
Vražda, kterou oznámil duch
- Recenze
- Vytvořeno 15. 3. 2012 1:00
- Autor: Jana Semelková

Před osmdesáti lety napsala Agatha Christie příběh, v němž významnou roli měla spiritistická seance v Sittafordském sídle, při které jejím aktérům „duch“ oznámil, že v nedalekém Exhamptonu byl právě zavražděn kapitán Trevelyan. Ten večer řádila v okolí sněhová bouře. Obyvatelé Sittafordu byli téměř uvězněni ve své osadě, zavátou cestou nebylo možné projet do blízkého města. Přesto přítel kapitána, major Burnaby, se rozhodl, že se vydá pěšky do Exhamptonu a přesvědčí se, zda je jeho přítel v pořádku.
Bohužel. Realita dala zapravdu tajemnému duchovi ze seance. Kapitán Trevelyan byl skutečně zavražděn ranou do hlavy. Případu se ujímá inspektor Narracott, který záhy zatýká synovce nebohého kapitána – potřeboval peníze a daný večer přijel nečekaně za strýčkem… Zdálo by se, že případ je vyřešen, jenže Emily Trefusisová, snoubenka nešťastného synovce, nevěří, že by její snoubenec byl schopen vraždy. Proto se okamžitě vypraví do Exhamptonu a začne pátrat na vlastní pěst. Do pátrání zapojí svůj půvab, šarm a důvtip. Postupně se setká se všemi, kteří by mohli něco k případu říct. V jejím odhodlání jí pomáhá novinář Charles Enderby, kterému návštěvou města spadl do klína sólokapr.
Asi nemusím říkat, že Emily pátrala s odhodláním a že byla úspěšná. Ostatně, takové bývají hrdiny Agathy Christie. S typicky ženskou logikou a dedukcí dojdou vždy k správnému výsledku. V románu najdeme ještě spoustu dalších svérázných postav a postaviček s jasně vymodelovanými charaktery. Agatha Christie nám vlastně možného vraha předhodí hned zpočátku, ale pak zamotává příběh jako klubko vlny, přichází se stále novými motivy, představuje nové tváře se záhadnými zájmy. Proto s napětím čteme dál a dál, abychom společně s Emily i inspektorem Narracottem dospěli k rozuzlení – podle autorky se k zdárnému konci dostanou oba dva, každý svou vlastní cestou. Čtenář je tak překvapen, že první indicii, přesně jak autorka chtěla, přehlédl a musel s napětím čekat až na odhalení na posledních stránkách.
Skvělá detektivka, vlastně pohodová, neteče moc krve, neběhají forenzní vědci po místě činu, nejsme podrobováni zkoumání řeči těla (atributy současných příběhů). Hlavní slovo má logika, dedukce a dobré pozorovací schopnosti. Asi i proto příběh starý osmdesát let má stále co říct svým čtenářům. Mne rozhodně nezklamal a potoky krve mi opravdu nechyběly!
Knihu Sittafordská záhada vydalo nakladatelství Knižní klub, www.euromedia.cz
K dostání u všech dobrých knihkupců a na www.bux.cz
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...