
Obraťte svůj obličej ke Slunci a stíny zůstanou za vámi
- Recenze
- Vytvořeno 8. 5. 2012 2:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Slunce lidé uctívali podle dochovaných artefaktů minimálně od doby bronzové. Viděli v něm dárce života a nebeského vládce. Slunce ale není jen předmětem nábožné úcty, ale také astronomickým, fyzikálním a kulturním objektem. Navíc i přes úctyhodnou vzdálenost zhruba 150 milionů kilometrů ovlivňuje své nejbližší okolí. Neovlivňuje tedy pouze poměry na Zemi (abychom nebyli příliš geocentričtí), ale i v celé sluneční soustavě. Pro poznání Slunce a jeho působení na své nejbližší okolí je tedy zapotřebí mít široký záběr znalostí, které je nutné umět složit do vzájemných souvislostí. Navíc Slunce není ve vesmíru samo a poměry ve vesmíru ovlivňovali jeho minulost, ovlivňují jeho současnost a také budoucnost. Vlastností rozsáhlých znalostí a umění vidět věci v souvislostech se vyznačuje náš přední sluneční fyzik Josip Kleczek (1923), který je zároveň i autorem knihy Život se Sluncem a ve vesmíru, kterou bych vám rád představil.
Kniha má v autorově podání hned tři hlavní hrdiny, přičemž o kladu prvních dvou není pochyb, u třetího se spousta pochyb o jeho kladné úloze v našem příběhu dá pochybovat, ale o to víc je tento hrdina plastický a zajímavý. Jedním ze zmiňovaných hrdinů je bezpochyby Slunce, druhým celý vesmír a posledním hrdinou je samozřejmě sám člověk.
V první ze dvou částí knihy se autor velmi podrobně věnuje Slunci jako kulturnímu, náboženskému a nakonec i astrofyzikálnímu objektu. Jednotlivé kapitoly nejsou samostatnými prvky, ale jsou zasazeny do vzájemného kontextu. Příběh Slunce začíná jeho zbožňováním v různých kulturách přes různé formy uctívání (od Mayů přes Egypťany až po Slovany). Jak plynul čas, lidé se začali o Slunce zajímat nejen jako o předmět uctívání, ale také jako o objekt vesmírný. V kapitolách tak pozvolně, jak šel vývoj poznání dál a dál odhalujeme další a další tajemství naší denní hvězdy. Vše je srozumitelně podané a zároveň do značné hloubky. Autor se nevyhýbá fyzikálnímu vysvětlení a to je na publikaci jistě také velmi sympatické. Poslední kapitoly této části jsou věnované Slunci, jako zdroji energie. Autor zde mimo jiné vypočítává, kolik energie nám Slunce každou sekundu dodává a jak si lidstvo tuto energii nechá ledabyle a bez užitku unikat.
Druhá část knihy je věnována bioastronomii. Autor zde probírá možnosti života ve vesmíru z různých úhlů pohledu. Čtenář tak nahlédne pod pokličku oboru, který byť relativně mladý a velmi atraktivní se věnuje velmi důležitým otázkám, které souvisí se samou podstatou života. Autor v této části rozebírá podmínky, které jsou příhodné pro život, jak jej známé. V této části, kterou by jistě přivítal lecjaký ufolog, se ale autor nepouští do nepodložených domněnek či zbožných přání. Možný život ve vesmíru zkoumá na základě našich současných znalostí o Zemi, Slunci a vesmíru jako takovém.
K dokreslení textu je publikace doplněna bohatým obrázkovým materiálem.
Autor knihy, kterou jsem vám právě doporučil, získal v roce 2011 cenu Littera astronomica a byl nominován na cenu Magnesia Litera 2012 v kategorii Litera za literaturu faktu, kterou na konec získala kniha Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948–1967 od Jiřího Knapíka a Martina France.
Knihu Život se Sluncem a ve vesmíru vydalo nakladatelství Paseka
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...