
Ve jménu Boha soucitného a milosrdného
- Recenze
- Vytvořeno 15. 3. 2012 1:00
- Autor: Štěpán Ledvinka

Kniha, o které vám chci dnes psát, není o náboženství, jak by se mohlo zdát, ale o geometrii. Geometrií se lidstvo zabývalo snad od svých nejranějších dějin. Dnes se pravda geometrie upírá docela jiným směrem a je již mnohem složitější a abstraktnější než byla v dobách např. starého Řecka, přesto hraje důležitou součást v našich životech. S geometrií se nesetkáváme jen v hodinách matematiky a ti šťastnější i v hodinách deskriptivy, ale také v umění, fyzice, technice, architektuře, přírodě, …
Kniha je svým rozsahem velice tenoučká, ale na druhou stranu shrnuje poznatky, které lidstvo získávalo posledních 2000 let. Sám autor v úvodu o poslání knihy říká:
„Tato útlá knížka mapuje rozvíjení čísel ve trojrozměrném prostoru pomocí nejzákladnějších útvarů odvozených z koule. Tyto krásné útvary jsou základním kamenem matematického bádání i uměleckého ztvárnění od dávnověku a ani po nesčetných generacích neztrácejí nic na zajímavosti a podnětnosti.“
Kniha není určena čtenáři nezasvěcenému, kterému je třeba téměř vše vyložit a vysvětlit, ale čtenáři obeznámenému, který má již nějaké znalosti a není mu třeba objasňovat některé pojmy (např. autor bere jako samozřejmé, že čtenář ví co je to n-četná osa symetrie, pravidelný mnohoúhelník, kulová plocha opsaná apod.). Čtenář musí mít vhled do geometrie – potažmo celé matematiky – a to minimálně na středoškolské úrovni. My, kteří máme horší prostorovou představivost, se sice při četbě poněkud zapotíme, ale pokud se nám nakonec podaří si danou situaci představit, výsledek stojí za to.
V knize se nejprve seznámíme s pěti (později se dozvíme, proč jich víc není) tzv. Platonským tělesy. Jednotlivá tělesa jsou stručně popsána a s postupem kapitol se rozšiřuje výklad o vzájemné souvislosti matematické, historické, filosofické a umělecké. V průběhu četby čtenář odhalí mnoho zajímavostí, např. že zatímco krychle (šestistěn) má osm vrcholů a šest stěn, tak osmistěn má šest vrcholů a osm stěn (mimochodem této vlastnosti se říká dualismus), jak je to se zlatým řezem v geometrii apod. Po té co autor jednotlivá Platónská tělesa popíše, začne je vkládat do koule, spojovat je, vzájemně je prokládat a hned se dostáváme k zajímavým číslům, o kterých se autor zmiňuje v úvodu své knihy, viz výše. Tím, ale „dobrodružství“ nekončí, naopak. S Platonskými tělesy se dají dělat další „kouzla a čáry“, např. ohvězdujeme-li některé z nich dostaneme tzv. Keplerova tělesa. Nakonec se dostáváme i k Archimedovským tělesům, které mají pravidelné stěny víc než jednoho druhu a shodné vrcholy.
Publikace je psána velmi hutně, plná informací a zajímavostí a také čísel. Z redakčního hlediska jsem odhalil jednu nedokonalost, která ovšem nikterak nekazí celkový dojem z knihy. Na straně 32 se v textu autor odkazuje na stranu XX, která ovšem v knize není. Patrně jde o odkaz, který měl být upřesněn v pozdější fázi přípravy publikace. I přes tento drobný nedostatek mohu knihu doporučit.
Knihu Platonská a archimedovská tělesa vydalo nakladatelství Dokořán v edici Pergamen.
Soutěže
Aktuality
-
Magnesia Litera 2019
Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.
Číst dál... -
Pozvánka na Knižní festival v Ostravě
Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě.
Číst dál...
Doporučujeme
Nové komentáře
-
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
A o to jde. Protiklady střídají protiklady, smutek je smyslem radosti, radost tepáním smutku. Neskutečný ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Názor respektuju, každopádně nechápu ho ani trošku. Báseň je podle mého názoru o celkové absurditě ... -
S blogerkou Rodaw nejen o knihách a blogu Knihánkov
Nechápu spojitost s článkem? Že by nevyžádaná reklama?! :eek: -
S blogerkou Rodaw nejen o knihách a blogu Knihánkov
Právě je v prodeji kniha jenž nemá u nás obdoby. V knize se dočtete o možných zločinech státu vůči ... -
Zaniklá místa předválečných Pardubic
Jsem ročník 1946 a bydlel jsem v ulici Teplého střed naší bandy byl na Sokoláku v Liškově ohradě,naším ... -
Temná strana amerického snu
Děkujeme za upozornění, obálku jsme vyměnili. -
Temná strana amerického snu
Filmová obálka knihy použitá v recenzi ale nepatří k ilustrovanému vydání! :o -
Když se žena rozhodne stát farmářkou
Tak to by bylo něco pro mou kamarádku :lol: -
Rychlé a zdravé vaření s Gwyneth Paltrow
Má oblíbená herečka. I proto jsem si tuto kuchařku také pořídila. Jak to bývá, několik receptů jsem sama ... -
Cik-cak
Pěkná recenze! Díky Vám už vím, co si musím nutně koupit! Doma už mám Nový svět, který byl úžasný po ...
Cena Česká kniha
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...