
Petrolejové lampy a Sága rodu Forsythů – skvělé romány na mp3
- Recenze
- Vytvořeno 20. 6. 2012 2:00
- Autor: Jana Semelková

Mám ráda „velké“ romány. Kdysi jsem je hltala, a čím byla kniha delší, tím jsem byla radši. Sáhodlouhé popisy střídal strhující děj s bravurními dialogy. Bavila mne spousta postav, které jsem v takových dílech „potkávala“. Poslední dobou mi nezbývá čas – uspěchaný styl života nějak „velkým“ románům nesvědčí.
Když jsem v nabídce Radioservisu objevila své oblíbené knihy – Havlíčkovy Petrolejové lampy a Ságu rodu Forsythů Johna Galsworthyho, bylo vše jasné. To musím slyšet, abych si připomenula své oblíbené hrdiny.
Petrolejové lampy jsou klasickou audioknihou. Rudolf Pellar předkládá příběh Štěpky Kiliánové – dívky z dobré rodiny – klidným, příjemným hlasem. Postupně projdeme dívčino dětství, mládí a její osud opustíme cca v jejích pětatřiceti letech. Štěpka mi byla vždycky sympatická. Nenechala se svázat konvencí a snažila se žít podle vlastních představ. Nic si nenechala líbit, strojila se podle svého a díky prořízlé puse se jí mládenci obávali natolik, že se nestihla „včas“ vdát. Přesto si nedala říct a neustále něčím překvapovala své rodné maloměsto. Tolik toužila po lásce, takové, kterou znala z románků a divadelních her. Jenže čas plynul, proto se tato racionální dívka nevdává z lásky, ale po dobré úvaze, a také trošku proti vůli svých rodičů, za dávného přítele z dětství a bratrance Pavla Vejrycha.
I Pavel se žení z rozumu. Když se totiž vrátil na rodný statek, jeho zdraví bylo podlomené – podepsal se na něm bouřlivý život důstojníka – hazard, pitky, lehké ženy. Protože utrácel nad poměry a jeho otec se starším bratrem už nechtěli platit jeho dluhy, bylo nutné, aby si sehnal bohatou nevěstu. A Štěpka byla k mání. Začal se jí dvořit, ale o svých zdravotních potížích se nezmínil. Mladá žena šla do manželství v naději, že bude brzy matkou. Její ženich věděl, že to nepůjde …
Pro rozhlas román upravila Sabina Laurinová a režíroval jej Jakub Doubrava. Druhý román, Sága rodu Forsythů, se odehrává v Anglii v prostředí vyšší společnosti. Opět se setkáváme s ženami, které už nechtějí být jen loutkami v rukou mužů. S ženami, které si chtějí vybrat své partnery a rozhodovat samy o sobě. Tato románová trilogie obsahující tři romány a dvě povídkové mezihry baví čtenáře několika generací. Láká i filmové producenty (jistě si vzpomenete na úchvatný anglický seriál). Díky Radioservisu teď můžete šest a půl hodiny naslouchat příběhu velké rodiny Forsythů – rodiny, v níž všichni ctili zásady konzervativní viktoriánské morálky a až pokryteckého způsobu života. Rodinné problémy se hasí uvnitř rodiny, navenek musí vše vypadat dokonale, neporušeně, ctnostně. Jenže přicházející generace se nemíní smířit s tímto pokrytectvím, chce žít podle svých představ, chce změny! Jenže jak už to u změn bývá, někdy se s vaničkou vyleje i dítě…
V případě tohoto díla nasloucháme rozhlasové dramatizaci, jako vypravěče uslyšíme Viktora Preisse, v dalších rolích vystupují Vladimír Ráž (starý Jolyon), Daniela Kolářová (Irena), František Němec (Soames), Veronika Žilková (June), Jiří Plachý (Jolyon), Jan Šťastný (Jon) a další. Hvězdné obsazení, skvělé herecké výkony. Z přehrávače se line krásná čeština a vy nasloucháte, ani nedutáte. Před očima se vám začnou odvíjet obrazy, fantazie pracuje naplno a najednou se ocitáte v Anglii konce devatenáctého a začátku dvacátého století. Napjatě sledujete osud Ireny, která se vzepřela nešťastnému sňatku, fandíte mladému Jolyonovi, jenž byl vyděděn, když opustil manželku a začal žít život plný lásky s vychovatelkou své dcery Jun, čekáte, kdy starý Jolyon odpustí svému synovi a přijme jeho děti z druhého manželství. Těch motivů je mnoho. Dokonale zobrazují tehdejší Anglii a mapují změny, kterými v té době procházela.
Výtečná nahrávka vznikla v roce 1999 v režii Ivana Chrze.
Audioknihy Petrolejové lampy a Sága rodu Forsythů vydal Radioservis
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...