud celého Polska. Druhá světová válka bylo jedno z nejtěžších období, kdy byla jak ze strany sovětů, tak ze strany nacistického Německa vyvíjena snaha zničit polský národ.

Do kontextu této doby zapadá i záhadná smrt generála Sikorského, který byl hlavním velitelem polských ozbrojených sil na Západě. Zájem o jeho likvidaci mohla mít podle Tadeusze Kisielewského jak sovětská, tak britská či polská strana.

Od smrti generála Sikorského 4. července 1943 se neustále vedly diskuse a spory o tom, co bylo příčinou této katastrofy. Autor knihy, Tadeusz Kisielewski na základě počítačové analýzy letu letadla Liberator Mk II AL 523 a doposud nepublikovaných pramenů tvrdí, že premiér polské vlády v emigraci nezahynul nešťastnou náhodou, ale že byl zavražděn.

Autor v knize díky nově nalezeným archivním materiálům informuje o lidech, kteří zapříčinili Sikorského smrt. Představuje poutavý a překvapivý obraz politického a špionážního bitevního pole v době druhé světové války, sleduje kroky vrahů i jejich mocipánů. Krev na rukou má podle něj jak Kreml, tak britský MZV i polská rozvědka.

Ukázka:
Sikorského smrt je stále největší hádankou nejnovějších polských dějin. Do jisté míry je tato záležitost podobná Katyni, to znamená, že od začátku všichni (lidově řečeno) „věděli“, že na Gibraltaru nedošlo k nehodě, a že v roce 1940 v Katyni, Charkově a Tveri na polské důstojníky nestříleli Němci. Je třeba zmínit, že obě události jsou úzce provázány, ačkoliv ještě není možné beze sporu tvrdit, že Sikorski byl skutečně „poslední obětí Katyně“, jak to nazval Goebbels ve své propagandě.(…) Sikorského vražda je jedním z nejvíce choulostivých a nejpečlivěji střežených velmocenských tajemství. Je velmi pravděpodobné, že polská vláda nikdy nedostane oficiální informace o politickém pozadí, o tom, kdo vydal rozkaz, o přímých vykonavatelích a o průběhu atentátu na Gibraltaru.
(Kisielewski, Tadeusz A.: Sikorski – spiknutí: Na stopě vrahů polského generála. Jota: Brno, 2009. S 15.)

Tadeusz Kisielewski pečlivě analyzuje průběh této tragédie a příčiny vedoucí k smrti Sikorského. Za velmi zajímavé lze považovat také to, že autor klade otázky, na které se nacházejí odpovědi v archivech velmocí. Tyto odpovědi ovšem zůstanou ještě velmi dlouhou dobu uzavřené, jinak by se bezpochyby musely přepisovat oficiální dějiny a příčiny druhé světové války.

Knihu Sikorski – spiknutí: Na stopě vrahů polského generála vydalo nakladatelství Jota

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení