Recenze: Knihy pro dospělé

Příspěvek k obhajobě monogamního vztahu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zena

Je muž určen k monogamnímu svazku? Taková otázka se přetřásá v beletrii i odborné literatuře od určitě od dob, kdy literatura vznikla a lze k ní přistupovat různým způsobem. Ovšem pokud si přečteme výsledky bádání vědeckých týmů, které dokazují, že muž od přírody tíhne k polygamii, a následně studie, které tyto výsledky vyvracejí, nezbývá, než se k této problematice postavit s humorem. Kniha Martina Nezvala Každá je ta pravá je dalším z příspěvků k diskuzi o tomuto aspektu partnerských svazků.knihaZáklad, na kterém Martin Nezval staví svůj příběh, není pro čtenáře žádným překvapením. Podobné zápletky se již objevily v literatuře i ve filmech různé, někdy i pochybné kvality. Hlavnímu hrdinovi Mórici Goldsteinovi se zjeví anděl, aby jej odradil od záměru spáchat sebevraždu. Slíbí mu ideální ženu, dle jeho vlastního výběru. Zápletka samozřejmě spočívá v Móricově neschopnosti definovat vlastnosti ženy, se kterou by chtěl žít. Na scéně se postupně zjevují čtyři ženy, každá z nich zosobňuje a symbolizuje vlastnost, která hlavního hrdinu přitahuje. Líza představuje sexappeal, Ester, Móricova bývalá manželka, intelekt, Alena rodinné zázemí a pochopení, její dcera Zuzana mládí. V podstatě je to velmi zjednodušený model vlastností, které muži v menší či větší míře hledají.

Způsob, jakým je příběh rozehrán, poskytuje i přes svou nepůvodnost dobrou možnost soustředit se na důvody, proč muži preferují různé vlastnosti žen, a také na to, proč muži opouštějí partnerky oplývající kýženými duševními nebo  tělesnými přednostmi a hledají si jiné, často podobné. Ale Martinu Nezvalovi se text zvrtává na jednoduchou konverzační grotesku, jejímž těžištěm je nepravděpodobný souboj čtyř žen o Mórice, probíhající na extrémně malé ploše.  

Některé náznaky v textu svědčí o širokém kulturním rozhledu autora, co mu asi bránilo v lepším prokreslení postav? Snad obava, že se sníží čtivost knihy. Při záběru, který autor nepochybně má, mě opakovaně překvapil výraz synchronizace v souvislosti se školou C.G.Junga. V českých překladech Jungových děl se pro smysluplné koincidence akauzální povahy používá výraz synchronicita. Předpokládám, že jde spíše o chybu, která se vloudila v průběhu vydávání knihy, než o neznalost autora.

Kniha Martina Nezvala nemá původní téma, a také myšlenky, které autor prezentuje, postrádají originalitu. Stokrát omílané bonmoty typu „Příčina rozvodů je manželství“ by se snad neměly používat ani žertem. Při pročítání knihy Každá je ta pravá jsem se marně pokoušel odpovědět na dvě otázky – jak ji charakterizovat a komu je vlastně určená. Je zjevné, že podle mínění autora jde o knihu humornou. S tím by se ostatně dalo souhlasit, s  připomínkou, že jde o humor prvoplánový a nepříliš humorný. Úvahy na téma partnerských vztahů jsou povrchní a postrádají hlubší vhled.

Druhá otázka - komu je kniha určena - je složitější, pomoc nelze hledat ani v autorově nápovědě. Doporučit ji ženám by bylo poněkud riskantní. Ženy jsou v Nezvalově knize pojaty spíše jako pokusní králíci, na nichž autor demonstruje schematické mužské názory na ně. Postrádají elementární lidskou hrdost, fungují jen jako pouhé objekty a nahrávačky děje. A jakému typu mužů by byla kniha po chuti? Vážně nevím, zda by tam našli něco, co ještě o sobě neví. A poselství autora je vyjádřeno hned v názvu knihy. Hledání ideálního partnera i integrity končí myšlenkou, že celý svět lze najít v jednom člověku. Nu což, pokud vás myšlenka zaujala, můžete to zkusit, ale pravděpodobně to fungovat nebude.

Kniha Každá je ta pravá je vyloženě odpočinkové čtení bez náznaku skutečně hlubší myšlenky. Je založena na dialozích, které tíhnou ke grotesknosti. Předpokládám, že by její humor lépe fungoval ve filmové nebo televizní podobě. Postavy jsou schématické nejen po stránce psychologické, ale i volba jmen a povolání je víceméně klišé. Čtenář se v knize setkává pouze s tím, co očekává. To je plus zvyšující čtivost, ale mínus, co se kvality týče.

Knihu Každá je ta pravá vydalo nakladatelství Motto

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení