
Jak se žilo po únoru 1948 do doby před rokem 1968 přehledně od A do Z
- Recenze
- Vytvořeno 14. 4. 2012 2:00
- Autor: Petra Šmejdová

Aktuálně Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 Jiřího Knapíka a Martina France obdržel cenu Litera za literaturu faktu. I bez ní by měl být její přínos patrný každému hned od začátku.
Dva abecedně seřazené svazky dohromady čítají více jak třináct set stran plných hesel, které autoři shromažďovali a popisovali téměř deset let. O tom, že měla jejich práce smysl, se můžeme přesvědčit právě nyní, kdy se obsáhlý průvodce dostal do knihkupectví a knihoven. Kvality knih se dají spatřovat na rovině odborné i laické. Slovníková hesla postihují oblast společenskou, politickou, kulturní, zábavní, sportovní a volnočasovou. Pojmy vysvětlují dobové fenomény, trendy, zkratky, instituce a organizace, které byly součástí oficiálního i běžného života.
Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 pamětníkům připomene řadu souvislostí, na které si lze dnes jen těžko vzpomenout, a mladším generacím odhalí významy jinak neznámých slov a názvů. Autoři do pojmů zahrnuli i typické výrobky a propagační hesla, která v té době existovala téměř ve všech oblastech. Například díky filmu a našim rodičům bychom ještě dali dohromady podstatu sousloví ‚chmelová brigáda‘, ale věděli byste kdo nebo co byl Robot Miki, stěngazeta nebo autex?
Vzhledem k tomu, že oba autoři jsou historici, by se mohlo zdát, že průvodce je určen především pro tento obor. Při bližším prozkoumání jednotlivých hesel čtenář zjistí, že využití knih je daleko širší. Společenské a dobové aspekty využijí studenti i odborníci z oblasti společenských a sociálních věd a nakonec všichni, kteří se vymezeným obdobím zabývají. Právě Jiří Knapík ze Slezské univerzity v Opavě je jedním z mála odborníků, kteří se zabývají kulturní politikou a životem v padesátých a šedesátých letech. Martin Franc se ve svém výzkumu zase zaměřuje na stravovací návyky, sport a volný čas v druhé polovině minulého století. Jejich příští společnou prací má být kniha Volný čas v českých zemích 1957-1967.
Je třeba podotknout, že v českém prostředí nic podobného dosud nevzniklo, což je již s dostatečným odstupem doby povážlivé. Dokážu si totiž celkem lehce představit, že Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 bude mimo odborné ústavy a knihovny součástí téměř každé domácnosti. Vzhledem k tomu, že s řadou pojmů se dodnes setkáváme, ale jen málo z nás je umí dobře vysvětlit, jsou již nyní oba svazky velkým přínosem k revizi předcházejících období.
Remoska – Malá elektrická pečící místa s ohřevem shora. Topné těleso bylo přitom umístěno přímo ve víku. Remoska byla dílem českého elektrotechnika Oldřicha Homuta, který ji vyvinul v první polovině padesátých let. Původně byla podle zkratky jeho příjmení a příjmení jeho spolupracovníků označována jako HUT. Homutova dílna byla znárodněna a přičleněna k podniku místního hospodářství REMOS (zkratka za revize – elektro – montáže – opravy – servis). [...]
(KNAPÍK, J. – FRANC, M. Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967. Praha: Academia, 2011, str. 774.)
Knihu Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 vydalo nakladatelství Academia
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...