
Gulliverova dobrodružství pro dnešní generaci
- Recenze
- Vytvořeno 4. 6. 2012 2:00
- Autor: Lenka Martinková

Snad každý zná Gulliverovy cesty od Jonathana Swifta, ale řeč se postupně vyvíjí a dřívější překlady by už pro některé mohly být nesrozumitelné. Nevadí, stačí najít někoho, kdo příběhy převypráví v moderní češtině, a přitom nebude vyprávět jiný příběh, než jaký sloužil coby předloha. Povedlo se , a tak v XYZ vyšly Gulliverovy cesty v podání A. Peisertové.
Gulliver, chudý vesnický chlapec, má skvělou budoucnost – je najímán na nejrůznější lodě jako lékař a dostane se tak do vzdálených exotických zemí, které by jeho současníkům zůstaly navždy skryty. A nejen to, pokaždé se shodou náhod a podivných okolností dostane sám do zemí, kde pokaždé vzbudí náležité pozdvižení – ať už tím, jak je veliký, nebo naopak malý, protože je pro tamější obyvatele zvláštní hříčkou přírody.
Jak je v Gulliverových cestách běžné, hrdina proti své vůli navštíví čtyři země. Zatímco první dvě jsou jasné protiklady – jde o zemi trpaslíků a zemi obrů, následující jsou překvapivé a k předchozím se jaksi nehodí – jsou to země vzdělanců a podivínů a země krásných koní. Jenomže Shift to už jednou napsal a Peisertová, která příběhy převyprávěla, s tím nic neudělá.
Zatímco první dvě kapitoly jsou napínavé a místy až děsivé (třeba okamžik, ve kterém trpaslíci zvažují, jak Gullivera co nejefektivněji odpravit), druhá polovina začíná být poněkud nudná. Mnohé části se opakují a hned na první pohled je poznat, že Peisertová ledasco zkracuje, jen aby už práci měla za sebou. To je trochu škoda – tenhle stav totiž přenáší i na svoje čtenáře, jež kolikrát napadá, co by se stalo, kdyby převyprávění Gulliverových cest prostě nedočetli? Pravděpodobně nic, jenom by se nedozvěděli, jak hlavní hrdina dopadl v zemi krásných koní, kde je označen za Jahua, tedy jakéhosi sluhu.
Když už se má nějaký známý příběh znovu převyprávět pro další generaci, chce to také nového ilustrátora. Tím se stal Jaromír F. Palme a svého úkolu se zhostil opravdu výtečně. Není divu, s ilustrováním dětské literatury má svoje zkušenosti – zdobil třeba populárně-naučnou edici Dějiny trochu jinak, ale také svoji literární prvotinu Tadeáš a hradní tajemství. Za nejpovedenější by se daly označit obrázky zabírající celou dvoustranu, někdy jsou však umístěny poněkud nešťastně, takže kapitola je zbytečně příliš rozkouskovaná.
Stačí se podívat na titulní stránku a je jasné, že kniha je především pro děti. Řekněme, že jde o jakési první seznámení s Jonathanem Swiftem. Nějak se začít musí a později si děti Gulliverovy cesty přečtou znovu, ale už bez převyprávění.
Ukázka z knihy:
Předešlého dne, než šel spát, se umyl v kádi, která stála k tomu účelu u jeho příbytku. Bylo sice přísně zakázáno vylévat jakoukoli nečistotu uvnitř zdí paláce, ale Gulliver mínil, že tentokrát mu to bude jistě prominuto. Vzal káď a vylil vodu na oheň. Tak byl požár ve třech minutách uhašen a Gulliver se vrátil do svého příbytku, nečekaje na císařovy díky.
Velice se podivil, když se dozvěděl, že císařovna byla velice pohoršena jeho skutkem. Přestěhovala se do nejvzdálenější budovy a dokonce prý za jeho čin slíbila pomstu.
(Swift, J./Peisertová, A.: Gulliverovy cesty. Praha: XYZ 2012, s. 50 – 51.)
Knihu Gulliverovy cesty vydalo nakladatelství XYZ
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...