
Život je imprese
- Recenze
- Vytvořeno 4. 5. 2012 2:00
- Autor: Petra Šmejdová

Impresionismus je po kubismu nejznámější výtvarný směr, který vešel v povědomí široké veřejnosti díky Monetovým leknínům a cifrám, za které se dodnes impresionistické obrazy prodávají na aukcích. Obrazy známých Francouzů už dnes bezpečně pozná téměř každý a jejich strastiplná cesta na výsluní popularity se pomalu stává součástí učebních osnov.
Možná právě proto mi kniha anglické autorky Sue Roeové s názvem Impresionisté – jejich životní příběhy, nepřipadá ničím výjimečná. Přestože jde o beletristickou práci pojednávající o osudech nekonvenčních hrdinů, kterými jsou shodou náhod známí malíři, čekala jsem trochu více. Vzhledem k tomu, že v roce 2006 vznikl velmi podobně pojatý TV seriál a v zahraničí se konají velkolepé souborné výstavy, je výčet letopočtů, rodinných poměrů a kontroverzí kolem představování malířských děl už jen souhrnem známých faktů.
Věřím tomu, že beletrizované životopisy by se daly popsat dynamičtěji a dobrodružněji, aby se čtenář neutápěl ve výčtu jmen, komplikovanosti přátelských vztahů, milostných vzplanutí a finančních problémů každého z malířů. Jde o pozvolné, plynulé čtení, které vás nijak nenamáhá a nevyžaduje po vás ani přílišnou fantazii. Což je právě u knihy o impresionismu celkem škoda.
Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že už samotný žánr beletrizovaných životopisů nám dá dopředu tušit, jak lehce bude kniha psána. Pro nenáročné čtenáře, nezasvěcené zájemce o pravdivé příběhy populárních osobností a pro lidi stále na cestách, je tato kniha jistě ideální volbou. Na více jak tři sta padesáti stranách máte možnost se dočíst vše o době přelomu století, kdy Paříž byla uměleckým centrem světa a každý, kdo chtěl něco dokázat se musel vypravit právě sem. I proto se mimo impresionistů v knize setkáte i se spisovateli, kritiky, hudebníky a tanečnicemi, kteří dohromady tvořili pařížskou bohému.
Zbohatlíci z řad střední třídy byli i mezi těmi, kdo každý rok proudili do Salonu výtvarných umění. Salon, konaný každoročně v Průmyslovém paláci, velkém výstavním centru na Champs-Elysées, byl společenskou událostí roku. [...] V předvečer výstavy se privilegovaní umělci, kritici a mecenáši sešli na soukromou prohlídku výstavy zvanou vernissage, což doslova znamenalo „lakování“.
(ROEOVÁ, S. Impresionisté – jejich životní příběhy. Praha: Metafora, 2012. s. 17)
Knihu Impresionisté – jejich životní příběhy vydalo nakladatelství Metafora
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...