
Obyvatelé Nejtemnějších koutů opět získávají moc
- Recenze
- Vytvořeno 4. 4. 2012 2:00
- Autor: Lenka Martinková

Pan Mumla není jediný díl Imaginárních (ne?)přátel, který v minulém roce v CooBoo vyšel. Volně na něj navazuje Hadrová Maggie, ve které se tentokrát Barry Hutchinson ponořil do děsivého světa hraček.
Od osudových Vánoc už nějaký čas uběhl a Kyle se musí vrátit se školy. Nechce se mu, o tom, co se mu stalo, nemůže nikomu říct, vždyť to zní až příliš neuvěřitelně. Přestože ho okolí přesvědčuje, že incident s panem Mumlou už nebude mít pokračování, je si jistý pravým opakem. Děsivá událost na sebe nenechá dlouho čekat…
Jako obvykle se hlavním hrdinou stává Kyle. Nic jiného mu ani nezbývá, pokud chce uchránit svoje nejbližší. Do příběhu se zapojuje mnohem více tajemných postav, které neusilují o život ani tak Kylovi jako jeho spolužákovi Billymu, nebo spíš jeho mladší sestřičce. Tentokrát se Kyle skutečně setkává se svým otcem a objeví se také jeho podivná kamarádka z prvního dílu. Společně musí bojovat proti Caddie a její Hadrové Maggie.
Děj se přesunuje do Kylovy školy, odkud mizí všichni, kdo v době Caddiina příchodu byli přítomni. Hrdina má jediný úkol – během hodiny Billyho najít. Když se mu to nepovede, jeho spolužák zemře. A Caddie má další podmínku – během téhle vražedné hry se musí bavit. Dalším novým místem, které musí Kyle častěji navštěvovat, jsou Nejtemnější kouty. Není to nijak příjemné, ale mnohdy je to jeho jediný způsob přežití. Jako poslední místo se objevuje rodinný domek, ve kterém Kyle bydlí. Tady vlastně celé smrtící dobrodružství končí.
Oproti prvnímu dílu Imaginárních (ne?)přátel druhý díl nezačíná nijak hororově. Dokonce se snaží tvářit jako příběh o školních povinnostech hlavního hrdiny. Na druhou stranu autor nijak netají to, že z hororu se má stát fantasy, přestože občas připomíná hororovou povídku ze sbírky Zuby nehty.
Příběh je však také mnohem fantastičtější než předchozí díl. Čtenář si zanedlouho klade otázky typu: kolik lidí by bylo potřeba, aby se jejich krví dalo namalovat několik šipek skoro přes celou zeď a ještě stačila k tomu, aby byla v rozlehlém skladu výtvarných potřeb? Nebo: nenarušilo by zničení schodiště statiku budovy? A co teprve, když je Kyle bodnut do břicha, zranění podle popisu vypadá smrtelně, ale on je přesto schopen bránit se útočníkům?
Možná, že se příběh Hutchinsonovi poněkud vymkl z rukou, na druhou stranu však kniha neztrácí na napínavosti ani překvapivosti.
Ukázka z knihy:
„Dám si pozor,“ slíbil jsem a vstal. Hlava mne pořád bolela v tom místě, kde mě do ní udeřila hokejka, ale snažil jsem se ji co možná nejvíce ignorovat.
„Ještě jedna prostá otázka,“ začal muž. Obrátil jsem se a podíval se na něj.
„Copak?“
„Ty tvoje… schopnosti. Nepoužil jsi je, aby ses osvobodil. Proč ne?“
„Jak můžete vědět o mých…“
„K tomu se dostanu později. Proč jsi je nepoužil?“
(Hutchinson, B. Hadrová Maggie. Praha: CooBoo, 2011, s. 70.)
Knihu Hadrová Maggie vydalo nakladatelství CooBoo
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...