
Léto v písničkách a říkankách – to je Český rok
- Recenze
- Vytvořeno 21. 2. 2012 1:00
- Autor: Alena Oudová

Lidová slovesnost byla a vždy bude součástí lidové duchovní kultury. Mnoho pokladů lidové slovesnosti již bylo zapomenutu, a proto jistě mnoho čtenářů ocení možnost si tyto skvosty připomenout, co více, uchovat je na více než 400 knižních stranách a kdykoli se k nim vracet.
Přesně to nabízí kniha Český rok – Léto. Český rok představuje čtyři objemné knižní svazky, každý věnovaný jednomu ročnímu období. Knihy shromažďují koledy, říkanky, písničky a to ty známé i ty neznámé. Všechny jsou seřazeny podle toho, při jakých příležitostech se používaly. Díky tomu jsou nejen příjemným způsobem trávení volného času s dětmi, ale také jakýmsi obrazem historie našich předků.
Písně jsou v knize rozepsány i s notami, a tak není vůbec na překážku, když je čtenář nezná, i tak si je může se svými ratolestmi nebo i sám pro zlepšení nálady vesele zanotovat.
Český rok je výborným pomocníkem především pro rodiče. Přínos knihy ocení jistě také pedagogové a choreografové. Kniha může být považována za jakousi truhlici plnou pokladů. Tyto poklady ve formě písní i říkadel byly sesbírány ze všech koutů Čech i Moravy.
Svazek Léto se pochopitelně váže na letní tradice počínaje májovými slavnostmi. Opomenuty nejsou ani svatodušní hry, svatojánské slavnosti, žně, senoseč nebo dožínky. Názvy kapitol K vodě, Na pastvu, Do chalupy na večeři, Do lesa, Na humně, Pod mlejn nebo Do města na jarmark pak čtenáři shrnují a zároveň připomínají, o čem léto vlastně je.
Autorem ilustrací je Karel Svolinský.
Knihu Český rok – Léto vydalo nakladatelství Mladá fronta
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Jan Drda – Němá barikáda
Baník píčo -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...
Komentáře