
Kniha, která poradí, jak vkusně, funkčně i zdravě bydlet
- Recenze
- Vytvořeno 24. 4. 2012 2:00
- Autor: Alena Klimková

Pronajali jste si byt nebo pořídili nový dům a chtěli byste je vkusně, ale i funkčně zařídit? Pak zkuste pro inspiraci i pro cenné rady nahlédnout do knihy Nábytek: Typologie, základy tvorby autorů Ludviky Kanické a Zdeňka Holouše, kterou v roce 2011 vydalo nakladatelství Grada Publishing.
Autoři v knize vycházejí z poznatku, že v procesu bydlení je všudypřítomný pomyslný trojúhelník, který zahrnuje tyto tři základní body: nábytek – člověk – prostor. Publikace si tak klade za cíl přinést základní informace o vlastnostech konkrétních typů nábytku, ale i o tom, jak postupovat, chceme-li si prázdný interiér nábytkem zařídit.
Ludvika Kanická a Zdeněk Holouš v knize Nábytek: Typologie, základy tvorby radí, že bychom nábytek měli vybírat zvláště s ohledem na dostupný prostor, ale i na naše tělesné proporce a náš zdravotní a psychický stav.
S ohledem na bydlení se v knize zaměřují primárně na vztah nábytku a člověka – poukazují na to, že nábytek slouží člověku, musí proto vycházet z rozměrů lidského těla –, zaměřují se dále na nábytek sloužící k odpočinku, k ukládání předmětů, ke stolování, k sezení, k zájmovým aktivitám, k domácím pracovním aktivitám nebo k přípravě pokrmů a k hygieně.
Jedna z kapitol knihy se věnuje také dětskému nábytku. Kromě toho, že se zde autoři zaměřují na současný dětský nábytek, na jeho typy a druhy či na zdravotní rizika s ním spojená, se zde dočtete i o několika perličkách.
Třeba o tom, že dětský nábytek existoval už ve starém Egyptě. V Tutanchamonově hrobce byla objevena faraonova dětská židle s podnožkou. Byla vyrobena z načervenalého cedrového dřeva, zdobena ebenem, slonovinou a zlatými plíšky, výplně opěrek rukou zdobil reliéf kozorožce padajícího k zemi a pouštní rostliny. (…) Tento výrobek svědčící o profesionalitě prastarých řemeslníku je jedním z nejvzácnějších nábytkových objektů zeměkoule a je významnou součástí našeho kulturního dědictví.
(Kanická, Ludvika – Holouš, Zdeněk: Nábytek: Typologie, základy tvorby. Grada Publishing: Praha 2011, s. 115.)
Kniha Nábytek: Typologie, základy tvorby je pozoruhodnou publikací, která nemá pouze popisnou funkci. Kromě toho, že zde můžete nalézt inspiraci pro to, jak si svůj byt či dům chytře zařídit, pochopíte, že autoři knihy na nábytek nahlíží jako na tichého společníka člověka, jenž je součástí životního prostředí všech lidí.
Ludvika Kanická a Zdeněk Holouš mluví o nábytku takřka jako o živém organismu, který by měl být schopen přizpůsobit se momentální situaci v rodině a v životě jedince. Upozorňují na to, že – i když se archetypy nábytku v zásadě nemění – nábytek reaguje na nově vzniklé potřeby a soustavně využívá výsledků výzkumu v oblasti nových materiálů a technologií.
Knihu Nábytek: Typologie, základy tvorby vydalo nakladatelství Grada
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Literatura faktu
jeto hrozne -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že ... -
Literatura faktu
jeto hruza -
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...