Recenze: Knihy pro dospělé

Japonská chiva pátrající

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Jednou z prvních publikací nového nakladatelství JaS byla v roce 2011 také kniha Ivany Hutařové Jedna vražda stačí. Decentní grafiku vytvořila Klára Mayerová. Autorka vystudovala Fakultu sociálních věd a publicistiky a celý život se věnovala práci v knihovnách. Tato kniha je její první tohoto žánru. Nakolik je příjemná knihovnice Matylda podobná autorce? Může detektivka s pejskem oslovit dnes již velmi otrlého čtenáře?knihaDěj se rozbíhá pomalými kroky. Jako by se postupně rozvíjela květina. Zpočátku mi připomíná malinko film Účastníci zájezdu, později trnu nad scénou v lese a závěr knihy už jen hltám. Člověk zhýčkaný televizními masakry by mohl mít dojem, že je děj nedynamický, že tam chybí akce. Byla by chyba knihu po prvních stránkách odložit. Příběh má krásně propracované jádro (Jezina). A drama na nás čeká v poslední třetině příběhu. A takové to mohlo být klidné čtení...

Postavy jsou realistické (např. děda a Dan) stejně jako prostředí děje (dovolenka na Istrii). Čtenář může nalézt podobu s typickými českými osadníky balkánských bungalovů a hotýlků. Sympatická Matylda i její pejsek Dorotka (japonská chiva) navazují rychle přátelství a působí velmi nekomplikovaně. Komplikované je jen to, že se Matylda stává svědkem čehosi, co zpočátku neumí ani interpretovat místní policii.

 

Je to kniha, ke které je vhodné přistoupit bez očekávání, sama překvapí. Autorka jemným způsobem kritizuje „čecháčkovství“ a přináší do detektivního příběhu i něco osobního, co lze těžko pojmenovat, ale působí to uklidňujícím dojmem. Žádná ambiciózní babička nebo přehnaně inteligentní vyšetřovatel... Postavy jsou prostě lidské.

Konec je otevřený. Autorka si nechává prostor pro další Matyldinu dovolenou, stejně jako vydavatelka pro další titul (řada Matylda na stopě). Těším se, protože mám ráda knihy, které mne umí překvapit. A to se týká všech žánrů. Knihu nemohu doporučit jen těm, kteří čekají každou druhou stránku novou oběť. Příběh je napínavý, nikoliv krvelačný.

Tragédie, která stála za smrtí jedné z postav, je však velmi obžalující. Jde jen o fabulaci, nebo je smrt maminky mimina z doby dávno minulé inspirována nějakým smutným osudem?! Klávesy klapou a já přemýšlím o smutném konci jedné rodiny, jak o tom nedávno vykládala paní Richterová (česká bohemistka v Itálii). Zdá se, že Jezin bylo, je a bude vždy dostatek. Proto bychom všichni měli mít svoji Matyldu a Dorotku. Matyldu na terapii knihou a Dorotku na mazlení.

il


Knihu Jedna vražda stačí vydalo nakladatelství JaS

Komentáře   

 
Bakalář
-1 RE: Japonská chiva pátrajícíBakalář 2012-03-12 02:05
"Tato kniha je její první tohoto žánru." Nějak mi v tom perexu uteklo, co je to za žánr, k němuž se odkazuje. Myslím, že by textu slušela redakční práce.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Janina knihovnice
0 vzkaz pro BakalářeJanina knihovnice 2012-03-12 10:46
Vážený pane,
asi jste četl "letem světem". Než se pustíte do kritiky, raději 2x čtěte!!!
CItuji z článku: "Tato kniha je její první tohoto žánru. Nakolik je příjemná knihovnice Matylda podobná autorce? Může detektivka s pejskem oslovit dnes již velmi otrlého čtenáře? ..."
Co tomu říkáte?
Krásný den s pěknou knihou (a to tato kniha je) přeje Janina
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Bakalář
+1 RE: vzkaz pro BakalářeBakalář 2012-03-12 15:58
Četl jsem dobře. Pokud odkazuji "tohoto" žánru, implicitně to nese informaci, že fakt, ke kterému odkazuji, byl již zmíněn, nikoli k tomu, který je zmíněný o dvě věty dál. Proto jsem podotkl, že by textu slušela redakční práce nebo alespoň několikeré přečtení autorky.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Hana Moualla
+2 Text po korektuřeHana Moualla 2012-03-14 09:37
Ano, měla jsem si dát více záležet na této samozřejmé věci. Byla jsem nervózní před operací a tak se omlouvám všem, i naší korektorce, že jsem vás takto pohoršila.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Eva Gojdová
+1 Jedna vražda stačíEva Gojdová 2012-03-12 10:54
Recenze přesně vystihuje moje pocity ze četby.
Jen dodávám , že kniha u nás v Místní knihovně Strančice slaví velký úspěch. Od listopadu, kdy jsem ji pro knihovnu koupila, ji přečetlo už 5 čtenářů a všichni jednomyslně vzkazují paní Hutařové, aby určitě pokračovala.
Já ji přečetla jedním dechem - zdraví Eva Gojdová
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jana Semelková
0 Od nakladatelkyJana Semelková 2012-03-14 10:33
Pokračování dopsáno, začneme co nejdříve z redakcí :-)
Jsme s Ivanou moc rády, že se knížka líbí.
Jana Semelková
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení